15 C
Čakovec
Četvrtak, 28 ožujka, 2024

INTERVJU I FOTO: Omiljena nastavnica Mirjana Nemet mnogim učenicima bila je drugi roditelj

Gotovo da nema tvrtke i institucije u Čakovcu i Međimurju u kojoj ne radi učenik ili roditelj učenika nastavnice Mirjane Nemet iz Čakovca. Ove je školske godine s Jadrankom Jošić i Jasenkom Mikulek te Ivanom Bošnjakom, nastavnicima ekonomske grupe predmeta u Ekonomskoj i trgovačkoj školi Čakovec, otišla u mirovinu.

Čitav radni vijek naša sugovornica odradila je upravo u ovoj školi. Četrdeset i dvije generacije učenika slušalo je njezina predavanja. U ETŠ-u je radilo 30 nastavnika kojima je predavala. Gradiva ima ne samo za “šalicu razgovora s nastavnicom”,  već i za knjigu napisati.

Kad je počela predavati bila je od učenika starija tek koju godinu

– Oduvijek sam voljela ići u školi. Uvijek sam bila spremna pomoći drugima i svi su govorili da ću biti nastavnica. Međutim, studirala sam ekonomiju i položila sve ispite s 23 godine. Sudbina je htjela da se ukazalo slobodno radno mjesto u Ekonomskoj i trgovačkoj školi gdje sam se zaposlila 1976. godine. Počela sam predavati maturantima od kojih sam bila starija tek pet godina – prisjeća se prvih radnih dana nastavnica Nemet.

Sve više nedostaje ljudski pristup bez obzira na nove tehnologije i alate

*Svima koji se žele posvetiti nastavničkoj profesiji nesebično daje savjet:

– Najpresudnije je biti jednostavno čovjek. Tehnologija i alati se mijenjaju, ali ljudska riječ i čovjek uvijek ostaju. Primjećujem da mladima nedostaje ljudska riječ. Ljudski pristup nastavi učeniku daje samopouzdanje. Odgoj djece uništio je standard u kojem svako dijete ima svoju sobu pa se roditelji s djecom rijetko viđaju. Današnje poslovne okolnosti iscrpljuju roditelje, postaju nervozni i nemaju više strpljenja za vlastitu djecu. A djeca osjećaju kad roditelji svoju problematiku s posla nose doma. O tome trebamo svi voditi računa.

*Uvijek je imala razumijevanje za “frentanje”, a učenici su joj se rado povjeravali. Njezin nastavnički vijek prepun je tajni. Tek pokoju mi otkriva:

– Na 25-godišnjici jedne generacije priđe mi jedna žena. Iz razreda je kojem nisam bila razrednik i kaže mi: “Moram vam zahvaliti. Sjećate se… A ja se sjećam, jer se puno toga sjećam. Digli ste me da odgovaram. Nisam mogla ni riječ prozboriti, samo su mi potekle suze. Rekli ste mi samo neka sjednem, da se smirim i da ćete me pitati kad sve to prođe.”

Zaposlila se 1976. godine i u čakovečkoj ekonomskoj školi ostala raditi sve do ove godine

U školovanju mi nije rekla što je bilo, niti sam ja pitala. Na godišnjici mi je rekla: “Moj tata je pio i mi smo bili u strahu jer je bio agresivan kad je bio alkoholiziran. Večer prije nego što ste me prozvali doma smo imali s njim problema. Nisam mogla učiti. Nikad neću zaboraviti što niste inzistirali da odgovaram, što me niste posramili pred razredom.

* Stilom predavanja usmjeravali ste učenike prema odabiru profesije?

– Iako sam predavala ekonomske predmete, jedna učenica mi je kazala kako je zbog mojih predavanja odlučila studirati književnost i povjerila mi se: – Uvijek ste spominjali Umberta Eca i knjigu “Ime ruže” te film koji je snimljen po njoj kad smo imali gradivo o srednjem vijeku i pravilima u društvu tog vremena. Knjigu sam na vašu preporuku dvaput pročitala i zbog toga sam odlučila otići na studij književnosti iako do tada to nisam željela.

U jednoj generaciji čak šest trudnica

* Kakav je bio odnos prema učenicama trudnicama?

– U jednoj generaciji imali smo razred sa šest trudnica. Pitala sam ih uz smiješak: – Kaj je to zarazno? Kroz čitav moj radni vijek odnos prema djevojkama koje su bile trudne je bio human, omogućavalo im se da završe školu. Imala sam primjere kako su djeca koja su me čula iz majčinog trbuha ponovo slušala moja predavanja kad su stasala za srednju školu. Znala sam reći: – Lako tebi, ti to već drugi put slušaš, a nisi ponavljač!

* Zasigurno je bilo i teških trenutaka?

– Trebalo se nositi sa situacijama kad učenici nisu završili srednju školu jer im je život bio naprasno prekinut zbog bolesti ili prometne nesreće. To ostavlja trag na čovjeka kao nastavnika, kao razrednika i kao osobu.

nastavnici i Mirjana Nemet (1)_resize
Detalj iz školske zbornice

Uči se cijeli život

Radni vijek u ETŠ-u donosi djelatnicima brojne dodatne seminare i edukacije za profesore. Inovativni pristup nastavi rezultira brojnim nagradama na državnim natjecanjima gdje su neki učenički radovi ocijenjeni kao radovi studenta na diplomskim ispitima. Škola je među prvima prepoznale ekologiju, posebne potrebe i nove načine financiranja o čemu profesorica Nemet govori:

– Tijekom života sam morala dosta učiti. Proces učenja nikad ne završava, on je permanentan. Imala sam priliku pisati kao autor za udžbenike, pisala sam recenzije na objavljene udžbenike, iz naše škole su osobe voditelji međužupanijskih aktiva, bila sam predsjednik radničkog savjeta i školskog aktiva, sudac porotnik na županijskom sudu, profesor savjetnik i nastavnik mentor.

U obrazovanju i odgoju presudan je prisan nastup. Mladog čovjeka može se uništiti ili uzdići. Općenito premalo hvalimo dobro, a preuveličavamo ono što nije dobro. Nadam se da sam svim učenicima dala samopouzdanje i slobodu razmišljanja. A jedini put napretka je obrazovanje – ističe naša sugovornica koju jako cijene brojne generacije učenika

Svečanost u ETŠ povodom odlaska u mirovinu

Navikla je na ritam škole pa će i vrijeme mirovine biti ispunjeno:

– Bratić me znao često pitati: – Kad ćeš ti već jednom maturirati? Sad sam mu rekla da sam konačno maturirala, ali u jesenskom roku (smiješak). Vrijeme mirovine ispunit ću čitanjem i druženjem. Knjižnica je puna knjiga koje nisam pročitala.

Razgovor smo završile prisjećanjem nastavnice Nemet na jednu zgodu: – U školi je bilo djece čiji su roditelji imali intenzivnu poljoprivredu. Kad sam jednog upitala zašto nije upisao poljoprivredno usmjerenje, kazao mi je: – Kaj mislite da meni ne treba ekonomija? Dakle, čovjek uči i od učenika.

Mirjana Nemet
Vrijeme mirovine nastavnica Nemet ispunit će čitanjem jer knjižnica je puna knjiga koje nije stigla pročitati. Veselit će je susreti i “prepoznavanja” s bivšim učenicima i roditeljima

foto: ETŠ, arhiva Mirjana Nemet, Zlatko Vrzan, rr

U nastavku fotografije s maturalnim i drugim razredima, obljetnica, nastavničkih izleta, svečanosti povodom odlaska u mirovinu odnosno na “doživotne školske praznike” kako je kazala nastavnica Nemet

ucenici Mirjane Nemet (1)_resize

 

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE