Skulptura konja nepoželjna na čakovečkom trgu. Ide u Varaždin?

Baka Mirjana i unuk Mio iz Podturna

Najviše fotografirani detalj s ovogodišnjeg Zrinski ART festivala je skulptura konja autora Roberta Juraka i Nedima Hadžiahmetović. Svakodnevno svjedočimo kako se razgledava i fotografira s ništa manje žara otkako je festival i završio. Skulptura krasi glavni gradski trg već gotovo mjesec dana, a bilo je naznaka kako će umjetnička instalacija koju je prigrlila većina Čakovčana do daljnjeg ostati na ovoj poziciji o čemu smo već pisali.

skulptura konj cakovec (2)

Kako doznajemo od organizatora Zrinki ART festivala Damira Klaića Ključa izgleda kako će naš konj ipak odskakati i to vjerojatno preko dravskog mosta:

– Autori skulpture su nam dali priliku i odobrenje da konj ostane nakon festivala još četiri mjeseca u gradu. Međutim ovog tjedna primio sam telefonski poziv komunalnih redara Grada Čakovca kako hitno do petka 21. rujna skulpturu moramo maknuti. Kako je to nemoguće organizirati u tako kratkom roku maknut ćemo je početkom sljedećeg tjedna. Kao razlog micanja konja navedena je nova instalacija koju će postaviti Turistička zajednica Grada Čakovca uz manifestaciju Jesen u gradu Zrinskih 2018. S obzirom na to da su Čakovčani i turisti s puno pozitive prihvatili ovu skulpturu, šteta je što neće duže vrijeme ostati. Međutim, za skulpturu su zainteresirani Varaždinci. Moguće je da će skulptura uskoro krasiti jedan od varaždinskih trgova.

Klaić čak promišlja da i čitavu ovu ideju festivala inovativnih umjetničkih praksi preseli u cjelosti u Varaždin. A mi smo upitali i nekoliko prolaznika o njihovom viđenju skulpture.

skulptura konj cakovec (7)
Mirjana Antolašić iz Podturna

Baka Mirjana Antolašić i njezin unuk Mio Okreša iz Podturna došli su u Čakovec obaviti neke stvari. Jedan od ciljeva je bio i obilazak skulpture konja o kojoj su čitali u novinama i na portalu. Sviđa im se, a ovako uživo izgleda impresivno, zaključuje baka Mirjana.

skulptura konj cakovec (4)
Vlado Šinko iz Štrigove

Supružnici Marta i Vlado Šinko također su razgledavali skulpturu. Vlado je po struci “železni meštar” i on se odmah zapitao kako će skulptura i moguća hrđa kod kišnih atmosferilija utjecati na sam trg. Majstor Vlado kaže kako se inače ne razumije u umjetnost, ali da mu se konj sviđa. Marta se složila sa suprugom i kazala kako konj lijepo ide uz zgradu Doma sindikata. Usklađeni su po boji.

Marta Šinko iz Štrigove

Ivica Lajtman rodom je iz Čakovca, a sada radi i živi u Austriji. Skulpturu je vidio na slici i vijestima na portalu. Sad kad je došao u Čakovec zajedno je sa sinom Lovrom između ostalog došao i pogledati kako konj izgleda uživo. Kaže: – Gradu daje jedan urbani štih. Nadam se da će ostati i bila bi šteta da se makne. Gradske vlasti bi morale više poraditi na identitetu grada i Međimurja, mislim da bi se u tom pogledu mnogo više moglo napraviti.

skulptura konj cakovec (6)
Ivica Lajtman

Branka Hlevnjak prof. povijesti umjetnosti, likovna kritičarka i kustosica Zrinski ART festivala također je već u svojim prvim impresijama s festivala pohvalno progovorila o skulpturi konja:

Jedna od dvije skulpture koje su iskočile u prvi plan je crveni žrebac u skoku, postavljen ispred secesijske zgrade s kojom se skladno nadovezuje na njezine ciglene dekoracije. Statički izazov je položaj konja koji stoji gotovo na jednoj nozi, jer je u odrazu (poput Dražena Petrovića autora Kuzme Kovačića u Zagrebu), ali i materijal iz kojeg je izrađen. Željezni lim u punoj boji hrđe stvara jaku iluziju sjajne crvene dlake, a simbolika skoka, pa i plamena boja mladenački su poklič ka prevladavanju prepreka za boljim sutra. Grad bi nesumnjivo trebao zadržati konja na ovom mjestu i nakon festivala.

Kakva god bila sudbina konja, u Varaždinu ili nekom drugom gradu i državi želimo ovoj umjetničkoj instalaciji dugovječnost i skok “u bolji život”.

foto: Zlatko Vrzan

Ostavi komentar