6.7 C
Čakovec
Utorak, 19 ožujka, 2024

Stručno osposobljavanje je ukinuto, zamjenjuje ga pripravništvo

Nakon desetljeća postojanja, od 1. siječnja 2020. godine ukinuta je mjera stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa (SOR). Kako su pojasnili iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ), mjera je ukinuta zbog promjena na tržištu rada. Naglasak u davanju potpora za zapošljavanje u 2020. bit će stavljen na mjeru pripravništva, pa pojašnjavamo koji su uvjeti korištenja ove mjere, piše srednja.hr

Mjera pripravništva će, kako su istaknuli iz HZZ-a, mladima omogućiti zapošljavanje uz sklapanje ugovora o radu. Napomenuli su tom prilikom i da će zapošljavanjem uz pripravništvo mladi imati ‘ekonomsku i socijalnu sigurnost’. Tako korisnici  SOR-a primaju novčanu pomoć i primjerice, nemaju pravo na plaćeno bolovanje, dok korisnici pripravništva primaju plaću sukladno razini obrazovanja i složenosti poslova koje obavljaju te će imaju materijalna i druga prava iz kolektivnog ugovora.

Za razliku od stručnog osposobljavanja, pripravništvo mogu koristiti i stariji od 30 godina, a mjera traje jednako, 12 mjeseci. Osobe koje žele koristiti pripravništvo moraju biti u evidenciji nezaposlenih, ali nema ograničenja na minimalno 30 dana, kao što je to slučaj kod stručnog osposobljavanja.

Mjera pripravništva može se koristiti i u realnom i u javnom sektoru.

Realni sektor

U realnom sektoru tijekom pripravništva HZZ financira 50% godišnjeg troška bruto II plaće radnika ili 75% za osobe s invaliditetom, bez gornjeg ograničenja, prema plaći tog radnog mjesta poslodavca i 50% troška prijevoza.

Kako stoji u uvjetima, ciljane skupine za korištenje mjere u realnom sektoru su nezaposlene osobe bez staža mirovinskog osiguranja, koje su prijavljene u evidenciju nezaposlenih. Druga ciljana skupina su nezaposlene osobe sa stažem osiguranja, ali bez staža osiguranja u svojoj obrazovnoj razini, koje nisu bile zaposlene s redovnom plaćom tijekom prethodnih šest mjeseci i prijavljene su u evidenciju nezaposlenih. 

Kada je riječ o odobravanju potpora za pripravništvo poslodavcima, postoje određene restrikcije. Između ostaloga, poslodavci moraju imati zaposlenog najmanje jednog radnika unazad 6 mjeseci. Potpora se može dodijeliti poslodavcima ako će zapošljavanje uz potporu dovesti do neto povećanja broja zaposlenih u odnosu na prosječan broj zaposlenih u posljednjih 12 mjeseci.

Može se dodijeliti i poslodavcima koji nemaju povećano zapošljavanje unazad 12 mjeseci, ali imaju opravdano upražnjena radna mjesta koja nadoknađuju zapošljavanjem uz potporu. Uz navedeno, broj osoba koje poslodavac može dobiti uz potporu za zapošljavanje ne može biti veći od 50% prosječnog broja zaposlenih unazad 12 mjeseci.

Nakon što HZZ odobri zahtjev, poslodavac i korisnik mjere u roku od osam dana zaključuju ugovor o radu.

Javni sektor

Ciljanje skupine za korištenje mjere pripravništva u javnom sektoru su  nezaposlene osobe koje nemaju više od šest mjeseci staža osiguranja u zvanju u obrazovnoj razini iz područja obrazovanja, zdravstva, socijalne skrbi i kulture prijavljene u evidenciju nezaposlenih.

U ovom sektoru HZZ financira 100% iznosa prema iznosu pripravničke plaće, koja iznosi 85% plaće radnog mjesta, a sukladno Uredbi o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova u javnim službama i trošak prijevoza sukladno Odluci Upravnog vijeća. Dodatno se u javnom sektoru financira trošak stjecanja pedagoških kompetencija za pripravnike koji se zapošljavaju u prirodoslovno-matematičko-informatičkom i tehničkom području, i to u iznosu do 10.000 kn.

 

 

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE