4 C
Čakovec
Subota, 20 travnja, 2024

Ljiljana Magić i Franjo Lisjak uzgajaju čupave svinje mangulice

Prošloga tjedna dok su stočari svoje svinjce i staje zatvarali i štitili od debelih minusa, 20-tak mangulica cijeloga je dana bezbrižno lutalo ograđenom livadom i pokušavalo izrovati što veću grabu nedaleko od Donje Dubrave.

Ekouzgojem do mesa vrhunske kvalitete

-Mangulica je pasmina svinja koja dobro podnosi niske temperature i do -20 stupnjeva. Naše su stalno vani, nemaju sagrađeni svinjac, već samo dio nadstrešnice pod koju se mogu skloniti – opisala nam je Ljiljana Magić još jednu vrlo rijetku pasminu u Međimurju.

Mangulice, dlakave ili, kako ih još zovu, lasaste svinje, obitelj uzgaja izvan naselja u šumi koja se proteže na oko 3 ha i livadi gdje one borave tijekom cijele godine. Tamo se i prase, rastu i razvijaju. S obzirom na to da se radi isključivo o ekološkom i ekstenzivnom uzgoju, bez ikakvih dodataka prehrani, životinjama treba i do dvije godine kako bi dosegle težinu do 200 kilograma.

– Praktički se same hrane onim što pronađu u prirodi, najčešće kojekakvim korijenjem. Istina, dajemo im i kukuruz, i to starinske sorte. Kako rastu polako i hrane se isključivo domaćom hranom i stalno su vani, meso im se odlikuje vrhunskom kvalitetom. Poznate su i po svojoj masti koja sadrži samo tzv. dobri kolesterol pa su zato jako cijenjene. Doduše ne toliko kod nas koliko vani gdje kilogram mesa seže u nebeske visine.

Samim time, mangulica je hit u Europi, a danas je najviše ima u Mađarskoj, Austriji, Švicarskoj, ali i Srbiji. Razlikuju se tri tipa – bijela, crna i riđa. Prema Ljiljaninim riječima, riječ je o jednoj od najstarijih pasmina.

– Mogu reći kako se radi o vrlo otpornim svinjama koje ne podliježu bolestima. Isto tako ni sam uzgoj nije kompliciran, no zato je dug u odnosu na komercijalne pasmine koje se uzgajaju u svinjcima. Mana je što slabo prase, svega 5-6 komada, i to do dva puta godišnje.

S obzirom na sve rečeno, ne radi se o rentabilnoj svinji pa je stoga danas ni nema mnogo, tek se njome bave samo entuzijasti i ljubitelji životinja.

Čak 50 eura za kilogram mesa

Vrhunska kvaliteta mesa nastala ekstenzivnim uzgojem kao i dobar kolesterol, visoko su na cijeni pa se tako primjerice u pojedinim zemljama Europe meso prodaje i po 50 eura za kilogram. Ne treba govoriti da prerađevine dosežu i veću cijenu. Sve to bi trebao biti temelj za revitalizaciju lasaste svinje koja traži malo a dalje puno. Šteta što se kod nas uzgajivači i dalje mogu nabrojiti na prste jedne ruke. I svoje mangulice Ljiljana je nabavila što u Štrigovi, a što u okolici Bjelovara.

(Piše: Vlasta Vugrinec, Foto: Zlatko Vrzan)

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE