16.7 C
Čakovec
Petak, 29 ožujka, 2024

Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta najavilo godinu digitalne transformacije Hrvatske

U petak poslijepodne, u Rapcu, zaključeno je 22. Nacionalno savjetovanje o gospodarstvu i poduzetništvu, u organizaciji Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, koje je okupilo više od 350 sudionika.

Ministarstvo gospodarstva o ovome je poslalo priopćenje za medije koje prenosimo u nastavku.

Glavna tema ovogodišnje konferencije bila je digitalizacija, odnosno izazovi i prilike digitalnog doba, te su poduzetnici tako na jednom mjestu imali prilike iz prve ruke doznati novitete i mogućnosti kojima će svoje poslovanje moći učiniti konkurentnijim i efikasnijim. Kao domaćin konferencije, ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat naglasio je kako resorno ministarstvo u ovom trenutku priprema brojne projekte koji će potaknuti dodatan rast gospodarstva i 2019. učiniti godinom digitalne transformacije Hrvatske. „Stvaramo sve potrebne preduvjete kako bi početkom iduće godine mogli startati sa START-om, elektroničkim sustavom koji će uvelike olakšati i ubrzati proces pokretanja poslovanja. Također, zakonskom inicijativom koju smo već uputili u proceduru, od idućeg srpnja stvorit ćemo obvezu 100-postotnog izdavanja e-Računa, a u pripremi su već i zakonske izmjene u segmentu javne nabave“, najavio je ministar Horvat.

Nema razvoja državne uprave bez razvoja digitalnih vještina

Drugi dan konferencije započeo je zanimljivim izlaganjem mladog zastupnika u parlamentu Republike Estonije Kalle Pallinga, koji je opisao tijek digitalne transformacije u Estoniji. Kako je naglasio, sve je započelo odlukom odbacivanja papira na internim sastancima. Promjenom takve filozofije i načina razmišljanja, Estonija je danas postala država-uzor kada je u pitanju digitalizacija, o čemu dovoljno svjedoče projekti poput e-glasovanja, xroad, e-obrazovanje, e-zdravstvo i e-residency.

Predavanja su nastavljena izlaganjem na sve važniju temu umjetne inteligencije, o kojoj je govorio poznati softverski inženjer i poduzetnik Davor Runje. Tom je prilikom spomenuo nekoliko uspješnih hrvatskih start-upova koji funkcioniraju upravo zahvaljujući primjeni umjetne inteligencije – vHEALTH LAB & klinika Magdalena, duboka neuronska mreža za monitoring kardioloških oboljenja, zatim projekt prepoznavanja objekata na satelitskim snimkama koji je izuzetno koristan prilikom utvrđivanja štete uslijed prirodnih nepogoda, te ZASTI:AL kao platforma namijenjena širokoj primjeni u segmentu osiguranja.

Omogućit ćemo privatnom sektoru uporabu nacionalnih sustava elektroničke identifikacije i usluga povjerenja pri osiguravanju pružanja svih digitalnih usluga“, najavio je tako tijekom idućeg izlaganja državni tajnik u Središnjem državnom uredu za razvoj digitalnog društva Bernard Gršić. Dodao je i kako nema javnoga rasta, pa ni razvoja državne uprave bez razvoja digitalnih vještina. „Edukacija državnih službenika i građana ključna je za razvoj digitalnog društva“, zaključio je Gršić.

Digitalna rješenja olakšavaju poslovanje poduzetnika i svakodnevicu građana

Jedno od izlaganja održao je i Microsoftov direktor za javni sektor u središnjoj i istočnoj Europi Evangelos Chrystafidis, naglasivši važnost vremenske dimenzije u procesu digitalne transformacije. „Moguće je ubrzati određene korake, ali vrijeme je nužno kako bi procesi zaživjeli. Novac je također važan element ovoga procesa, ali nikako nije ključan. Od životne je važnosti jasno definirati ciljeve te put do njihova ostvarenja“, zaključio je Chrystafidis. „Država komunicira s građanima kroz više od 2.500 različitih postupaka, a za sve je potreban vlastoručni potpis“, spomenuo je direktor razvoja poslovanja tvrtke AKD Leo Lokas, istaknuvši kako je ključan korak u digitalizaciji poslovanja upravo elektroničko potpisivanje. Nakon niza zanimljivih predavanja, inspirativnih predavača i govora te interaktivnih i dinamičnih panela, konferencija je zaključena coffee shopovima – neformalnom interakcijom poduzetnika, državne uprave i partnera.

Teme o kojima su se poduzetnici mogli informirati obuhvaćale su poslovni korisnički pretinac, prijavu i provedbu EU projekata, ESIF kredite i jamstva, inspekciju u gospodarstvu, E-usluge u trgovini te javnu nabavu. Svojevrstan zaključak ove dvodnevne konferencije iznijela je u svom govoru pomoćnica ministra gospodarstva, poduzetništva i obrta Ana Mandac, naglasivši kako je ovo ministarstvo već postalo ministarstvo digitalnog doba. „Digitalna rješenja olakšaju poslovanje poduzetnika, ali i svakodnevni život građana te potiču društvene promjene. Pri tome su država i privatni sektor jednako važni u cjelokupnom procesu digitalizacije“, rekla je pomoćnica ministra Mandac, dodavši da aktivnosti svih uključenih aktera u tom procesu moraju biti koordinirane i usmjerene ka istom cilju – olakšavanju svakodnevice građanima, razvoju i usavršavanju proizvoda, alata i znanja, povezivanju informacija te interakciji sustava. Sve to vodi ka razvijenijem i uspješnijem društvu putem sveopće pozitivne promjene, zaključila je Mandac.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE