1.2 C
Čakovec
Četvrtak, 18 travnja, 2024

Na skupštini MIS-a dodijeljeno priznanje Martinu Josipu Kocijanu

U subotu, 18. veljače, s početkom u 19 sati održana je redovna Izvještajna skupština udruge Mladi informatičari Strahoninca (MIS) u informatičkoj učionici Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje.

Prva je to skupština udruge održana izvan mjesta osnivanja, Strahoninca, obzirom da je udruzi MIS zabranjeno djelovanje u općinskim prostorima tijekom protekle godine.

Prije samog otvaranja skupštine, predsjednik udruge Dejan Drabić, pozdravio je goste i to Ivana Palačka, direktora Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje; Leonarda Belovića, tajnika Zajednice tehničke kulture Međimurske županije; Krešimira Malnara, tajnika Hrvatskog saveza informatičara (HSIN); Lucijana Franina, predsjednika Zajednice tehničke kulture Grada Čakovca te predstavnike udruga iz područja Općine Strahoninec: KUD Strahoninec, UDVDR Strahoninec, DVD Strahoninec, Streljački savez Strahoninec i Pjevački zbor Strahoninec. Važno je naglasiti da je netom završila skupština udruge Međimurskog informatičkog kluba Čakovec, čiji je predsjednik MIljenko Blažeka ujedno i član udruge MIS.

Predsjednik otvara skupštinu te se nakon izglasavanja dnevnog reda biraju tijela skupštine. Tako su u radno predsjedništvo izabrani Dejan Drabić (predsjednik i voditelj skupštine), Viktor Lazar i Matija Novak, a za zapisničara je izabrana Mirjana Mikolaj. Nakon izbora verifikacijskog povjerenstva isto je podnijelo izvješće o prisustvu natpolovične većine članova udruge s pravom glasa te je evidentirano da će sve odluke na skupštini biti pravovaljane.

O radu udruge tijekom 2016. godine podnio je izvješće predsjednik udruge Dejan Drabić.
Naglasak rada i u 2016. godini bio je vezan uz rad s djecom i mladima usmjeren na razvoj analitičko logičkog razmišljanja kroz niz radionica i tečajeva. Glavne aktivnosti bile su protkane u partnerstvu s „Međimurskim informatičkim klubom“ Čakovec čijim su zajedništvom iznimno ojačali potencijal predavača i opremljenosti.

Mladi informatičari Strahoninca (MIS)
Mladi informatičari Strahoninca (MIS)

Udruga nizom godina osvaja mnoge nagrade na natjecanju, a 2016. godina najuspješnija je do sada. Učenike se za prestižna natjecanja pripremaju u sklopu projekta „Želim biti programer“, kojeg financijski podupire i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS) u partnerstvu s Međimurskim informatičkim klubom Čakovec. Čak 20 učenika plasirala se na županijsku razinu natjecanja Infokup gdje osvajamo gotovo sva prva mjesta u daleko najtežoj i najcjenjenijoj kategoriji – algoritmi, ali i 1. mjesto u razvoju softvera osmih razreda koje osvaja Tio Špicar s radom „SumBa“.

Čak 5 učenika plasiralo se na državnu razinu natjecanja na kojem osvajamo slijedeće mjesta:

1. mjesto Martin Josip Kocijan, 8. razred
2. mjesto Vedran Cifrek, 7. razred
5. mjesto Matija Bujanić, 5. razred
7. mjesto Leo Stričak, 5. razred
7. mjesto Mihael Pristav, 8. razred

Mentori učenicima, iz redova udruge su: Dejan Drabić, Miljenko Blažeka i Nataša Boj.
Na Hrvatskom otvorenom natjecanju informatičara (HONI), natjecanju koje se proteže kroz 7 kola tijekom školske godine i jedno je od najjačih natjecanja u široj regiji, MIS također ostvaruje iznimne rezultate:

Osnovne škole
1. mjesto 8. razredi – Martin Josip Kocijan
2. mjesto 5. razredi – Matija Bujanić
3. mjesto 7. razredi – Vedran Cifrek
10. mjesto 8. razredi – Mihael Pristav
12. mjesto 7. razredi – Eno Peršić
13. mjesto 8. razredi – Lana Šprajc
14. mjesto 8. razredi – Tio Špicar
15. mjesto 7. razredi – Fran Meglić
21. mjesto 8. razredi – Lovro Makovec
EKIPNO osvajamo 2. u državi

Srednja škole
3. mjesto 4. razredi – Stjepan Požgaj
6. mjesto 2. razredi – Jurica Horvat
9. mjesto 4. razredi – Livio Benčik
16. mjesto 4. razredi – Miro Krištofić
21. mjesto 2. razredi – Luka Habuš

Članovi MIS-a plasirali su se i na Juniorsku hrvatsku olimpijadu koja se održala na Ljetnom informatičkom kampu na Krku u organizaciji Hrvatskog saveza informatičara (HSIN), gdje Martin Josip Kocijan osvaja 2. mjesto, a Vedran Cifrek 5. mjesto.
Udruga se uključuje se u CroatianMakers Ligu, robotičku ligu koju pokreće Institut za inovativnost i razvoj mladih (IRIM). Bili su organizatori i domaćini 1. kola Croatian Makers lige za regiju Međimurja i dijela Zagorja, natjecanje se održalo u Tehnološko inovacijskom centru Međimurje (TICM). Tijekom protekle godine u Croatian makers ligi osvojili su ekipno sljedeće rezultate:

Niža skupina
1. mjesto Mladi informatičari Strahoninca
2. mjesto Međimurski informatički klub Čakovec
Viša Skupina
1. mjesto Mladi informatičari Strahoninca
2. mjesto Međimurski informatički klub

Gledajući rezultate na razini države, viša ekipa (starija) “Mladih informatičara Strahoninca” je sa 1.100 bodova uz ukupno vrijeme od 31 sekunde postigla najbolji rezultat u državi CroatianMakers robotičke lige. Mentori natjecatelja su bili Viktor Lazar i Renato Železnjak.

Kao krunu za svoj rad udruga u prosincu 2016. godine dobiva najprestižniju Državnu nagradu tehničke kulture – Faust Vrančić.

Rad udruge i njezini uspjesi na državnoj razini su značajni te ova nagrada ima velik značaj za udrugu i njihove članove.
Od financijskih potpora najznačajnije su one Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Općine Strahoninec, Zajednice tehničke kulture Međimurske županije, Međimurske županije i Hrvatskog saveza informatičara.

Daleko najuspješniji član MIS-a je Martin Josip Kocijan, rezultatima koje će teško itko ikada nadmašiti. Martinu su njegovi mentori uručili priznanje kao najboljem programeru udruga MIS i MIK za 2016. godinu uz želje da nastavi sa svojim radom, ali isto tako da nadalje doprinosi ugledu i promociji udruga te pomaganju svojim kolegama u napretku.

Predsjednik iznosi plan rada za 2017. godinu u kojem ističe nastavak radionica i tečajeva od protekle godine, a obzirom da se ista nadovezuju u školskoj godini. Istaknuto je provođenje projekta “Želim biti programer” koji sufinancira značajnim dijelom Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS).

Posebnost je uključenost udruge u projektima IRIM-a, a osobito činjenica da je udruga postala ambasador “STEM revolucije” za Međimursku županiju, što znači da će udruga MIS educirati učitelje i profesore naše županije u korištenju micro:bit računala u obrazovanju.

Podsjetimo, micro:bit računala dodijeljena su svim školama koje su se prijavile na projekt. Naglašavamo da je MIS iskoristio svoju poziciju te pomogli našim školama slanjem pravovremene informacije. Time je mnogo škola uključeno u sam projekt. Sve škole dobile su ili će u narednim danima dobiti, 20 micro:bit računala. Više o samom projektu pročitajte na web stranici STEM revolucije. Prva radionica obuke počinje ove srijede.

Izvor i foto: Udruga MIS

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,205FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE