Nada Tomašek majstorica krep-papira: – Sačuvajmo umijeće izrade kinča

Nada Tomašek
Nada Tomašek

Mnoga gradska središta već su prigodno okinčena, a i mi ćemo svi uskoro kinčiti svoje domove i božićna drvca. Naslućujete kako izraz kinčiti znači kititi, resiti i ukrašavati. Majstoricu izrade tradicijskog božićnog nakita kinča od krep-papira Nadu Tomašek iz Dekanovca upoznali smo na otvorenju izložbe “Ljudstvo moje međimursko, imaš blaga i bogatstva – nematerijalna baština Međimurja”. Muzeju Međimurja Čakovec poklonila je za izložbu papirnatim cvijećem ukrašena vrata.

Nada Tomašek

Raditi tradicijske rukotvorine od krep-papira majstoricu Tomašek poučila je majka:

– Moja mama je to radila kad ja još bila mala. Bilo je to vrijeme kad su se svi ukrasi radili od papira. Posebno se to radilo u zimsko vrijeme kada nije bilo cvijeća. Ja sam u taj svijet rukotvorina ušla u vrijeme kad se unuka udavala. Htjela je da se od krep-papira napravi “jabuka” koja se stavlja na svatovsku zastavu. Htjela je da to izradi njezina baka, moja mama, ali ona više nije mogla. Bile su tu već određene godine i ruke su bile nespretne i pomalo “tvrde”. Uz pomoć majke koja me savjetovala što i kako napraviti,  ja sam prionula poslu i uspjela sam oblikovati tu “jabuku”. Nakon toga sam se nastavila usavršavati u ovoj vještini.

* Kad pronalazite vrijeme za izradu tih šarmantnih ukrasa?

– U mirovini sam i sad imam dovoljno vremena da se tome posvetim. Najviše radim u večernjim satima. Posebno sada u jesen i zimu kad se rano spušta mrak. Meni vam je gubljenje vremena da samo sjedim pred televizorom i ništa ne radim. Uvijek moram nešto rukama prebirati. Za manji cvjetić ne treba puno vremena, ali za ovo što sam izradila za ovu izložbu trebalo mi je oko mjesec dana. Volim raditi cvijeće od papira. Uživam u tome i voljela bih da se ta vještina ne zaboravi.

* Imaju li mladi interes da nauče od vas tu vještinu?

– Članica sam Kulturno-umjetničke udruge “Florijan Andrašec” u Dekanovcu, ali trenutno se samo ja bavim tom vrstom rukotvorine. Cvijeće od papira radila je u našem mjestu još jedna starija gospođa, ali sad više ne radi. Mladi nemaju previše interesa da bi naučili tu vještinu. Ali možda ih ova izložba o nematerijalnoj kulturnoj baštini sada potakne. To bi me izuzetno veselilo.

Umijeće izrade tradicijskog božićnog nakita – kinča na području sjeverozapadne Hrvatske na listi je zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara Republike Hrvatske.

foto: rr

Više o samoj izložbi pogledajte OVDJE.

Nada Tomašek

Ostavi komentar