Novi zakon o zaštiti potrošača: Nadzor sezonskih sniženja u dućanima

Ove godine prvi put se tijekom sezonskih sniženja primjenjuje novi Zakon o zaštiti potrošača koji je usvojen u svibnju. Državni inspektorat najavio je još prošlog tjedna da kreće u nadzor nepravilnosti tijekom sezonskih sniženja u dućanima, a sada su za N1 detaljno objasnili kako će to točno izgledati, piše N1.

“Tržišna inspekcija Državnog inspektorata sukladno godišnjem programu rada provodi nadzorne aktivnosti tijekom zimskog i ljetnog sezonskog sniženja. Sezonskim sniženjem, sukladno odredbama Zakona o zaštiti potrošača i Pravilnika o uvjetima i načinu provođenja sezonskog sniženja, smatra se prodaja proizvoda po sniženoj cijeni nakon proteka sezone”, pojasnili su za N1 iz DIRH-a.

Trajanje sezonskog sniženja

“U okviru sezonskog sniženja, najniža cijena koju je trgovac primjenjivao tijekom razdoblja od 30 dana prije provođenja sezonskog sniženja i snižena cijena moraju biti istaknute jasno, vidljivo i čitljivo. U slučaju kada se cijena postupno i bez prekida smanjuje u okviru istog sezonskog sniženja, trgovac ističe najnižu cijenu koju je primjenjivao tijekom razdoblja od 30 dana prije provođenja sezonskog sniženja i novu sniženu cijenu”, kažu iz DIRH-a.

Sezonsko sniženje odvija se dva puta godišnje. Zimsko sezonsko sniženje počinje od 27. prosinca, a ljetno sezonsko sniženje počinje od 1. srpnja i mogu trajati najdulje 60 dana, računajući od dana početka sezonskog sniženja.

Tržišna inspekcija za vrijeme zimskog i ljetnog sezonskog sniženja pri provođenju nadzora kontrolira odredbe Zakona o zaštiti potrošača kojima se reguliraju posebni oblici prodaje, između ostalog i sezonsko sniženje te se tada kontroliraju odredbe ZZP-a vezane uz isticanje cijena od strane trgovaca sukladno odredbama ZZP-a, no istovremeno se provodi i kontrola odredbi o nepoštenoj poslovnoj praksi”, pojašnjavaju iz DIRH-a za N1 što će točno inspektori kontrolirati tijekom nadzora sezonskih sniženja u trgovinama.

Kako pokrenuti inspekciju?

“Inspektori provode i pokreću inspekcijski postupak po službenoj dužnosti, a iznimno na zahtjev stranke, kada je to propisano posebnim zakonom. Isto tako, zaprimljene predstavke u kojima su navedeni podaci o prijavitelju, a kojima se ukazuje na postupanja protivna propisima mogu se koristiti kao povod za obavljanje inspekcijskog nadzora. Ako inspektor povodom zaprimljene predstavke obavi inspekcijski nadzor, podnositelja će u pisanom obliku obavijestiti o utvrđenom činjeničnom stanju i poduzetim mjerama, a ako prema sadržaju zaprimljene predstavke inspektor nije ovlašten obavljati inspekcijski nadzor, o tome će pisano obavijestiti podnositelja predstavke”, pojašnjavaju iz Državnog inspektorata postupak pokretanja inspekcije.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE