U Međimurju sibirska zima uzela danak: Dvoje teško promrzlih

Zima je posljednjih petnaestak dana uzela danak i u Međimurju zbog gripe, ali i niskih temperatura. – Zbog teške pothlađenosti u razdoblju od sedam dana na Hitni bolnički prijam zaprimljena su i dva muškarca u dobi od 38 i 68 godina zbog teškog pothlađivanja, koji se sada nalaze na liječenju u Bolnici. – kazao nam je dr. Robert Grudić, ravnatelj Županijske bolnice Čakovec.

Pothlađene pacijente u Bolnicu je dovezla Hitna. Jedan muškarac zaprimljen je s 5. na 6. siječnja, a drugi 11. siječnja ove godine, potvrđeno nam je iz Ravnateljstva.

– Liječenje teške pothlađenosti teško je, – objasnio nam je dr. Grudić – jer pothlađenost izaziva mnoge ozbiljne zdravstvene komplikacije, zbog čega oporavak nije jednostavan i traje dugo. Zbog toga je uputio apel da vodimo računa o osobama iz svoje okoline koji žive sami, napušteni, stari ili nepokretni. Posebno su za hladnoće ugroženi nepokretni jer se teže ugriju i lako mogu postati žrtvama.

I Zavod za hitnu medicinu Međimurske županije ovih hladnih zimskih dana suočen je s pojačanim brojem intervencija vezanih uz zdravstvena stanja koja donose zimski uvjeti, potvrdio nam je dr. sc. Tomislav Novinščak, ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Međimurske županije.

Više prometnih nesreća, ali i padova, obično u starijoj populaciji, najviše  ima u danima kada lagani snijeg prekrije zaleđene plohe.

Zbog niskih temperatura bilo je intervencija zbog poziva na sumnju da je u pitanju smrzavanje. Ovu godinu bilo je i intervencija u dva-tri teža slučaja vezana uz gripu. U oba su slučaja razlozi bili loše opće stanje i otežano disanje.

Oštra zima donijela i smrt?

Inače, neslužbeno saznajemo da je oštra zima, ali i život starijih ili bolesnih ljudi bez dnevnog “nadzora”, pridonijela i smrti ovih dana u Međimurju. Policija nije istraživala ni jedan slučaj, jer su navodno službeno fatalni ishodi neki drugi, poput moždanog udara ili infarkta.

No barem u jednom slučaju, kako neslužbeno saznajemo, starija ženska osoba nekoliko je sati bespomoćno ležala u jednom mjestu u donjem Međimurju na velikoj hladnoći nakon što joj je pozlilo u dvorištu, promrzla je i, nažalost, usprkos intervenciji Hitne, na kraju joj nije bilo spasa. Uzrok smrti nije smrzavanje, ali ono je, po svemu sudeći, doprinijelo tomu.

Stoga liječnici apeliraju da se stariji i bolesni ljudi, posebice oni koji žive sami, kontaktiraju što češće, te obilaze najmanje jedanput dnevno.

Do smrzavanja lako dođe slučajno iz naoko “banalnih” razloga. Dovoljno je da starija, teško pokretna osoba ili samac padne na dvorištu ili javnoj površini zbog krivog koraka ili zato što joj je naglo pozlilo. Ako nikoga nema u blizini tko bi vam pomogao da dođete  na toplo dulje vrijeme, lako se može dogoditi da se u vlastitom dvorištu ili na kućnom pragu, ukoliko ste nekoliko sati izloženi ekstremnoj hladnoći, smrznete i umrete.

Budući da su se u javnosti pojavile i informacije o slučaju gripe sa smrtnim ishodom, ima li istine u tome i kakva je ovogodišnja gripa, pojašnjenje smo zatražili od Lidije Vrbanec Megle, dr. med., spec. epidemiolog, iz Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije. – Prošli tjedan bila su na intenzivnom liječenju dva pacijenta s težom kliničkom slikom, pri čemu se sumnjalo na gripu. Kod pacijenta koji je podlegnuo bolesti sumnja na gripu nije se potvrdila. Dosad u Hrvatskoj nije potvrđen ni jedan smrtni slučaj zbog gripe. – službeno nam je potvrdila dr. Lidija Vrbanec Megla.

Do srijede više od 200 oboljelih od gripe

Premda gripa uobičajeno počinje oko Nove godine, ovu se godinu pojavila ranije, a protegne se na dva, pa do čak četiri, mjeseca, s time da “špica” traje od četiri do šest tjedana.

U Hrvatskoj je službeno od gripe oboljelo 8200 osoba, srećom, bez smrtnih slučajeva. U Međimurju su od pojave sezonske gripe dosad prijavljena 234 oboljela. Broj oboljelih svaku godinu varira od nekoliko stotina do nekoliko tisuća. Tako je lani bilo njih tristotinjak, a godinu dana ranije, 2015., čak preko 3200 oboljelih od gripe samo u našoj Županiji.

Ovu godinu u opticaju je virus H3N2, dok je prošlu bio u opticaju virus H1N1. Uvijek kada se pojavi drugi tip virusa izglednije je da će veći dio populacije biti osjetljiv na novi virus. Kod ovogodišnje gripe više se uočavaju problemi s otežanim disanjem i upalom pluća, a to može dovesti i do ozbiljnih slučajeva gdje je pacijenta potrebno prebaciti na EKMO aparat koji pomaže disanju i radu srca dok se pacijent ne oporavi. Lani je, primjerice, bilo takvih slučajeva teških oboljenja.

Gripa traje od 5 do 7 dana, oboljeloga prikuje za krevet obično s visokom temperaturama, pri čemu se na oslabljeni imunitet nakalemi i bakterijska upala pluća ili čak puno opasnija virusna upala pluća koja je puno smrtonosnija. Tako da se s gripom nije za igrati, potrebno ju je odležati i vratiti se na posao ili u školu tek nakon što smo dan ili dva bez temperature.

– Još nije kasno da se cijepite. Za dva tjedna stječe se imunitet. Pa čak i u slučaju da vas gripa uhvati i za koji dan kada još niste stekli puni imunitet, možete očekivati blaže posljedice. – savjetuje dr. Lidija Vrbanec Megla.

Također, pripazite na naše starije sugrađane.

>> Stariju blisku osobu ili iz susjedstva češće kontaktirajte zimi

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE