Maja Baksa: Kak’ smo si v naši hiži?

#izbalansirajse je kolumna Međimurskih novina u kojoj nam Maja Baksa, mag. prim.educ. te praktičarka bihevioralne analize i edukantica u psihoterapiji, daje korisne savjete o tome kako si pomoći u svakodnevnim stresnim situacijama i adekvatno brinuti o mentalnom zdravlju. Izlazi dva puta mjesečno, a u aktualnom broju objašnjeno je zašto su odnosi unutar obitelji ili zajednice kompleksni i kako ih poboljšati.

Što se smije, a što ne i kako postaviti granice u obiteljskim odnosima, doznajemo iz Majine kolumne koju prenosimo u cjelosti:

Kak’ smo si v naši hiži?

U svibnju smo obilježili Međunarodni dan obitelji. Važnost obitelji za svako biće je vrlo velika i nadasve važna. Obitelj, tj. njeni članovi prvi su naši učitelji, skrbitelji, treneri, suci, terapeuti, savjetovatelji, partneri, iscjelitelji, kritičari, podržavatelji, navijači, voditelji, prijatelji, tješitelji itd. 

Uistinu, mnogo je uloga koje članovi obitelji izmjenjuju, iskaču iz jedne u drugu, prilagođavaju se, balansiraju u zadovoljavanju naših i vlastitih potreba i želja.

Postavljanje granica

Kako su kompleksne ove uloge, tako mogu biti kompleksni i odnosi unutar obitelji, između njenih članova. Ta kompleksnost povremeno dovodi do toga da nam je teško vidjeti, razumjeti i postaviti granice. Ponekad zbog brige o drugima sebi teško postavljamo granice, a ponekad zbog različitih razloga drugima teško postavljamo granice. 

No, ono što je bitno naglasiti jest da je postavljanje granica potrebno kako bi se znalo što se smije, a što ne. Što je u redu, a što ne. Unutar neke zajednice. Postavljanje granica je okvir za zajedničko skladnije funkcioniranje, na taj način smanjujemo mogućnost različitih interpretacija nepisanih pravila. Jer, svatko na svoj način razmišlja i procjenjuje prema vlastitom iskustvu. 

Razmislite, kako postavljate granice? Koje su to? Što vam je prihvatljivo, a što ne? Koje su vaše vrijednosti, odnosno vrijednosti obitelji koje njegujete?

Podmazivanje kotačića

Gledamo li na obitelj kao na sistem u kojem se svaki kotačić treba okretati, onda je važno da svaki kotačić zna kako se okretati. A za to mu – barem u početku – treba uputa, vođenje i podrška dok se ne zakotrlja sam. I, naravno, o svakom kotačiću treba brinuti. Svaka obitelj je drukčija, svaka obitelj je jedinstvena. 

Dok jedan kotačić u sustavu ima poteškoća u funkcioniranju, to utječe i na ostale kotačiće. Svaka obitelj se nosi sa svojim problemima na način kako zna i umije. Stoga je bitno osnaživati one kotačiće koji prolaze kroz izazove, ali i ostale kotačiće, kako bi sistem mogao nastaviti funkcionirati. 

Podmazujte sve kotačiće – provodite vrijeme zajedno, dogovarajte pravila i granice zajedno, uz kompromis i poštovanje jednih prema drugima. (mb)

Sljedeću kolumnu donosimo tijekom lipnja u Međimurskim novinama!

#izbalansiraj se i uživaj!

Saznaj više o Majinom kabinetu na službenom portalu ili putem facebooka!

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE