Vatreni osigurali svoje mjesto na Svjetskom prvenstvu u Rusiji!

Hrvatska nogometna reprezentacija večeras je, 12. studenog, utakmicom bez pogodaka u Pireju potvrdila vizu za svoje deseto veliko natjecanje, Svjetsko prvenstvo u Rusiji 2018. godine.

GRČKA – HRVATSKA 0:0 (0:0)
Doigravanje za SP 2018., uzvratna utakmica.
Stadion Georgios Karaiskakis, Pirej.

Sudac: B. Kuipers (Nizozemska)

Strijelci: –

Žuti kartoni: Tachtsidis (24′)

Hrvatska: Subašić, Strinić, Lovren, Vida, Vrsaljko, Brozović, Rakitić, Perišić (od 85′ Rebić), Modrić (od 90+1′ Mitrović), Mandžukić, N. Kalinić (od 78′ Kramarić). Izbornik: Z. Dalić.

Grčka: Karnezis, Retsos, Manolas, Papastathopoulos, Torosidis, Tziolis, Tachtsidis, Zeca, Bakasetas (od 59′ Gianniotas), Christodoulopoulos (od 59′ Fortounis), Mitroglou (od 78′ Pelkas). Izbornik: M. Skibbe.

Nakon velikih 4:1 na Maksimiru u četvrtak, hrvatska nogometna reprezentacija odigrala je neriješenih 0:0 na gostovanju kod Grčke te ostvarila željeni cilj, plasman među svjetsku elitu.

Hrvatska će tako idućeg ljeta zaigrati na svojoj petoj svjetskoj smotri – ukupno desetom velikom natjecanju – nakon osvajanja brončane medalje u Francuskoj ’98 te sudjelovanja u grupnoj fazi natjecanja u Japanu i Južnoj Koreji ’02, Njemačkoj ’06 te Brazilu ’14. Propušten je tek plasman u Južnoafričku Republiku ’10.

Susret u Pireju očekivano je ponudio čvrstu, borbenu igru sa znatno manje prilika za pogodak nego u Zagrebu. Papastathopoulos je pucao tik pored vratnice u 17. minuti, uzvratili su Rakitić i Perišić udarcima s ruba šesnaesterca, a Subašić je dobrom intervencijom zaustavio grčki napad pet minuta prije odmora.

No, najbolji je potez “iz rukava” izvukao Perišić u 42. minuti, kada je silovitim udarcem s dvadesetak metara uzdrmao vratnicu.

Drugo je poluvrijeme otvoreno s nešto više uzbuđenja pred oba gola, a najopasniji je bio prizemni udarac Mitrogloua iz 58. minute, koji je završio malo pored gola.

Grčka je naposljetku prvi udarac u okvir gola uputila preko Tachtsidisa tri minute prije kraja dvoboja, Kramarić je potom ciljao suprotne rašlje, ali hrvatski prolaz na Svjetsko prvenstvo nije došao pod znak pitanja.

Ždrijeb grupne faze Svjetskog prvenstva na rasporedu je 1. prosinca u Moskvi, a 32 reprezentacije bit će smještene u osam skupina po četiri momčadi.

Ovo je velika stvar i za novog izbornika Zlatka Dalića, inače Varaždinca. Čestitamo svima.