Krunoslav Bedi nagrađen je na prestižnoj izložbi u Berlinu za djelo „Neuzvraćena ljubav“, koje spaja vizualnu i poetsku refleksiju o boli, stvaranju i univerzalnoj ljudskoj emociji.
Krunoslav Bedi istaknuti je hrvatski umjetnik, pjesnik i doktor informacijskih znanosti. Ponovo je ostvario izniman uspjeh na međunarodnoj sceni. Njegovo umjetničko djelo odabrano je među 40 pobjednika prestižne nagrade TOP SELECTION BERLIN ’25 International Contemporary Art Award, koja prepoznaje i promovira suvremene umjetnike čiji radovi odražavaju izazove i inovacije našeg vremena. Ovo priznanje potvrđuje njegovu umjetničku viziju koja spaja filozofsko promišljanje, tehnološku inovaciju i estetsku ekspresiju.
Preko 800 prijava
Nagrada TOP SELECTION BERLIN ’25 privukla je 832 prijave iz cijelog svijeta. Stručni žiri je u prvom krugu odabrao 390 umjetnika, da bi nakon temeljite evaluacije izdvojio 40 najboljih, među kojima je i Bedi. Odluku su donijeli renomirani galeristi Renata Kudlacek i Vishal Shah, u suradnji s kustosima Galerije BBA i urednicima platforme PitturiAmo. Organizatori su istaknuli kako su impresionirani raznolikošću i talentom prijavljenih umjetnika, pri čemu su odabrana djela koja istražuju inovativne pristupe, konceptualnu dubinu i vizualnu snagu.
U prestižnoj berlinskoj Galeriji BBA
Nagrađena djela bila su izložena u Galeriji BBA u Berlinu od 9. do 14. travnja 2025. godine. Ova izložba okuplja neke od najzanimljivijih suvremenih umjetnika današnjice, pružajući im značajnu međunarodnu vidljivost. Događaj je bio promoviran i u uglednom časopisu L’Espresso, jednom od vodećih europskih medija posvećenih kulturi i umjetnosti, čime će se dodatno afirmirati nagrađeni umjetnici na globalnoj umjetničkoj sceni.
Neuzvraćena ljubav
Nagrađeno umjetničko djelo Unrequited Love – Neuzvraćena ljubav Krunoslava Bedija je vizualno-poetska refleksija o najtišoj boli – onoj koja ne nalazi uzvrat. Kroz suptilnu, ali snažno emocionalnu kompoziciju, Bedi istražuje krhkost povezanosti, tišinu između pogleda i sve ono što ostaje neizrečeno.
Kritičari i kustosi ističu kako ovo djelo – kao i cjelokupan autorov opus – nosi snažnu konceptualnu dubinu, izražajnu vizualnu snagu i univerzalnu emocionalnu poruku. Umjetnost Krunoslava Bedija govori jezikom našeg vremena, a istodobno ostaje ukorijenjena u vječno ljudskim temama.
Djelo prikazuje fragmentiranu siluetu u nijansama tamnocrvene i plave, uronjenu u apstraktni prostor koji simbolizira emocionalni vakuum – prostor čežnje, unutarnjeg razdora i procesa prihvaćanja gubitka. Suptilna igra svjetla i sjene dodatno naglašava osjećaj emocionalne ranjivosti i tihe snage.
Djelo je popraćeno istoimenom pjesmom
– Umjetnost je komunikacija – dijalog između umjetnika i publike, između prošlosti i budućnosti. Berlinsko priznanje doživljavam kao potvrdu da taj dijalog nije izgubljen, već postaje sve složeniji i značenjski bogatiji. Inspiraciju za stvaranje nalazim u univerzalnosti boli neuzvraćene ljubavi, ali i u njezinu potencijalu da transformira – da postane izvor stvaranja, unutarnjeg rasta i duhovne refleksije. Djelo koje je nagrađeno u Berlinu je popraćeno istoimenom pjesmom, čime se otvara intermedijalni prostor između slike i riječi, vida i sluha, unutarnjeg i vanjskog svijeta, o svom umjetničkom radu i novoj međunarodnoj nagradi ističe Krunoslav Bedi iz Čakovca.
Sudjelovanje na izložbi u Berlinu predstavlja značajan korak u međunarodnoj karijeri, ponovo potvrđujući da njegov rad nadilazi nacionalne granice.
Izvor i foto: Roberta Radović
Krunoslav Bedi: Susret umjetnosti i tehnologije u Seulu