Šimo Kordić iz Peklenice doktorirao iz kemijskog inženjerstva zahvaljujući Plivi

Šimo Kordić peti je Pekleničar koji je obranio doktorat. Prema odluci Grada Mursko Središće dobio je nagradu od 7500 kuna, s obzirom na to da Mursko Središće nagrađuje uspjehe svojih građana. Šimo Kordić rođen je 1981. godine u Kaknju, u srednjoj Bosni. Otac mu je radio u Velenju u Sloveniji i prije nego što je zakuhao rat u BiH, odveo je obitelj u Velenje, gdje su živjeli oko godinu dana.

No kako je otac imao kolege iz Međimurja, preselili su najprije u Vratišinec, a nakon toga su kupili kuću u Peklenici gdje žive od sredine 90-tih godina prošlog stoljeća. Šimo Kordić pohađao je i završio osnovnu školu u Vratišincu, a potom čakovečku Gimnaziju, matematički smjer. Oduvijek ga je zanimala kemija i inženjerstvo pa je upisao Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije (FKIT) u Zagrebu.

S fakulteta u Plivu

Na zadnjoj godini fakulteta Pliva je tražila stipendiste, odnosno nove ljude za posao.- Obećali su mi ako završim u roku koji smo dogovorili, da će mi dati posao u istraživanju i razvoju. Tako sam u Plivi počeo raditi na istraživanju i razvoju aktivnih tvari. Aktivna tvar je ono što djeluje u tableti ili lijeku (dozirnom obliku). Svaki dozirni oblik sastoji se od više sastojaka od kojih je najčešće samo jedan „lijek“, a ostale tvari doprinose tome da se dozirni oblik brže, sporije otopi, ima bolji izgled, da se lakše proguta, ima bolji okus ili da se postigne ciljana koncentracija aktivne tvari u krvi u točno određenom trenutku.

Aktivnim farmaceutskih tvarima Šimo Kordić bavio se kada je 2006. godine došao u odjel Plive koji se bavi istraživanjem i razvojem aktivnih farmaceutskih tvari.

– Nakon 4,5 godina postao sam voditelj tima koji se bavi dobivanjem aktivnih tvari točno definiranih fizikalnih karakteristika. Nakon još tri godine prešao sam iz odjela aktivnih tvari u odjel razvoja formulacija. Formulacija je, laički rečeno, tableta odnosno konačni dozirni oblik. Kod nekih je potrebno da djeluju što prije, druge što duže, neke da djeluju nekoliko sati nakon uzimanja itd. Za to je potrebno odabrati ostale sastojke u formulaciji da bi se izazvao opisani željeni učinak. U stručnom žargonu to se zove razvoj suhih oralnih formulacija (tableta, kapsula). Nakon godinu dana iz tog odjela prešao sam u razvoj parenteralnih formulacija. To su pripravci za šprice i bočice za parenteralnu primjenu – opisuje nam svoj put kroz razvojne odjele u Plivi.

Doktorat uz posao

Paralelno je počeo raditi doktorat 2009./2010. godine na matičnom Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije (FKIT) u Zagrebu uz potporu Plive koja je snosila troškove istraživanja i samog studija.

– Iznimno sam zahvalan kompaniji da mi je to omogućila. Nije baš uobičajeno da kompanije plaćaju doktorate, ali i Pliva ima svoj interes jer su kategorizirani i kao znanstvena ustanova pa je bitno da imaju zaposlen određeni broj doktora znanosti – kaže Šimo.

Dodaje: – Nije baš bilo lako raditi doktorat jer sam uz to radio puno radno vrijeme. Za doktorat sam koristio sve svoje slobodno radno vrijeme, vikende. Čime god se bavite, morate biti svjesni da nakon nekog vremena morate provjeriti odobrava li to kompanija i morate biti u kontaktu s patentnim uredom, što ponekad znači početi u drugom pravcu. No prelaskom iz odjela aktivnih tvari na rad na formulacije dobio sam određenu širinu, drugi pogled na doktorat i to mi je olakšalo rad.

Prošle godine i profesionalno sam prešao na novu poziciju u karijeri, na mjesto višeg rukovoditelja za robusnost procesa, a to je povezano sa svime onime što sam prije radio i sa znanjem iz doktorata.

– Tema doktorata je vezana uz usko stručno područje farmaceutske industrije pa nije baš lagano razumljiva svima, ali bitno da je vezano uz kompaniju, struku i znanost. Dogodio se povezivanje znanosti i industrije i to je, po mom mišljenju, velik korak koji inače nedostaje Hrvatskoj; dobra poveznica industrije i znanosti, odnosno fakulteta. U zadnje vrijeme se to ipak malo pomaklo – uvjeren je dr. sc. Šimo Kordić. Tako Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije to radi s Plivom i s nekim drugim kompanijama.

Igrao nogomet u NK Sokoli i NK Plavi

Šimu Kordića osim njegove obitelji za Međimurje veže i supruga Kristina koja je rodom iz Vratišinca, premda sada oboje rade i žive u Zagrebu. Šimina druga velika ljubav od malih nogu je nogomet. Krenuo je od pionira u NK Sokolu u Vratišincu, pa je preseljenjem u Peklenicu prešao u NK Plavi. – Još kao student vikendima sam putovao na utakmice u Međimurje. Na fakultetu sam se prebacio na futsal (mali nogomet) i konstantno ga igram. Voditelj sam nogometne sekcije u Plivi. Nekoliko puta godišnje Hrvatsko društvo kemijskih inženjera organizira sportske susrete između Ine, Plive, Fakulteta, Ruđera, odnosno između institucija koje su povezane s kemijskim inženjerstvom. To je jako dobro jer tako se upozna puno ljudi – smatra Šimo.

Ugodno iznenađen brzom reakcijom Grada Mursko Središće

Rekao nam je da je bio jako iznenađen da Grad Mursko Središće nagrađuje doktorate. – To me ugodno iznenadilo i moram pohvaliti sve u Gradskoj upravi da su jako brzo odreagirali. Bilo je djelotvorno brzo, a kad sam im poslao broj računa, iznos je isti dan bio na računu. Ostao sam paf da je to moguće u hrvatskoj birokraciji, a uz to sve sam uspio riješiti mailom. To je, po meni, ideal države gdje 90 posto stvari možeš riješiti mailom i da je sve u sustavu.

 

 

 

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE