Žensko intimno zdravlje ponekad je tema o kojoj se nedovoljno priča jer je karakterizirana nelagodom, no ginekološki pregledi trebali bi biti redovit dio brige o vlastitom zdravlju.
Kod mladih djevojaka savjetuje se prvi ginekološki pregled prije stupanja u spolne odnose kao informativni razgovor o tijelu, menstrualnom ciklusu, mogućim metodama kontracepcije te zaštiti od spolno prenosivih bolesti, dok se nakon 21. godine savjetuje svake godine učiniti redovni ginekološki pregled uz PAPA test. Sama pomisao na ginekološki pregled kod većine žena izaziva nelagodu i nervozu, no bitno je napomenuti da samim odabirom liječnika, dobrom komunikacijom prije i nakon pregleda stvaraju povjerenje te je i sam pregled manje nelagodan.
Prvi pregled trudnica najbolje između 6. i 8. tjedna trudnoće
I svaka trudnica trebala bi napraviti prvi ginekološki pregled u trudnoći izmeðu otprilike 6. – 8.tjedna trudnoće ako nema nikakvih bolova, krvarenja ili opterećene anamneze. Nakon prvog pregleda i utvrðivanja trudnoće i njenog trajanja, a sukladno nalazu, pacijentica se upućuje na daljnje pretrage. Također, uz testove probira moguće je učiniti i NIPT (NIFTY) testove za osnovne ili proširene pretrage kromosomskih ili genetskih oštećenja ploda, a koji se ne moraju uvijek vidjeti na ultrazvučnom pregledu. Od 18. do 22. tjedna savjetuje se učiniti i “anomaly scan” – ultrazvučni pregled na kojem se gledaju svi organski sustavi, kosti i veličina ploda, posteljice i količina plodne vode, te se na tom “velikom ultrazvuku” mogu otkriti neka od odstupanja ako ona postoje.
Zato smo iznimno ponosni što uz dermatovenerologiju i radiologiju te dosadašnje liječenje inkontinencije kod žena sada objedinjujemo brigu o cjelovitom ženskom zdravlju putem ginekoloških pregleda, PAPA testova, briseva te pregleda trudnica i redovitih pregleda tijekom same trudnoće uz NIFTY testove probira.
Liječenje inkontinencije i prolapsa
Stresna urinarna inkontinencija je nenamjerni gubitak urina tijekom aktivnosti koje zahtijevaju povećanu aktivnost trbušne stijenke, kao što su kihanje, kašljanje, skakanje ili tjelovježba, a javlja se kao rezultat oslabljenih mišića zdjeličnog dna koji smanjuju sposobnost potpunog zatvaranja uretralnog sfinktera što dovodi do gubitka urina.
Tom problemu pristupamo na dva načina – laserskom fototerapijom gdje se pomoću laserske svjetlosti aktiviraju tkivni enzimi koji rezultiraju umnožavanjem elastičnih i kolagenih vlakana te dolazi do regeneracije vaginalne stijenke koja je oslonac mokraćnom mjehuru.
Drugi način je magnetna terapija koja je pogodna i za muškarce i žene te dolazi do slanja magnetnih impulsa u mišiće koji se potom kontrahiraju i “vježbaju” te na taj način postaju čvršći i bolje definirani. Oba načina liječenja inkontinencije potpuno su bezbolna.
Kirurški zahvati šake
Uz mnogobrojne kirurške zahvate koje smo do sada izvodili poput operacija karcinoma kože, madeža i zahvata uklanjanja viška kože na kapcima (gornja i donja blefaroplastika) proširili smo djelatnost i na kirurški zahvat liječenja karpalnog kanala te kontraktura šake i prsta u lokalnoj anesteziji.
Ultrazvučna dijagnostika
Radiološka ultrazvučna dijagnostika otvorena je kao nadopuna dermatologiji i venerologiji 2021. godine te smo prepoznati kao stručnjaci u tom području dijagnostike uz obradu mnogobrojnih pacijenata, ne samo s područja sjeverozapadne Hrvatske već i Zagrebačke županije.
Dermatologija i venerologija
Dr. Kedmenec Bartolić dermatološku ordinaciju otvorila je prije 27 godina te uz tradiciju, znanje i vrhunsku opremu stalno nudi inovacije i novosti u terapijskom pristupu pacijentima. Tako je velika briga posvećena pacijentima s karcinomom kože i njihovom liječenju, a i preventivnim pregledima madeža. Od nedavno uz klasične metode skleroterapije vena obavljaju se i laserski zahvati liječenja proširenih vena (EVLA) koji su alternativa kirurškim zahvatima vena, uz mnogo brži oporavak.
Info:
Poliklinika Bartolić
- Schulteissa 9, Čakovec
T: +385 40 310 923