18.9 C
Čakovec
Petak, 29 ožujka, 2024

Bauk inflacije kruži svijetom

Može li se obuzdati inflacija? To pitanje više nije samo teorijsko već i političko. Prema prognozama njemačkog Instituta IFO i Instituta za ekonomsku politiku koja se temelji na prognozama preko tisuću ekonomista iz preko 129 zemalja svijeta, inflacija se može obuzdati tek postupno i trajat će duže nego što očekujemo.

Prema tim prognozama, očekuje se da će globalna inflacija u cijelom svijetu u 2023. godini iznositi 7,5 posto, a 2026. godine oko 5 posto. No, to je takozvana medijalna stopa inflacije koja će se razlikovati od kontinenta do kontinenta. Tako će na primjer očekivana stopa inflacije i rast cijena u Istočnoj Africi iznositi oko 60 posto, u sjevernoj Africi 47 posto, u Južnoj Americi i zapadnoj Aziji 30 oko posto, u zapadnoj Europi i Sjevernoj Americi oko 7 posto, u Istočnoj Europi 19 posto. Drugim riječima, očekuje se da će inflacija potrajati još najmanje tri godine i da će biti različita od regije do regije.

Gdje je tu Hrvatska? Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, inflacija je u rujnu dosegla 12,8 posto. Međunarodni monetarni fond (MMF) prognozira da će prosječna stopa inflacije u Hrvatskoj u ovoj godini iznositi 9,8 posto, a 2023. pasti na 5,5 posto. Najteže će biti najsiromašnijima, zaposleni će se već nekako izboriti za veći rast plaća. Uostalom, rast plaća i inflacija nisu u direktnoj vezi i ne mogu sami bez ostalih utjecaja stvoriti inflatornu spiralu.

Najviše zasad rastu cijene hrane, oko 19 posto, a dok su cijene energije za kućanstva pod mjerama Vlade, rast iznosi oko 10 posto. Čini se da smo dosegli plafon inflacije.

Istovremeno međunarodne institucije prognoziraju rast BDP-a ove godine u Hrvatskoj od gotovo 7 posto, a u idućoj godini, kad se očekuju posljedice globalne recesije, smanjenje na oko 3 posto.

Kako i uvijek, postavlja se pitanje treba li vjerovati prognozama ekonomista. Iskreno, ne sasvim. Ekonomisti su kao stručnjaci previše zaneseni brojkama i premalo uvažavaju takozvane bijele labudove. To su neočekivani događaji koji mogu promijeniti prognoze nabolje, za razliku od crnih labudova, koji mijenjaju situaciju nagore.

Konkretno, ova sadašnja kriza i inflacija u svijetu su nastale zbog rata u Europi, odnosno političkih razloga. Ako rat za godinu dana prestane, to će drastično promijeniti prognoze i psihološka očekivanja rasta spirale inflacije. Do tada valja izdržati.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE