15 C
Čakovec
Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Nesloboda najviše ugrožava čovječanstvo

Današnje vrijeme je kao stvoreno za katastrofičare koji su došli na svoje. Dok su u mirnim vremenima takvi svima naporni, u novim okolnostima i najveći realisti ih osluhnu s barem pola uha. Jednima su katastrofe u vidu klimatskih promjena, rastućeg zagađenja, izumiranja vrsta, prejakog sunčevog zračenja, koronavirus “sigurni znakovi” da svijet ide kraju. Potvrda da su u svojim apokaliptičnim predviđanjima bili u pravu, kao kad mama kaže: Govorila sam ti! Realistima je to samo nova realnost. Oni znaju da je svijet od početka preživio brojne slične naznake svršetka svijeta.

Nije nova zarazna bolest prva pošast koja je pogodila čovječanstvo. Bile su prije toga kuga, kolera, tuberkuloza, španjolska gripa. U vrijeme najveće industrijalizacije gradovi su se gušili u sumporu i smogu. U velikim gradovima s razvijenom industrijom zbog toga se danima nije vidjelo sunce. U srednjem vijeku otpad se bacao u otvorene kanale, štakori su carevali, a djeca umirala kao muhe jer nije bilo antibiotika.
Dva strašna svjetska rata sigurno su ljudima onog vremena suočenim s neviđenim patnjama, razaranjima, leševima na sve strane, mučenjem i bombardiranjima, eksplozijom atomske bombe izgledali kao znakovi sumraka čovječanstva.

Virus koji nas je sada pohodio samo nas je ponovno upozorio da dobra vremena ne trebamo uzimati zdravo za gotovo. Ništa ne treba podrazumijevati. Život sam po sebi je ispunjen dobrim i lošim trenucima, kako zdravstveno, tako i gospodarski.

Od svega se može profitirati, tako i od straha od smaka svijeta. U takvoj situaciji ljudi su spremniji potrošiti na svoju zaštitu, pa kupuju sve i svašta. Pa čak i na pozive na proročke brojeve telefona za kojim sjede “vidovnjaci” koji će im proreći budućnost.

Nekima su znakovi apokalipse alibi da se zatvore u kuću, da ne rade i ne izlaze iz kuće. Dođe im kao neočekivano plandovanje na dar. To su oni koji po društvenim mrežama stalno jamraju protiv odlaska u školu, pozivajući se na strah od zaraze. Kako je zarazne bolesti teško iskorijeniti, nekim bi očito odgovaralo da ne rade ništa do kraja života. Samo takvi se ne zamaraju s time što ćemo jesti da cijeli svijet stane. Za koga bi trebao stati, a tko na to ne bi imao pravo? Kruh treba peći, struju i vodu isporučivati, dostavljati robu, liječiti, na kraju i učiti jer znanje se treba prenositi s generacije na generaciju. Ne mogu se sva znanja prenijeti on-line. Struka se ne nauči virtualno. Tko bi pozvao vodoinstalatera koji je taj posao naučio virtualno? Svijet je puno kompleksniji od obavljanja jednostavnih poslova. Zbog toga je vrlo opasno promišljati što je potrebno, a što nije. Nesloboda najviše ugrožava čovječanstvo, jer samo slobodan čovjek ima stvaralačku moć rješavanja izazova koji dolaze pred njega.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE