14.5 C
Čakovec
Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Počeli upisi u srednje škole: Upišite školu za bolji život, a ne za burzu!

Nekada su roditelji djeci usađivali predrasude protiv zanatskih i strukovnih zanimanja da se djeca ne bi mučila radeći u proizvodnim zanimanjima. No danas je tehnologija učinila svoje pa prljava i fizički naporna zanimanja odlaze u prošlost.

Pri završetku osnovne škole donose se prve važne životne odluke. Često one određuju daljnji put u život. Kamo dalje? Koju školu upisati da se osigura samostalnost u životu? Za mladog čovjeka najvažnije je da izabere školu koja će mu omogućiti financijsku neovisnost i samostalnost. To se može postići izborom one škole koja garantira posao nakon završetka školovanja. U današnje vrijeme naše gospodarstvo traži sve više radnika koji razmišljaju svojom glavom, koji su spremni učiti nove vještine i usvajati nova znanja, ali ne više na školski, nego na inovativni način.

Nekada su roditelji djeci usađivali predrasude protiv zanatskih i strukovnih zanimanja da se djeca ne bi mučila radeći u proizvodnim zanimanjima. No danas je tehnologija učinila svoje pa prljava i fizički naporna zanimanja odlaze u prošlost.

Svakoga dan u procese rada sve više ulaze tehnologije koje pomažu čovjeku upravo u takvim napornim radnim procesima. Lišavaju ga dizanja teških tereta ili izlaganju opasnim kemikalijama. Tako se zaposlenik sve više pretvara u kontrolora određenih procesa. To je dovelo do toga da i nekada muška metalska industrija nije više isključivo muška proizvodna grana. Sve se više radnih mjesta u toj djelatnosti otvara za žene na pozicijama koje fizički nisu zahtjevne, već za njih treba imati vještine i znanja koje više uključuju glavu, uz ruke.

Metalci zovu djevojke u bolje plaćena metalska zanimanja

To proširuje izbor i djevojkama i mladićima da za daljnje obrazovanje izaberu one gospodarske grane koje isplaćuju više plaće.

Kod odluke o tome koje zanimanje izabrati svakako treba uzeti u obzir i činjenicu koje su to grane koje nude perspektivu. Dobra zarada znači i kvalitetniju mogućnost korištenja slobodnog vremena.

Najgore je nakon srednjeg obrazovanja završiti na burzi. Tada su godine obrazovanja bile potraćeno vrijeme i bačeni trošak.

Učenici koji tek završavaju osnovnu školu još nemaju sasvim jasne predodžbe o tome što znači raditi određeni posao. Ali im roditelji savjetom i kratkim informacijama mogu pomoći u tome. Osim toga, sve srednje škole organiziraju dane otvorenih vrata, kada budući učenici mogu upoznati te škole i njihove programe i na osnovi vlastitih dojmova i slike pobliže osjetiti duh pojedine škole. Nakon viđenog može se razmisliti o tome odgovora li im područje obrazovanja koje škola nudi. Jako je dobro i iskoristiti priliku za posjet firmama. Tada se još lakše dobije uvid u određena zanimanja.

Može se lako dogoditi da se zaljubite u posao ili radnu sredinu za koju ste mislili da nikada u njoj ne biste mogli raditi. Radni procesi koji se odvijaju u određenim firmama i proizvodi koji u njima nastaju učenicima jasnije dočaravaju njihovo buduće zanimanje od svih prijateljskih uvjeravanja i savjetovanja što upisati.

Iako se s 14 ili 15 godina budućnost svijeta rada čini daleka, nije tako. Oni mladi ljudi koji se žele čim prije osamostaliti, radit će već za četiri, pet godina. I iako će brzo ući u svijet rada, moraju imati na pameti da će ih obrazovanje pratiti u stopu. U poslu će se susretati s novim tehnologijama, alatima, radnim procesima, tako će neminovno morati stalno učiti, ali na drugačiji način nego u školi. Ta volja za učenjem omogućit će im i napredovanje u karijeri jer većina poslodavaca cijeni radnika koji želi učiti.

Uloga roditelja u izboru zanimanja

Na prvom koraku izbora zanimanja pri završetku osnovne škole odlučujuću ulogu u izboru nastavka obrazovanja igraju i roditelji. Svaki roditelj želi najbolje za svoje dijete, ali često to što roditelji misle da je najbolje za djecu, ne mora biti i najbolje za njih. Roditelji u najboljoj namjeri griješe bilo da podcjenjuju sposobnosti svoje djece, pa im zaštitnički nude program ispod njihovih mogućnosti – da se dijete ne bi mučilo. Ili pak preko svoje djece žele ispuniti svoje neispunjene ambicije i pri tome nesvjesno prigušuju njihove potrebe i želje. Pustite ih da se oni izraze što žele.

Tijekom školovanja ocjene su važne, ali nisu garancija uspjeha u životu. Školski sustav je samo školski sustav, a život je nešto drugo. Ima mnogo djece koje su teško podnosila školski sustav, ali su jako dobro nakon toga savladala životnu školu i pokazali se snalažljivim u životnim i radnim okolnostima. Svoje talente i vještine iskazali su u sferi rada i izrasli u sjajne poduzetnike. Zato je za roditelje najvažnije da uoče te njihove sklonosti i vještine koje su djeci najbolja strana i da kod njih njeguju u potiču ono što i ide i što vole. To im danas-sutra može postati itekako uspješan ili unosan posao.

Na kraju krajeva, teško je reći koja će zanimanja biti tražena u budućnosti. Najvažnije je da u ovoj fazi odlučivanja nauče biti spremni na promjene. Kod ove generacije mladih to možda ide lakše s obzirom na to da su svjedoci stalnih promjena kroz digitalne tehnologije koje su njima bliska svakodnevica.

Kome je njemački važniji strani jezik od engleskog?

Mnogi roditelji forsiraju učenje engleskog jezika, ali i djeca zbog digitalnih medija i glazbe misle da je poznavanje i učenje engleskog jezika gotovo pa važnije od materinskog. No tome ne mora biti tako. Ovisi koju školu upisujete i koje zanimanje odabirete. Odlučite li se za spektar zanimanja iz metalske struke, tada bi vam učenje njemačkog jezika bilo puno korisnije jer je većina stručne literature na tom jeziku.

Da ne ispadne da potičemo odljev radne snage na njemačko tržište, no ono je ionako metalcima, ali i drugim prerađivačkim industrijama (obućarskoj i tekstilnoj), suđeno i kao najveći poslovni partner i tržište kamo se najviše izvozi pa će poznavanje njemačkog jezika i u tom kontekstu biti jako dobro ulaganje.

Stipendije

Školovanje košta, a učenici u tinejdžerskoj dobi su i financijski zahtjevni. To je razdoblje u životu kada je “sve u izgledu”. Oni žele biti lijepi, dotjerani jer time podupiru svoje još uvijek krhko samopouzdanje. Za mnoga strukovna zanimanja nude se stipendije ili nagrade za rad na praksi. Pratite informacije kad se i na koji način mogu dobiti. Ta naknada učenicima – tinejdžerima će jako dobro doći iz više razloga jer će već u toj dobi naučiti vrijednost rada kroz “plaću”. Osjetit će što znači financijska neovisnost i imat će džeparac za vlastite potrebe. Samo pazite. Ponekad te nagrade mogu biti izdašne za njihovu dob i izazov njihovoj nezrelosti. Pokušajte im kao roditelji u tom slučaju sugerirati štednju za neke njihove veće želje u budućnosti, kako sav novac od nagrade ili stipendije ne bi proćerdali u noćnom izlasku.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE