Zadnji informatički napadi na institucije i tvrtke u Hrvatskoj za koje se optužuju ruski hakeri, no mogu biti od bilo kud, pokazali su svu moć cyber napada.
Naši stari su govorili: na greškama se uči. No danas greške postaju sve skuplje, pa ih je potrebno unaprijed predvidjeti i prevenirati kako bi ih bilo što manje.
U vrijeme internetskog romantizma zamišljali smo hakere kao pojedince koji sjede u nekoj tamnoj sobi punoj uređaja i koriste se zlonamjernim virusima.
Danas su hakeri visokoorganizirane organizacije često i pod skrivenom patronatom pojedinih država koje žele utjecati na svijet, ali i visokoorganizirane kriminalne organizacije s ciljem napada radi zarade i ucjene. Predviđa se da će hakerskih napada, bilo da su oni ogranizirani od strane tajnih službi država ili pak kriminalnih organizacija i skupina organiziranih pojedinaca u raznim zemljama povezanih mrežom, biti sve više u budućnosti jer to omogućuje tehnologija. Današnji hakerski napadi uključuju “spavače“ i njihove “gazde“ koji po par mjeseci prate žrtve preuzimajući njezine podatke, da bi zatim u pogodno vrijeme otvoreno napali.
Tko još nije čuo izraz “farme trolova“, kao i doslovno otimanje stručnjaka koje se onda prisiljava na beskonačni rad u ropskim uvjetima na farmama trolova.
Na današnjem stupnju globalne svijesti o tim opasnostima osjeća se nemoć institucija i građana, ne zna kako se zaštititi protiv takvih napada, ili se sve prepušta stručnim timovima. No ima mnogo mogućnosti zaštite, samo to još ne znamo.
Ponajprije, naš je svijet zaostao i za suzbijanje novih prijetnji bit će potrebno međunarodno usaglašavanje među državama. Kako što su naši stari nekad davno osnovali Interpol, tako ćemo i mi morati osnivati neke nove organizacije zaštite, a države i zajednice država potpisivati sporazume koji će vrijediti globalno. Drugim riječima, sadašnji hakerski napadi nam govore: samo ujedinjeni možete otkloniti najveće opasnosti. Oni koji neće htjeti potpisivati takve sporazume bit će crne vrane.
Osim toga, smanjit će se moć današnjih vodećih kompanija i internetnih mogula. Europska unija sustavom DORA i NIS2 već postavlja neke nove uvjete i početne sporazume, no države će morati imati timove forenzičnih stručnjaka koji će voditi brigu i obavještavati o vrstama i tehnikama napada radi lakše detekcije i pronalaženja krivaca (tzv. Threat Intelligence).
Zbog toga će postati ključna uloga javnosti, što na prvi pogled izgleda malo čudno. Danas zbog mnogih ratova koji se vode i blokovskih podjela svijeta, taj scenarij izgleda pomalo utopijski, no stvari će se brzo promijeniti jer nema drugog načina zaštite osim međusobne suradnje i informiranosti, odnosno javnosti.