Bitno je da u zimu ne uđemo bez zaliha jer ćemo trpjeti redukcije

Kako sačuvati gospodarstvo u ovim izvanrednim okolnostima, pitanje je svih pitanja, jer nas ono hrani, a na životu drži i javni sektor.

Svijet je povezaniji nego dosad, a rat koji se odvija na prostoru Europe iznimno pogađa gospodarstvo, zbog ovisnosti o plinu s ruskih polja. Zbog rasta cijene nafte cijene goriva idu nebu pod oblake i posljedično utječu na cijenu svakog proizvoda i usluge.

Standard nam je već pao pa bi sada sve snage trebalo prvenstveno usmjeriti na spašavanje gospodarstva da se ne uruši.

No, dojam je da je javni sektor uspavan, pogubljen i da se ne snalazi najbolje u novonastaloj situaciji. Više nego dosad javni sektor trebao bi biti partner realnom sektoru. Sada trebaju podijeliti rizike, iznalaziti rješenja tako da troškovi gospodarstvu budu što manji, da nas gospodarstvo kao moćna lokomotiva provuče kroz krizu.

Više nego dosad na čelnim pozicijama u svim segmentima društva potrebni su ljudi koji vide šire i dalje od nosa.
Procese sada treba voditi, a ne čekati da se događaju. Situacija će brzo iskristalizirati ljude koji znaju promišljati i zato ih treba pustiti u prve redove. Bitno je da u zimu ne uđemo bez zaliha. Ne bi bilo prvi put da su robne rezerve pune na papiru, a skladišta prazna.

Vlada bi već sada morala imati u pripremi odgovore na pitanja kako ćemo se grijati iduće sezone. Nemaju sva kućanstva alternativu prelaska na drugo grijanje preko noći. I dok je to u obiteljskim kućama izvedivo u kratkom roku, u višestambenim zgradama i javnim ustanovama uvesti kotlovnice na kruta goriva kao zamjenu za plin nije lako.

Što će biti sa školama, vrtićima, domovima umirovljenika, bolnicama, uredima? Hoće li proizvodni pogoni morati stati? Hoćemo li trpjeti redukcije, uvesti rad od kuće da se uredi ne bi zagrijavali?

Sa sjednice GSV-a već je upućeno pitanje vlasnicima brine li Međimurje-plin kao najveći opskrbljivač plina na našem području dovoljno o građanima i gospodarstvu? Općine i gradovi kao njihovi vlasnici trebat će građanima i gospodarstvu dati jasne odgovore što će se događati s opskrbom. U novim okolnostima Skupština i Nadzorni odbor morat će preuzeti veću i ozbiljniju odgovornost za novonastalo stanje.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE