ISTRAŽILI SMO: HOĆE LI NESTATI POSLJEDNJE SLOBODNE OAZE zelenila i sporta u središtu Čakovca i prijeći u privatno vlasništvo?

Kopenhagen je grad naklonjen pješacima i biciklistima. Hamburg je grad mostova. Hong Kong nosi lentu grada nebodera. A Čakovec? Grad Zrinskih. Grad prijatelj djece. Grad kišobrana. Grad spavaonica? Jedan od najstarijih živućih Čakovčana Josip Črep pamti Čakovec kao grad sa živim korzom: – Šetalo se od spomenika “Orla” do Kvaternikovog trga. Park je imao više ukrasnog drveća, grmlja, cvijeća i klupa. Čak je postojalo Društvo za uljepšavanje Čakovca.

Investitori “bacili oko” na Punčeca i Macanovo igralište

Suvremeni život u centar je donio pametnu klupu, oglasne panoe, a nekadašnje trgovine, slastičarnice, zanatske radionice, mesnice, zamijenili su brojni kafići i terase. Promijenili su se običaji i navike građana. Brigu o gradu, kako izgleda i kakve će vizure imati ubuduće trebala bi voditi Gradska uprava Čakovec.

Otkako je svijeta i vijeka na najatraktivnije gradske lokacije oko bacaju velikaši, buržoazija a danas poduzetnici i investitori. Privlačne su im posljednje zelene oaze i sportsko-rekreacijski tereni užeg centra koji imaju povijesni značaj u razvoju sporta s tradicijom starijom od 90 godina. Za prostor teniskih terena “Franjo Punčec” iskazan je interes za višestambenu izgradnju, a za sportsko igralište Macanovog doma interes za izgradnju poslovnih građevina uslužnog tipa.

Temeljem tog iskazanog interesa Gradsko vijeće Grada Čakovca na svojoj 5. sjednici 26. travnja ove godine donijelo je Odluku o izradi VII. Izmjene i dopune generalnog urbanističkog plana grada Čakovca (GUP-a). Podsjetimo, GUP je osnovni dokument organizacije i planiranja prostora Grada. Prijedlog je usvojen s 11 glasova za, 7 protiv i 2 suzdržana. Potom 14. svibnja gradonačelnik Stjepan Kovač prima članove Upravnog odbora Udruženja arhitekata Međimurja (Jadranka Grgan-Makovec, Blanka Levačić, Marina Mrla, Reno Vrbanec i Mirjana Pintar), što rezultira zaključkom potrebe uključivanja šire javnosti u raspravu o javnim prostorima. Čakovečki arhitekti posebice mlađe generacije bacaju se na posao i organiziraju javnu tribinu u zgradi Scheier, te pokrenuli raspravu na temu čakovečkih javnih prostora, ne bi li zaštitili javni interes.

Prostor istočno od teniskih terena Franjo Punčec trenutno je javna zelenu površina i trebao bi ostati oaza zelenila poručuju međimurski arhitekti

“Crne” arhitektonske točke i ključna pitanja

Na tribini su govorili arhitekti, prostorni planeri i sociolozi. Izlaganja su imali Rajka Bunjevac, Helena Zečar Lajtman, Maja Kireta, Marina Mrla i Jadranka Grgan-Makovec. Okupljenoj struci i zainteresiranim građanima (očekivali smo ih u većem broju op.a.) predočile su argumentirana izlaganja o javnim prostorima kao mjestima zajedničkog druženja i susretanja, o značaju zelenih površina te zonama sporta i rekreacije u gradskim središtima. Dotaknuta je tema kulture građenja nekad i danas, iskustva drugih gradova kao što su Karlovac, Zadar, Pula, Šibenik, Varaždin i Zagreb nakon čega je uslijedila rasprava.

Kolega novinar Marijan Belčić izdvojio je problem nedostupnosti sportskih prostora kod Macanovog igrališta i Pedagoške akademije odnosno nekadašnje preparandije koji se zaključavaju i nisu uvijek dostupni svim kategorijama stanovništva.

Detektiran je i problem stanovnika kvarta kod Vajde. Muku muče s bukom i smradom o čemu smo pisali u nedavnom izdanju Međimurskih novina. Prekapacitirana je stambena izgradnja i nedostaju zelene površine na novom stambenom bloku kod sajmišta.

Daniel Hampamer Kiga podsjeća na revitalizaciju Perivoja Zrinski i problem sječe drveća.

Bojan Perhoč kaže kako je Čakovec postao prazan grad, što je posljedica naplate parkiranja u samom središtu grada do 19 sati.

Damir Klaić Ključ ukazuje na neprimjerene ugostiteljske montaže na Trgu Republike. Nedostaju parkirna mjesta građanima stambenog bloka Gimnazije Josipa Slavenskog, ističe Ivančica Somođi.

Na kraju rasprave Armin Sovar podsjetio je kako GUP grada Čakovca iz 2005. godine (izrađivač Arhitekt -Atelje d.o.o ) predviđa i štiti sve javne prostore grada.

Međutim, u zakonskim okvirima donošenja urbanističkih planova i njihovim prihvaćanjem na vijeću Grada odluka o izmjenama i odluka o donošenju izmjena učinjeno je šest točkastih izmjena (prvu, drugu, četvrtu, petu i šestu točkastu izmjenu izradila je Urbia d.o.o., a treću Jurcon projekt d.o.o) čime se mijenjaju namjene prostora i skidaju razne zaštite iz GUP-a iz 2005. godine što dovodi do miješanja zona i preizgrađenosti.

U konačnici građani su htjeli saznati i zašto se prodaju gradska zemljišta, po kojoj cijeni i čemu njihova prenamjena. Također je izražen revolt nekolicine prisutnih nedolaskom čelništva grada jer nitko nije mogao dati odgovor na pitanja koja ih muče.

UAM umjesto prodaje i prenamjene teniskih terena i sportskog igrališta predlaže zadržavanje javnog vlasništva, zadržavanje sporta i rekreacije u centru grada, aktivaciju već izgrađenih, a nedovoljno iskorištenih prostora u centru grada i čuvanje prostora javne namjene za potrebe budućih generacija.

Apel da se ne prodaju javni prostori u vlasništvu grada

Tribina je tako zaključena apelom potrebe očuvanja javnih prostora u vlasništvu grada.

“Javne prostore grada žele zadržati za dobrobit svih građana, kako za današnje tako i za generacije koje dolaze. Igralište kod Macanovog doma treba ostati u funkciji sporta i rekreacije (rukomet, mali nogomet, klizalište i dr.) s dodatnim ozelenjavanjem, a na prostoru kod tenis terena ostaviti zelenu oazu i na njoj proširiti park.” glavna je poruka koja je poslana gradskim čelnicima.

Također sva pitanja s tribine UAM u pisanom obliku uputit će gradonačelniku Stjepanu Kovaču. Dana je i preporuka Gradu Čakovcu da se javne rasprave organiziraju u poslijepodnevnim satima, a ne u podne, kako bi na njima mogli nazočiti svi zainteresirani građani.

UAM je istaknuo potrebu suradnje struke s Gradom kako bi zajedno donosili rješenja za javne prostore koja će biti u interesu svih građana. Time će osigurati kvalitetan i zdrav razvoj Čakovca. I nadalje planiraju organizirati javne tribine.

Javna rasprava bez gradonačelnika i njegovih zamjenika!?

UAM je pozvao na tribinu i gradonačelnika Kovača te predstavnike Grada. Očekivalo se i najavilo kako će javnosti dati osvrt na razloge pokretanja postupka prenamjene javnih u privatne prostore. Nitko službeno nije došao. Brojna pitanja ostala su bez pravih odgovora.

Oliver Ilić (lijevo)

Tribini su obrazlažući prisutnost u svojstvu građana nazočili David Vugrinec, pročelnik Upravnog odjela za društvene, protokolarne i europske poslove i Oliver Ilić voditelj Odsjeka Upravnog odjela za prostorno uređenje i Europske fondove koji je podržao organizaciju ovakvih javnih rasprava:

– Kako sam u Gradu Čakovcu zaposlen na poslovima vezanim za prostorno i urbanističko planiranje, organiziranje i održavanje javnih rasprava o prijedlozima tih planova mi je, između ostaloga, i posao. U tome postoje različita iskustva. Ponekad je odaziv i interes javnosti velik, a ponekad ga gotovo uopće nema, ovisno o tome o kakvom se urbanističkom planu radi. Podržavam organiziranje javnih rasprava o bitnim pitanjima za građane Grada Čakovca, među kojima su svakako i javni prostori, rekao nam je, ali nije želio ulaziti u bit problematike (prevelikoj prenamjeni javnih prostora u privatne) zbog čega je i sazvana ova tribina.

Stjepan Kovač
Stjepan Kovač

O razlozima nedolaska na tribinu gradonačelnik Stjepan Kovač nam je kazao:

– Razlog neprisustvovanja Javnoj tribini je to što smo kasno saznali o njenom održavanju. I resorni pročelnik i ja imali smo ranije dogovorene službene putove. Žao mi je što je ispalo tako, želim da se o tome razgovara te da se čuju sva stručna mišljenja. Drago mi je da se Udruga arhitekata Međimurja aktivno uključila u raspravu. Kako smo i najavili na sjednici Gradskog vijeća, Grad Čakovec će uskoro pokrenuti Javnu raspravu o ovoj temi.

Kakav grad žele građani?

Zvonko Zinic
Zvonko Žinić

Zvonko Žinić, Čakovec: – Nisam za to da se u središtu grada na sadašnjim zelenim oazama grade zgrade ni neboderi. Treba ostati što više zelenila tako da možeš sjesti i prošetati, jer od nekad smo bili poznati po tome da imamo velik park.

 

 

Ivan Palfi_resize
Ivan Palfi

Ivan Palfi, Čakovec: – Živim u Čakovcu 70 godina tu kod teniskih terena. Kažu da će ih preseliti i na njihovom mjestu napraviti zgrade. Treba to zelenilo i park ostaviti na miru. Ne trebaju svugdje biti stambeni objekti. Neka ovaj prostor bude nastavak Perivoja Zrinskih. Gradu trebaju zelene površine posebno ovdje gdje je gust promet.

 

 

Gordana Modlic_resize
Gordana Modlic

Gordana Modlic, Čakovec: – Nisam zadovoljna sa svim arhitektonskim vizurama našeg grada. Ima stvari koje su dobro riješene, a ima i onih koje bi mogle biti kvalitetnije. Macanov dom, mi smo ga nekad zvali “Partizan” oduvijek je bio sportski centar. To bi trebao primarno i ostati s pripadajućim vanjskim igralištem.

 

Ako vrijedi poslovica kako dogovor (ugodnu) kuću i dom gradi, Grad Čakovec, struka i sami građani trebali bi ubuduće krenuti putem oblikovanja gradske razglednice željenim smjernicama: s mnogo zelenila, druženja, sporta i rekreacije i težiti stvaranju razglednice grada koji će svima biti ugodan dnevni boravak.

 

Ipak se kreće: stižu i europski novci!

57 tisuća eura za povratak građana iz trgovačkih centara u središte grada

U vijećnici Fakulteta organizacije i informatike u Varaždinu predstavljen je projekt ABCitiEs. Jedan od partnera je i Grad Čakovec. Cilj projekta je revitalizirati gradska središta poticanjem različitih oblika suradnje javnih i privatnih korisnika odnosno vlasnika prostora. Projekt je započeo u lipnju, a trajat će do svibnja 2022. godine. Ukupna mu je vrijednost preko milijun i 500 tisuća eura. U njemu sudjeluje 5 europskih urbanih regija: Amsterdam, Atena, Manchester, Vilnius te Varaždin i Čakovec. Vodeći partner je Fakultet primijenjenih znanosti iz Amsterdama, a s hrvatske strane pored gradova partner je i varaždinski FOI.

Projekt je proizašao iz činjenice kako središta grada danas više nisu mjesta javnog života, već se on preselio u trgovačke centre na periferijama. Time prostori u povijesnim jezgrama gradova postaju neiskorišteni i zapušteni. Iskustva su slična u svim europskim zemljama, pa se različitim sadržajima žele revitalizirati središta gradova, kako bi se građani, poduzetnici i javni život vratili u središte. Nakon snimanja stanja te istraživanja o specifičnostima svake pojedine sredine, svaki će grad predložiti određene lokacije za koje će izraditi idejni projekti revitalizacije.

Gradonačelnik Grada Čakovca Stjepan Kovač ističe kako se ovaj projekt provodi upravo u vrijeme kad je u Čakovcu aktualno uređenje pojedinih lokacija u njegovom središtu, od Trga Republike, preko teniskih terena i igrališta Macanovog doma, do prostora bivšeg MTČ-a. Čakovečki dio projekta iznosi 57 tisuća eura, a predložit će se nekoliko lokacija u središtu Čakovca na kojim bi se realizirali javni sadržaji. Očekuje se uključivanje svih, od poduzetnika do arhitekata, kako bi idejna rješenja odgovarala potrebama građana te omogućila revitalizaciju središta Čakovca.

Sastanak čelnika grada s arhitektima Međimurja vezan na ovu temu najavljen je za sljedeći tjedan.

foto: Zlatko Vrzan, rr

Članovi Upravnog odbora Udruženja arhitekata Međimurja Jadranka Grgan-Makovec, Blanka Levačić, Marina Mrla, Reno Vrbanec i Mirjana Pintar

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE