15 C
Čakovec
Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Bolje biti nezaposlen nego raditi kod privatnika?

[layerslider id=”5″]

Međimurje se poput Hrvatske nesmiljeno prazni, a oni koji ostaju, sve više streme prema zapošljavanju u javnom sektoru. Međutim, porazno je da prema njemu streme mladi koji kad nemaju povjerenje u sebe i svoje mogućnosti, onda se upisuju u političke stranke kako bi se dočepali 1.000 eura plaće i sigurne hladovine.

Umjesto da budu nositelji promjena, da se prvi zalažu za promjenu dosadašnjeg načina razmišljanja, oni se radije predaju “bez borbe”, izvjese bijelu zastavu i gledaju prema nekakvom sigurnom uredskom sobičku u kojem neće morati preuzeti odgovornost.

U bilo koju temu da pehnemo u posljednje vrijeme svugdje je vidljivo kako je zapošljavanje u javnom sektoru kod nas i dalje san svih snova.

Neki su spremni čekati svoje mjesto pod skutom grada ili općine, kao što su primjerice novopečene odgojiteljice koje su radije nezaposlene, na burzi rada, umjesto da se zaposle u nekom od privatnih vrtića u kojima nedostaje takvih stručnjaka.

U čemu je problem? U plaćama i lagodnostima koje pruža rad u javnom sektoru. Kod privatnika se mora opravdati svako zaposlenje, bez obzira na to što je plaća odgojiteljima u vrtiću dosta manja nego u gradskom ili općinskom vrtiću koji osim toga pruža i sve druge “prinadležnosti”, po svemu sudeći, puno lagodnijeg zaposlenja.

Gdje je rješenje? Ponajprije u tome da bi gradovi i općine trebali prestati financirati hladni pogon i sve druge materijalne troškove “svojih” vrtića i u ovo vrijeme kada je roditeljima potreban vjetar u leđa za rasterećenje kućnih budžeta, preuzeti kompletni trošak od roditelja za svako dijete bez obzira polazi li ono javni ili privatni vrtić. Osim što bi to bila kvalitetna demografska mjera, vrlo brzo bi se poravnale stvari na tržištu kada su odgojitelji u pitanju.

Posljednjih pet godina pišem i ponavljam da kod nas nije problem samo u punjenju svih mogućih javnih proračuna, da je najveći problem u njihovom trošenju. Da se i dalje troši naš novac kako bi se održavao sustav u kojem za nekoga uvijek mora biti, a za druge neka se snalaze.

I dok je većina svijeta u krizu upala iz sasvim drugih razloga, Hrvatska je uglavnom samo zbog jednog – državne potrošnje iznad realnih mogućnosti. Svi se ekonomski političari slažu da je u tome najveći problem, ali ne i vlast.

Međutim, tko u ovoj zemlji zapravo troškari ne tisuće, nego milijarde kuna? Zar su to građani, obrtnici i drugi “mali ljudi“ koji su uvijek omiljena meta vlasti za namirivanje državne kase.

U 90-ima su državni službenici i drugi zaposleni u sličnim službama imali siguran posao, ali uglavnom manje plaće od zaposlenih u tvrtkama. Danas je situacija obrnuta. Zaposleni u javnom sektoru i dalje imaju stalan i siguran posao, ali vrlo često i iznadprosječne plaće.

Država je inače krenula u troškarenje odmah nakon smirivanja ratnih događanja. Autoceste, brodogradilišta, HV i HVO lažne mirovine i invalidnine, u posljednjih deset godina nagomilana javna administracija, puno veće plaće u svim tim službama, kao i još mnoštvo toga drugog, čime se uglavnom kupovao socijalni mir, tj. o(p)stanak na vlasti. Naravno, tu treba uključiti i hedonizam političkih struktura svih stranačkih boja, koji kao da žive u vlastitom svijetu, potpuno otuđeni od građana, a doveli su do toga da državni proračun tako nešto jednostavno više ne može izdržati.

Većina ekonomskih analitičara slaže se da naši problemi ne leže samo u punjenju proračuna, već u njegovom “pražnjenju“, koje je postalo jednostavno neizdrživo. Stoga je krajnje vrijeme da se krene s rezovima tamo gdje je to neophodno.

Izgleda da su za guliti jedino ostali građani, ali i oni su na izmaku. Kod nas je jako teško okupiti 100.000 ljudi da izađu na ulice, ali zato ih je već tri puta toliko otišlo raditi u inozemstvo.

Političari se uopće ne obaziru na sve to, oni i dalje talambasuju po svome, po ideološkim temama, umjesto da se uhvate posla i započinju rješavati stvari.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE