15 C
Čakovec
Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Dobra vila Europa i zli vukovi

Europska unija ugovorila je ukupno 2,3 milijarde doza cjepiva protiv virusa za svoje građane odnosno zemlje članice. Nakon izlaska Velike Britanije ukupan broj građana Europske unije iznosi oko 450 milijuna, što znači da bi svaki građanin EU potencijalno mogao biti cijepljen protiv virusa čak – pet puta.

Ako se zna da su dovoljna dva cijepljenja protiv virusa, barem tako kažu liječnici i stručnjaci, to zapravo znači da bi EU trebala imati viška cjepiva. Što će s tim viškom?

Kako se čini, EU je trebala postati dobrom vilom kad je riječ o cjepivu, znajući da će za njim postojati jagma. Razumno su u svojoj strategiji cijepljenja planirali i zemlje u okruženju, a vrlo vjerojatno i takozvani Zapadni Balkan, kao i dio istočnih zemalja, Bliski istok i dijelom Afriku, u skladu sa svojim interesima.

Jedinstveni način nabave za cijelu Europsku uniju bio je korak u pravom smjeru, no put do željene bajkovitosti nije bio lagan, trebalo je posložiti europske rogove u vreći.

Svaka bajka, međutim, treba i kraljevića, a to je u našem slučaju cjepivo koje ne stiže prema dogovorenom kalendaru.

Tek sad dolazimo do pravog pitanja. Birokrati EU smatrali su da je ona dovoljno jaka da suzbije kašnjenja i smanjivanje količina cjepiva. Na taj je način napravljena najveća pogrešna procjena koja se uopće mogla dogoditi. Nisu razumjeli da će postati taoci međunarodnih geopolitičkih igara zbog toga što nisu imali svoje cjepivo, ponašali su se kao bogati Europljani koji mogu sve kupiti, osim vremena.

Najprije je američki predsjednik Trump zabranio izvoz cjepiva iz Amerike, a zatim htio preoteti njemačku kompaniju. Zatim se ispostavilo da su Rusi brzo razvili svoje cjepivo, a potom i Kinezi svoje, dok je Velika Britanija koristila pogodnu priliku. Tek ovih dana krenula je u izradu cjepiva i Njemačka, no kasno.

Ovih dana svjedoci smo da je cjepivo u Srbiji doslovno na izbor, hoćeš rusko, kinesko ili neko drugo, dok građani Europe samo promatraju što se događa, a posebno mi kao susjedi. Jasno je što je na djelu: borba za utjecaj u Srbiji između Rusije i Kine, a ne bi čudilo da takva borba započne i u drugim zemljama Zapadnog Balkana. Cjepivo je postalo političko oružje. Kinesko cjepivo koje stiže u Mađarsku nije tu slučajno, Kinezi žarko žele željeznicu grčke luke Pirej koju su kupili, preko Srbije do Mađarske za svoje proizvode.

Kako sada stvari stoje, susjedne zemlje prije će dobiti cjepivo iz Rusije ili Kine nego od Europe, a tako je i sa zemljama Bliskog istoka i Afrike.

Zbog pogrešne procjene Europe, ništa od dobre vile. Zanimljivo, “zle vukove”, čitaj Kinu i Rusiju, pa dijelom i Veliku Britaniju i Ameriku, stvorila je sama sebi Europska unija zbog nedovoljnog ulaganja u temeljna znanstvena istraživanja kad je riječ o virusima i cjepivima.

Građani  koji danima i mjesecima čekaju na cjepivo u Europi sad se osjećaju izigranima i drugorazrednima, a građanski otpor je sve jači.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE