Mnogi muzeji u Europi čuvaju izvanredne zbirke te istovremeno pričaju i fascinantne priče o svom podrijetlu. Stoga, sigurno se isplati provesti neko vrijeme otkrivajući ova jedinstvena mjesta koja odražavaju duh prošlih vremena.
Europa je kontinent pun bogate povijesti, kulture i umjetnosti, što ga čini idealnim mjestom za muzejske entuzijaste. Proširite vaše znanje i povijesti i kulturi te ako još niste, svakako posjetite muzeje s kojima ćemo vas danas pobliže upoznati.
Ostanite s nama i provjerite koje europske muzeje morate posjetiti barem jednom u životu.
Louvre, Pariz
Louvre je najprepoznatljiviji muzej na svijetu. S više od tri stotine tisuća umjetnina ujedno je i jedna od najvećih institucija ovog tipa. Podijeljen je na tri krila koja okružuju dvorište Napoleona Bonapartea. Cijeli izložbeni prostor Louvrea do vrha je „natrpan” umjetničkim djelima. Ovdje su sakupljeni eksponati iz gotovo svih razdoblja i dijelova svijeta.
Muzej voštanih figura Madame Tussauds, London
1835. godine ovaj čuveni muzej voštanih figura Madame Tussauds ugledao je svjetlo dana. Ondje će svi zaljubljenici u glazbu, film, sport i ostale industrije doći na svoje. Izrađeno je više od 150 realističnih figura političara, umjetnika, sportskih i glazbenih zvijezda i drugih svjetski poznatih ličnosti. Od trenutka kada uđete u muzej nećete moći odlučiti s kim ćete najprije napraviti selfie.
Galerija Uffizi, Firenza
Volite li renesansu? Onda svakako morate posjetiti galeriju Uffizi. Jedan je od najpoznatijih svjetskih muzeja, a nalazi se u nekadašnjim “uredima” obitelji Medici. Za obilazak vam treba oko 3 sata. Što možete vidjeti tamo? Zbirke uključuje djela kao što su “Rođenje Venere” i “Proljeće” Sandra Botticellija, “Bacchus” Caravaggia, “Venera iz Urbina” Tiziana, kao i slike Rembrandta, Michelangela i Raphaela.
Vatikanski muzeji, Vatikan
Vatikanski muzeji nose epitet najvažnijih i najbogatijih muzeja na svijetu. U njima su prikupljene umjetnine koje su sakupljali pape. Prve zbirke sakupili su Siksto IV. i Julije II. Turisti se mogu diviti eksponatima koji datiraju iz 1787. godine. Muzeja ima preko 20, kako i samo ime govori, a njihova ukupna dužina iznosi preko 7 km. Stoga vrijedi izdvojiti nekoliko sati za njihov posjet.
Britanski muzej, London
Britanski muzej nedvojbeno je jedan od najvažnijih muzeja na svijetu. Ovdje se nalaze blaga iz cijelog Britanskog Carstva. Način njihova dobivanja, često nezakonit, danas je kontroverzan, a mnoge bivše britanske kolonije traže povrat svoje baštine. Danas i zemlje u kojima su radili britanski arheolozi žele svoje artefakte donijeti “kući”. No, za sada se velikom dijelu njih možemo diviti u Londonu.
MONA (Museum of Old and New Art), Hobart, Tasmanija
Iako ovo nije još jedan u nizu europksih muzeja, po mnogočemu je poseban pa smo ga morali navesti. Ovo je najveći privatni muzej na južnoj hemisferi. Njegov vlasnik David Walsh uložio je 175 milijuna dolara. Zanimljiv je po mnogočemu. Prvo po tome što se zgrada muzeja zapravo uopće ne vidi. Da, dobro ste čuli. Dizalom se spuštate 15 metara dolje, ispod zemlje.
U muzeju nema dnevnog svjetla. Umjesto recepcije nalazi se elegantan bar. Posjetitelji ne kupuju ulaznice, nego samo čašu vina ili piva, proizvedenog u obližnjoj pivovari, također u vlasništvu Walsha. Veliki dio umjetnina Walsh je otkupio zahvaljujući novu koji je osvojio kockanjem. To nas niti ne treba čuditi jer najbolji online casino nudi igre s visokim RTP-om koje osiguravaju značajan povrat uloženih sredstava. Eksponati su lišeni opisa; posjetitelji, naime, dobivaju slušalice i sami odlučuju koliko će se udubiti u ovu priču.