Tjedan svjesnosti o karcinomu usne šupljine, glave i vrata (Oral, Head and Neck Cancer (OHNC) Awareness Week) održava se od 16. do 22. travnja.
Cilj obilježavanja je podizanje svjesnosti o ovoj skupini bolesti i upozoriti na važnost redovitih pregleda u svrhu što ranijeg otkrivanja bolesti. Osobama koje boluju treba pružiti potpuno podršku i pokazati da nisu sami, odnosno, same.
– U rak usne šupljine, glave i vrata tipično se ubrajaju rak usne, usta (usne šupljine), žlijezda slinovnica, ždrijela (uključujući tonzile, piriformni sinus i nespecificirana sijela), nosne šupljine i paranazalnih sinusa te grkljana. U ovu skupinu ne pribrajamo tumore mozga i moždanih ovojnica, oka, jednjaka i štitnjače. Prema podacima Registra za rak, u 2021. godini od raka usne šupljine, glave i vrata oboljelo je 1010 osoba od kojih je 215 žena i 795 muškaraca. Prema izvješću o umrlim osobama u Hrvatskoj u 2021. godini od OHNC je umrlo 538 osoba dok je u 2022. godini umrlo 547 osoba, navode iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
U nastavku prenosimo simptome koji mogu ukazivati na rak usne šupljine, a koje navodi HZJZ:
- crveno-bijele promjene oralne sluznice,
- rana u ustima koja ne zacjeljuje,
- bol, krvarenje ili utrnutost u zahvaćenoj regiji,
- klimavost zubi,
- otežano gutanje ili govor,
- promuklost.
HZJZ također navodi rizične čimbenike za rak usne šupljine, glave i vrata:
- upotreba duhana,
- konzumacija alkohola,
- infekcija humanim papiloma virusom (HPV),
- ultraljubičasto (UV) zračenje sunca,
- loše prehrambene navike.
– Postupak ranog otkrivanja raka usne šupljine, glave i vrata je jednostavan i provodi se u sklopu rutinske stomatološke kontrole. Budući da ponekad osobe koje boluju od raka šupljine, glave i vrata nemaju nijedan simptom bolesti, važno je odlaziti na preventivne preglede kada su šanse za izlječenje bolesti velike, zaključuju iz HZJZ-a.