14.5 C
Čakovec
Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Percepcija ponekad zavara, ali ponekad je prokleto točna

[layerslider id=”5″]

Bez obzira koliko se PR i marketing industrija trude da unište novinarstvo, ostavka potpredsjednice Vlade Martine Dalić koja je iznuđena zahvaljujući pritisku medija zbog afere “Mailovi” osvijetlila je novinarski obraz i pokazala je da još uvijek nismo “za staro željezo” i da naša elita ipak nije svemoćna.

Ono što zabrinjava u cijelom ovom slučaju je ponašanje bivše “desne” ruke premijera Plenkovića jer smatra da nije učinila ništa loše te da je njezina ostavka zapravo iznuđena zbog “percepcije javnosti”. U pitanju je ustvari potpuno promašena teza.

Bivša potpredsjednica Vlade vjerojatno je najveće razočaranje za širu javnost kada je percepcija u pitanju. Naime, za nju se na osnovi “prvog dojma” smatralo da je u HDZ-ovoj vrhuški među onima koji žele ozbiljne promjene kada su u pitanju dosadašnji obrasci ponašanja nekih njezinih prethodnika koji obavljaju visoke političke dužnosti.

Morala je pak otići ne zbog, kako tvrdi, percepcije koja se sigurno o njoj kao osobi promijenila u negativnom smislu u ovih nekoliko dana, već prvenstveno zahvaljujući činjenicama koje su je razotkrile i pokazale kako je, nažalost, i ona javni posao shvaćala kao privatnu prćiju, i to na još jedan elitistički način u koji pristup imaju samo odabrani.

Percepcija je moja riječ tjedna, stoga je tako često spominjem ovog puta. Naime, ona je jako bitna primjerice kada je u pitanju osjećaj sigurnosti u našem kraju.

Iako se policija vrlo često jedina bavi ovim iznimno važnim pitanjem u našem kraju, vrlo često se percepcija građana i policije u javnom diskursu u potpunosti razlikovala po ovom pitanju.

Građani su govorili jedno, policija drugo. Stoga je danas teško promijeniti percepciju građana, posebice kada još k tome činjenice s terena pojačavaju dojam o eskalaciji problema.

Kada se odugovlači s početkom rješavanja problema ili se s istim nitko ne želi suočiti, onda se formiraju povjerenstva, imenuju savjetnici ili pak rade ankete. Kada bi se stvarno željelo suočiti s najvećim problemima u našoj zemlji, pa tako i u našem kraju, kada su državne službe u pitanju, onda bi se formirao operativni tim koji bi podijelio zadatke i krenuo ih rješavati. Tu ne mislim samo na policije, već na sve službe koje bi trebale biti u zajedničkoj akciji i stremiti istom cilju.

Srećom, mijenjaju se okolnosti, svijet napreduje, kao i tehnologije, a s njima i svijest romske zajednice, u kojoj je većina shvatila da ipak želi kvalitetniji život nego je to bio slučaj do sada.

Sve više njih razmišlja poput većinskog stanovništva, da više nije dovoljno “životarenje”, već se želi nešto više. U posljednje vrijeme zaista se puno učinilo na poboljšanju uvjeta života u romskim naseljima u Međimurju, izuzetan je trud naših djelatnika u predškolskom odgoju, vrtićima i školama, što je iznjedrilo sve više onih koji su shvatili da je potrebno raditi i zaraditi, da nije sve u rađanju velikog broja djece i socijalnim naknadama. Nedostatak radnika također je učinio svoje pa se danas bez problema zapošljavaju svi oni koji žele raditi.

Zapošljavanje Roma upravo je zbog percepcije javnosti bilo problematično, ali sada se i tu stvari mijenjaju, što je jako dobro za uspostavljanje međusobnog povjerenja.

U takvom razvoju događaja ne smiju i dalje spavati oni koji se najteže mijenjaju i prilagođavaju u našem društvu, a to su državne službe.

Bez obzira na to što nova vremena donose i drugačije izazove kada je u pitanju sigurnost, mi smo ipak još uvijek izuzeti od brojnih ugroza i možemo zadržati onaj nivo na koji smo naučeni, samo bi svako trebao raditi svoj posao, a policija ne bi smjela biti usamljena u svemu tome.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE