5.6 C
Čakovec
Utorak, 19 ožujka, 2024

Arheološka istraživanja u Sv. Martinu: Otkrivena dva paljevinska groba iz 1. i 2. stoljeća!

Služba za arheološku baštinu Hrvatskog restauratorskog zavoda iz Zagreba provodila je protekla dva tjedna još jednu fazu arheoloških istraživanja u Svetom Martinu na Muri, čiji je cilj bio ustanoviti širenje arheološkog nalazišta u svrhu obnove zaštite arheološkog nalazišta Sveti Martin na Muri kao kulturnog dobra RH.

Ove je godine obavljen sustavni terenski pregled u jugozapadnom dijelu naselja Sveti Martin na Muri te u istočnom dijelu naselja Brezovec, koji nije ulazio u privremenu zaštitu. Ustanovljeni su površinski nalazi iz razdoblja prapovijesti, antike i novog vijeka.

Arheološkim su iskopavanjem otkrivena i dva paljevinska groba, jedan u urni, a drugi s pokojnikom spaljenim u grobnoj raci. Njihov položaj južno od antičkog naselja, sugerira da se u blizini nalazi cesta, koja je u antičko doba vodila u grad te se poklapa s njenom pretpostavljenom trasom, što su dokazali i tumuli otkriveni u ranijim istraživanjima (1979.-1981. g.) u Trnovčaku– kazala nam je voditeljica istraživanja Lea Čataj i dodala da su grobove u ovogodišnjim istraživanjima datirali u 1. i 2. stoljeće.

Paljevinski grob tijekom čišćenja

Ovogodišnja istraživanja financiralo je Ministarstvo kulture uz financijsku potporu Općine Sveti Martin na Muri. U istraživanjima su sudjelovali voditeljica Lea Čataj, dipl. arh. (HRZ), zamjenik voditelja David Bergant, dipl. arh., studenti arheologije Filozofskog fakulteta u Zagrebu Izabela Andrašić, Dalibor Branković i Mia Senko, studentica Hochschule für Technik und Wirtschaft Berlin Melani Podgorelec iz Čakovca te student Ekonomskog fakulteta u Zagrebu Karlo Stojko iz Gornjeg Koncovčaka.

Susretljivost stanovnika Svetog Martina na Muri pratila ih je, kako ističe voditeljica istraživanja, i ove godine te su svi upiti vezani uz suglasnost istraživanja na pojedinim parcelama bili pozitivno riješeni. Postoji velika zainteresiranost lokalnog stanovništva za tijek istraživanja, kao vi za njegove rezultate.

S obzirom na to da na mjestu antičkog naselja danas živi Sveti Martin na Muri te da je većina nepokretnih nalaza (zidovi npr.) uništena ili se nalazi ispod današnjih kuća, svakako bi bilo uputno istražiti one lokacije na kojima je uočena veća sačuvanost arheoloških nalaza, a u svrhu eventualne daljnje prezentacije te svrstavanja arheološke baštine u već bogatu kulturnu i turističku ponudu Svetog Martina na Muri-napomenula je Lea Čataj.

Geofizička snimanja arheologa

Ovogodišnja istraživanja nastavak su arheoloških istraživanja koja su započela 2015. godine. Ove godine istraženo je 7 sondi ukupne površine oko 46 metara kvadratnih, a u četiri godine istraživanja iskopane su ukupno 43 sonde te je istražena ukupna površina od 265 metara kvadratnih. Tijekom 2016. i 2017. godine u centru Svetog Martina na Muri arheolozi su pronašli i prapovijesne nalaze datirane u željezno doba.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE