EKO KRITIKA ČITATELJA: Što se krije iza novo postavljene natpisne ploče “zabrana dovoza otpada” u Podturnu?

Mali Kotec
Mali Kotec

Čakovčanin Josip Horvat Majzek istraživač, fotograf, ekolog, prirodnjak i ljubitelj zavičajne prirodne i kulturne baštine mnogo boravi u prirodi. Pritom opaža problematiku u domeni očuvanja prirode. U cijelosti prenosimo njegovu eko kritiku:

“Općina Podturen sa svojih pet naselja (Ferketinec, Miklavec, Novakovec, Podturen i Sivica), rijekom Murom te sa prirodnim okruženjem (flora i fauna), kakvo nema niti jedna druga Općina na području Međimurske županije mogla bi postati prepoznatljiv turistički magnet za brojne posjetitelje diljem Hrvatske a i šire.

Na području Općine nalazi se i “tromeđa“, stvarna točka, kota na kojoj se dodiruju tri države. Slovenija, Mađarska i Hrvatska, i to može biti naš turistički potencijal (mogućnost izrade projekta). Jednim dijelom uz rijeku Muru od naselja Miklavca pa sve do Novakovca prolazi i biciklistička staza Križovec – Kotoriba. Međutim?

Sami mještani te općinsko čelništvo od toga potencijala tu ne vide ništa, pa stoga oni dalje svoj prirodni okoliš uglavnom doživljavaju i koriste za odlaganje otpada (vidi galeriju od 13  fotografija), bez obzira što na području Općine postoji organizirani odvoz otpada te zaposlen komunalni redar koji je i ujedno rendžer Javne ustanove Međimurska priroda.

Pitam načelnika Općine gospodina Pericu Hajdarovića?

Što Vam to znači da ste nedavno postavili novu natpisnu ploču “ZABRANA DOVOZA OTPADA“ na poljskom putu ispred Malog Koteca? Na njoj ne piše nikakva sankcija, nema nikakvog općinskog obilježja, a ako krenete dalje tim putem prema Bugarovoj Grabi, koji je ujedno i službeni put biciklističke staze Križovec – Kotoriba, sve vrvi otpadom od azbestnih ploča, TV ekrana, plastike, namještaja, starih automobilskih guma, građevinskog materijala, nema čega nema. Isti je slučaj i na lokalitetu Musko Joko, a na kraju Poljske ulice u Sivici ista slika, a tek nasuprot nogometnog igrališta u Miklavcu?

Kada i kako će te očistiti te divlje deponije otpada, koje su tu dovezli mještani općine Podturen?

U samom naselju Podturen nalazi se moderni pročišćivač otpadnih voda koji je u funkciji, međutim? Jedan veći dio mještana redovito svoje “septičke jame“prazni, odnosno ispušta fekalije u mrtvice (stara korita rijeke Mure) i kanale koji se uglavnom nalaze unutar zaštićenog Regionalnog parka Mura – Drava.

Tako da na nekoj tjednoj bazi samo na području Općine Podturen u Regionalnom parku Mura – Drava završava više od 50000 litara fekalija (Miklavska Meka, Mursko Joko, Mali Kotec, Štuk Sivica). Čemu onda služi pročišćivač otpadnih voda u Podturnu koji radi sa minimalnim kapacitetom?

Zašto Općina preko koncesionara ne uredi odvoz fekalija u “simboličnom“ iznosu u ime zaštite prirode u pročišćivač, za ona naselja unutar Općine koja nemaju uređenu kanalizacijsku mrežu?

Tu apeliram i na Turističku zajednicu Međimurske županije da se više aktivira i koncentrira na naš okoliš, jer je bezbroj ovakvih primjera diljem Međimurja (Općina Kotoriba čak je morala uvesti video nadzor) a ne da se samo bavi sa Toplicama Sveti Martin na Muri te raznim sajmovima po Europi, jer naše je “dvorište“ u jako ružnom stanju. Što će ti turisti misliti o Međimurju, kad se zateknu na tim lokalitetima sa ovakvim prizorima?”

 

Tekst, foto: Josip Horvat Majzek

Mali Kotec
Poljska Sivica
Poljska Sivica
Mursko Joko
Mursko Joko

Ostavi komentar