Trenutačne brojke o tome koliko se svake godine baca hrana u svijetu toliko su visoke da ih je teško probaviti. Prema podacima UN-a, bacanje hrane čini ugljični otisak od 3,3 milijarde tona emisija stakleničkih plinova koji se ispuštaju u atmosferu svake godine – piše TPortal.
Neke od preporuka kako spriječiti bacanje hrane jest i to da se hrana pravilno skladišti. Uz sve prisutniju ekološku osviještenost, preporuča se čuvanje hrane bez plastike, u staklenim posudama.
Kao dugoročni oblik čuvanja hrane najbolja ideja je nešto zamrznuti ili ukiseliti. A upravo je ljeto doba kad je povrće najrodnije, pa materijala za kiseljenje i zamrzavanje ne nedostaje.
Začinsko bilje ili bilje za čajeve možemo osušiti i čuvati u staklenim posudama. Također neke se vrste mogu fermentirati. Hrana se može i konzerirati, ali to je već izazovniji postupak jer se treba upoznati s cjelokupnim procesom.
Svakako se i preporuča kuhati manje obroke. Kuhati s ostacima kao što je kora i ostaci povrća od kojeg se može pripremiti fini temeljac za umake i rižota.