Josip Nino Pleh i Domagoj Smolić s istraživanjem iz eksperimentalne fizike osvojili dva Oskara znanja

Josip Nino Pleh iz Nedelišća i Domagoj Smolić iz Zasadbrega, maturanti Tehničke škole Čakovec, prošle godine bili su državni prvaci iz eksperimentalne fizike, što ih je ove godine kvalificiralo na međunarodno natjecanje koje je održano u Beogradu gdje su osvojili treću nagradu u konkurenciji radova iz gotovo cijelog svijeta.

Tim povodom razgovarali smo s mladim oskarovcima znanja u njihovoj Tehničkoj školi, premda su na radu zapravo radili izvan škole s vanjskim mentorom dr. sc. Dejanom Vinkovićem u TICM-u. To je plus Tehničkoj školi Čakovec koja potiče suradnju svojih učenika i sa znanstvenom zajednicom, kao i s nizom međimurskih poduzetnika.

– Naš rad je malo specifičniji. Nije bilo klasične školske pripreme za natjecanje u smislu rješavanja nekih zadataka, nego smo radili eksperimentalni rad – kazao je Josip Nino Pleh. – Krenuli smo od ideje još u drugom razredu srednje škole, a onda u trećem krenuli s pokusima. Međutim, na početku tog eksperimentalnog puta nismo znali što bismo s tim pokusima trebali dobiti jer je to bilo baš pravo istraživanje. Krenuli smo u istraživanje s malim kondenzatorom i zavojnicama, ali nismo bili sigurni ni što se točno događa. Osmislili smo testove pa ispitivali korak po korak što se događa.

Josip Nino Pleh i Domagoj Smolić išli su u isti razred i dijele sklonost prema istraživanju. Tako su i zajedničko istraživanje počeli u Smolićevoj garaži u improviziranim uvjetima. Prva postava za rad bila im je ručno savijena zavojnica i kondenzator koji su izvadili iz fotoaparata i s tim istraživačkim materijalom dobili su određene rezultate, ali nisu znali što i kako dalje pa su obavijestili o svom istraživanju dr. sc. Dejana Vinkovića uz pomoć kojega su svoj rad preselili u Tehnološko-inovacijski centar Međimurje.

Domagoj Smolić živi u Zasadbregu, ali mu je otac iz Šenkovca, pa poznaje Vinkovića. Uz to je on Domagoju Smoliću bio mentor u projektu iz fizike još u osnovnoj školi.

Nakon što su Pleh i Smolić preselili eksperimentiranje u TICM, Dejan Vinković je s Plehom i Smolićem posebno radio na njihovom projektu. U TICM-u su uspostavili još jednu korisnu suradnju sa Stjepanom Gornikom, inženjerom koji je imao svoju firmu u TICM-u i također im je puno pomogao.

Prije odlaska na državno natjecanje na svom projektu radili su duže od godinu dana. Započeli su u drugom razredu s idejom, ali kažu da to još nije bio ozbiljan rad. Tek na početku trećeg razreda su baš ozbiljno počeli raditi. U TICM-u su boravili petkom i subotom, kad nije bilo škole, ali pred kraj istraživanja prije samog natjecanja skoro i svaki dan. Rezultat je bio 1. mjesto iz eksperimentalne fizike na državnom natjecanju na kraju trećeg razreda.

Kao državni prvaci s tim radom su se kvalificirali na međunarodno natjecanje na kojem su osvojili treću nagradu u konkurenciji 36 radova iz različitih kontinenata i dijelova svijeta od Rusije, Šri Lanke, Indije, Indonezije i drugih zemalja.

Tvrde da je komisija imala prilično težak posao jer iz sažetaka koje su kao natjecatelji poslali na ocjenjivanje teško je otkriti koliko je tko truda uložio u svoj rad.

– Kad gledamo svoj rad, nismo otkrili nešto puno, no nama je trebalo jako dugo da saznamo i napravimo to što smo otkrili – govore naši dobitnici Oskara znanja.

Domagoj Smolić nam je jednostavnim riječima pojasnio da su istraživali svojstva elektromagnetskog topa, koji služi za ubrzavanje željeznih projektila. Elektromagnetski top se sastoji se od zavojnice i kondenzatora. Mjerili su kako različite zavojnice, odnosno kako različiti kondenzatori utječu na različite projektile.

Otkrio nam je da se u budućnosti odlučio za inženjersku karijeru i da želi studirati računarstvo ili elektrotehniku u Mariboru. Naime, iz više je izvora čuo da su tamo više fokusirani na praksu, a to je ono što ga zanima.

Josip Nino Pleh namjerava studirati fiziku u Austriji u Grazu ili Beču. Za to mora položiti ispit iz znanja njemačkog jezika i pričekati rezultate mature da bi se mogao prijaviti na studij u neki od ta dva grada. Razlozi za odlazak na studij u Austriju su jer je tamo bolje, a ne misli pritom samo na znanost, već i na ostale uvjete.

Naši mladi istraživači za svoj su rad tako osvojili dva Oskara, jednoga lani za rezultate na državnom natjecanju i drugoga za uspjeh postignut na međunarodnom natjecanju. U zbirci nagrada za znanje Domagoju Smoliću to je treći Oskar znanja. Prvoga je osvojio u osnovnoj školi.

I na kraju, ne manje važno, izrazili su veliko zadovoljstvo potporom koju im je pružila Tehnička škola. – Bili su nam velika podrška, a škola nam je dosta i financirala projekt, premda smo se za natjecanje pripremali izvan škole.  foto: Z. Vrzan

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE