1.2 C
Čakovec
Petak, 19 travnja, 2024

Koliko je sigurna internet trgovina?

Kupio sam majicu u internetskoj trgovini. Kad sam dobio i isprobao, shvatio sam da navedeni brojevi veličina iz web shopa ne odgovaraju standardnoj EU podjeli jer mi majica nije došla ni do pupka. Mogu li vratiti majicu i tražiti povrat novaca, pita potrošač iz Vratišinca.

Odgovor iz Društva potrošača Međimurja.

– Kad kupujete putem interneta u EU imate pravo vratiti kupljeni proizvod u roku od 14 dana i dobiti povrat novca. Ne morate čak ni objašnjavati trgovcu zašto ste se predomislili. Pravo na povrat daje Vam mogućnost da provjerite proizvod na isti način kao što biste to učinili u dućanu.

Trgovac Vam mora vratiti novac u roku od 14 dana otkad ste ga obavijestili o odluci da odustajete. Povrat novca uključuje i troškove standardne dostave od strane prodavača. Trgovac može pričekati s povratom dok ne dobije proizvod natrag ili dok ne dobije potvrdu da mu je proizvod poslan natrag.

Ako trgovac želi da Vi snosite troškove povrata robe nakon što ste se predomislili, mora Vas prethodno o tome jasno obavijestiti, a u suprotnome on mora platiti troškove dostave.

Neki potrošači selektivno i krivo tumače svoja prava, da imaju pravo povrata sve robe u roku od 14 dana. Ne, to se odnosi isključivo na kupovinu robe online i izvan poslovnog prostora trgovca. No, i kod takve kupovine ima izuzetaka, naime, pravo na povrat novca ne odnosi se na sve proizvode i usluge. Primjerice, pravo na povrat nećete imati kada kupujete proizvode kojima ubrzo istječe rok trajanja (poput hrane), za proizvode napravljene po mjeri, avionske i karte za vlak, karte za koncerte, hotelske rezervacije za određene datume, unajmljivanje automobila ili za zapakirane nosače podataka, poput DVD-a čiji ste omot skinuli nakon primitka.

Neki trgovci prihvaćaju povrat robe ako se potrošač predomisli, neki pri tome i vrate novac, a neki dozvole samo zamjene. No, to je dobra poslovna praksa trgovca, a ne zakonska obaveza za proizvode koje kupujete „na viđeno“ u trgovini.

Kod online kupovine savjetujem:

– Pažljivo provjerite trgovca. Ova prava imate samo kada kupujete od internetskih trgovaca sa sjedištem u EU. Internetske adrese koje završavaju s “.eu”, “.hr” ili “.co.uk” ne znače nužno da je to slučaj.

– Plaćajte sigurno. Prije nego navedete bilo kakve osobne ili podatke o kreditnoj kartici, provjerite počinje li internetska adresa s “https:.” Malo slovo “s” govori Vam jeste li zaštićeni enkripcijom podataka.

– Čuvajte dokumentaciju. Sačuvajte sve dokumente vezane za Vašu narudžbu. Time ćete uštedjeti vrijeme i izbjeći probleme ako ćete imati primjedbu ili zahtjev.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE