Otvorene novo obnovljene radionice Tehničke i Graditeljske škole u Čakovcu

U Čakovcu, u Sportskoj ulici 5, održana je svečanost otvaranja obnovljenih radionica Tehničke te Graditeljske škole. Riječ je o zahvatu koji je provedeni u okviru energetske obnove i odnosi se na rekonstrukciju vanjske ovojnice, zidova i krovišta, na rekonstrukcije stolarije, rasvjete i na djelomičnu rekonstrukciju strojarskog dijela, dakle sustava grijanja, kazao je tom prigodom međimurski župan Matija Posavec . Kako je još naglasio Posavec, radovima iz glavnog projekta na bazi godine dana smanjit će se troškovi potrošnje energenata za 61,07%, što je velika ušteda za škole, uz vrijednost koja se dobiva samom rekonstrukcijom za oko 1400 učenika koji radionicama gravitiraju. U sam projekt je uloženo oko 7.000.000 kuna najvećim djelom europskih sredstava uz sufinanciranje Međimurske županije. Ovo je jedan ogledni primjer razvoja strukovnog obrazovanja koji nam je izuzetno bitan, ne samo deklarativno nego i praktično, nastavlja Posavec, i to uskoro i kroz razvoj centra kompetentnosti, zatim energetske obnove Tehničke i Graditeljske škole kao i skorog otvaranja učeničkog doma.

Dražen Blažeka- “Danas smo dobili novo tijelo, sada je potrebno ugraditi dušu”

Svoje zadovoljstvo obnovom radionica i popratnih učionica izrazio je i ravnatelj tehničke škole Dražen Blažeka. -U šest mjeseci je sve napravljeno prema planu i projektima. Stoga smo izuzetno zadovoljni, posebno izvođačima radova koji su se u ovo današnje doba iznenađujuće dobro držali rokova. Danas smo dobili, kako to znam često reći, tijelo. Ono što sada treba je ovom prostoru ugraditi dušu, a to ćemo vjerujem moći napraviti preko novog centra kompetentnosti koji bi uskoro trebao krenuti u realizaciju i čime će se ovaj prostor u potpunosti opremiti s potrebnom opremom.

Ono što je također važno spomenuti je to, kako je Tehnička škola obrazovna ustanova koja ne školuje učenike za burzu, jer se većina učenika odmah po završetku školovanja zapošljava. – Naša škola ima 850 učenika, kazao je Blažeka, od kojih je otprilike pedeset posto četverogodišnjeg programa nakon kojeg većina učenika nastavlja daljnje obrazovanje, ostali su učenici trogodišnjeg usmjerenja po JMO (Jedinstveni model obrazovanja) sustavu. Danas je naime popularno govoriti o dualnom sustavu, a JMO sustav je zapravo jedna preteča dualnog sustava gdje su djeca pola vremena na praksi , a pola u školi. Ono što nam se posljednje tri godine dogodilo je to da nemamo jesenski upisni rok jer sva su mjesta popunjena u onom prvom ljetnom. Isto tako zadnje tri godine svjedodžbe dijelimo 15. lipnja, dakle odmah nakon što učenici završe obrazovanje jer odlaze na posao u poduzeća u kojima su bili na praksi tijekom školovanja.

Obnova radionica obuhvatila je i prostor za rad potreban učenicima Graditeljske škole

– Obnovljene radionice kreću s radom u punom pogonu, što smo zapravo čekali cijelo ljeto istaknuo je ravnatelj Graditeljske škole Zvonimir Ladić. Naše radionice su u onom donjem djelu obrtničke radionice, odnosno radionice za tesare, zidare, soboslikare i ostala obrtnička zanimanja. Učionice na katu koristimo za radionice iz likovne umjetnosti i dizajn gdje učenici izrađuju predmete od keramike.  Kod nas također postoje problemi, ali oni slatki ako tako možemo reći, ističe Ladić. Naime, na tržištu rada se traži daleko više od onog broja učenika koje trenutno imamo. Poslodavci već duže vrijeme na kraju školske godine pitaju koli će djece, odnosno radnika moći dobiti , no ne možemo ih stvoriti više nego ih se upisalo. Dakle potrebe su sve veće, a djece nažalost u Međimurju generalno gledajući ima sve manje. Ove godine uspjeli smo ipak upisati dovoljan broj učenika i nadamo se da će taj trend ipak rasti.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE