Međimurske reprezentativke zajedno zabile pet golova Srbiji

Rukometašice Hrvatske i Srbije prijateljskom su utakmicom u dvorani Srednje tehničke škole u Virovitici obilježile 60. obljetnicu Svjetskog prvenstva za žene kojemu je Virovitica, zajedno s Beogradom, bila domaćin 1957. godine.

Pred prepunom dvoranom pobjedu je 16. lipnja odnijela Hrvatska s rezultatom 28:21 (11:8).

Virovitica i Beograd bili su domaćini prvog Svjetskog prvenstva u malom rukometu za žene koje je igrano na današnjem rukometnom stadionu TVIN-a. Malim rukometom tada se nazivao rukomet kakav danas poznajemo, dok se tzv. veliki rukomet igrao na nogometnom terenu. Prvenstvo je trajalo od 13. do 20. srpnja 1957. godine, a u Virovitici su u skupini igrale Danska, Austrija i Rumunjska. U razigravanju od 7. do 9. mjesta igrale su Poljska, Švedska i Rumunjska. Zlato je na završnici turnira u Beogradu osvojila Čehoslovačka, srebro je pripalo Mađarskoj, a bronca Jugoslaviji.

Hrvatska je u ovoj utakmici bila od samog početka u rezultatskom plusu i to vodstvo nije ispuštala. Srbija je samo jednom izjednačila tijekom cijele utakmice i to u prvom poluvremenu preko Jelene Lavko za 5:5. Dobro su pred domaćom publikom igrale Virovitičanke Maja Kožnjak i Marijeta Vidak koje su postigle po dva pogotka u prvom poluvremenu koje je Hrvatska zaključila s vodstvom od tri pogotka.

Odličnim otvaranjem nastavaka Hrvatice su nakon deset minuta igre stigle do šest pogodaka prednosti kod rezultata 17:11. Srbija je dvama uzastopnim pogocima Jovane Milojević uspjela smanjiti na minus četiri, ali više od toga im raspoložene izabranice Gorana Mrđena nisu dopustile. Odlično su branile i sve tri vratarke čije su obrane dizale virovitičku publiku na noge.

Na kraju je Hrvatska upisala pobjedu od pet pogodaka razlike i razveselila sve okupljene u dvorani. Najefikasnija je bila Larissa Kalaus koje je postigla pet pogotka, a četiri je dodala Vidak. Srbiju su predvodile Milojević s četiri te Sanja Radosavljević, Jovana Stoiljković i Marina Dmitrović s tri pogotka.

Prijateljska utakmica povodom 60. obljetnice Svjetskog prvenstva za žene u Virovitici:

Hrvatska – Srbija 28:21 (11:8)

Hrvatska: Kapitanović, Bešen, Pijević; Zadravec 1, Debelić 3, P. Posavec 3, Mičijević 1, Krsnik 1, Plahinek 1, S. Posavec 1, Vidak 4, D. Kalaus 2, L. Kalaus 5, Domjan 1, Glavan 2, Kožnjak 3.
Izbornik: Goran Mrđen

Srbija: Radosavljević 3, Milojević 4, Kuridža, Lavko 1, Damnjanović 1, Janjušević, Pop-Lazić 2, Obradović 2, Kolundžić, Nikolić 2, Milošević, Stoiljković 3, Rančić, Graovac, Dmitrović 3.
Izbornik: Ljubomir Obradović