6.1 C
Čakovec
Subota, 20 travnja, 2024

Glavni svatovi: Zastavnik, fendri, kum, kuma i kolegica određuju štimung svadbe! Koje su njihove obaveze?

Osim mladenaca, na svadbi su jako važne osobe koje se brinu za dobar štimung. Tako da  osim odabira kuma i kume, svjedoka vašega vjenčanja, morate voditi računa da među svojim bliskim prijateljima pronađete one koji će se najbolje nositi sa drugim svatovskim,  moderatorskim ulogama kakva je primjerice uloga zastavnika, fendrija ili kolegice. U nastavku vam donosimo pregled nekih ključnih svatovskih uloga i njihovih obveza.

Zastavnik i fendri

Zastavjek ili zastavnik (međimurski nazivi) je prema običajima najstarija neoženjena muška osoba, brat, rođak ili prijatelj s bilo koje strane obitelji. Zastavnik ima i desnu ruku ili pomoćnika, koji se naziva fendri. Zastavnik je osoba zadužena za zastavu svoje zemlje ili zastavu crkve. U donjem Međimurju je običaj da se vrh zastave kiti jabukom koja je ukrašena. Jabuka je simbol ljepote i zdravlja. Po izlasku iz crkve nakon obreda vjenčanja, zastavnik i fendri drže zastavu iznad ulaza u crkvu po izlasku mladenaca i na kraju moraju izbaciti jabuku sa zastave. Kada jabuka padne, najbliža djevojka koja stoji kraj jabuke je sljedeća mladenka. Zastavnik i fendri predvode i skreću pozornost na svadbenu povorku, sjede u automobilu koji prvi kreće u koloni prema crkvi, te kroz prozor maše zastavom i uglavnom viče (međimurski: huška) ili pjeva. On je taj i koji će usred stajanja kolone vozila izaći iz auta te slaviti na cesti, baš kao što će u svakom trenutku imati bocu vina te svakog gosta koji mu se nađe pri ruci tjerati da pije.

Ukratko, to su glavni zabavljači na svadbi koji će u pravi trenutak doći sa zastavom te će slaviti s mladencima i gostima i uveseljavati narod. Za svečani ručak ili večer, zastavnik ili fendri nosi juhu na stol mladencima i pritom razbije tanjur ispred mladenaca što donosi sreću te dovode kolegicu do mlade kod govora i darivanja buketa.

Vjenčani kumovi

Bez kumova se ne može obaviti ni crkveno ni civilno vjenčanje. Oni su svjedoci ljubavi koja cvijeta među mladencima, svjedoci čina vjenčanja, privole kojom muška i ženska osoba neopozivim savezom sebe uzajamno predaju i primaju da uspostave ženidbu. Zato je vrlo važno da se za vjenčane svjedoke izaberu njima drage osobe, dobri  prijatelji, oni za koje su mladenci sigurni da će ih, baš kao i budući supružnik, biti vjeran i u dobru i u zlu. Vjenčani kumovi imaju zadatak pružati prijateljstvo i povezanost mladencima, kao i pomoć oženjenima da bi, vjerno održavajući i štiteći ženidbeni savez, svakodnevno živjeli svetijim i potpunijim obiteljskim životom.

Dužnosti kuma na vjenčanju

Lista dužnosti koje te u prihvaćenoj ulozi očekuju ovisit će o tome s kakvim mladoženjom ili s kakvim mladencima imaš posla. Neki će ti bez problema uvaliti financiranje prijevoza na dan vjenčanja, financiranje momačke večeri, kupovinu mlade i plaćanje troškova crkvene ceremonije.

Prije nego se poželiš baciti kroz prozor ili kreneš guglati uvjete za dizanje kredita, uzmi u obzir činjenicu da nekim mladencima ne pada na pamet očekivati od kuma da podmiri navedene aktivnosti, te će inzistirati na tome da spomenuti izdaci ostanu na njihovoj listi troškova.

Dužnosti kuma prije vjenčanja:

  • pomoć pri kupnji vjenčanog odijela
  • organizacija momačke večeri
  • moralna podrška mladoženji.

Dužnosti kuma tijekom vjenčane ceremonije u crkvi:

  • brine da mladoženja ima savršen tajming
  • čuvanje prstena
  • potpis i fotka.

Dužnosti kuma na svečanoj večeri:

  • prigodan govor i zdravica ako ga ne odradi zastavnik ili fendri
  • ples mlade.

Dužnosti kume na vjenčanju:

Možda ćeš naletjeti na mladenku kojoj će biti sasvim dovoljno da budeš uz nju na taj, za nju, tako značajan dan. Možda se pak usrećiš s mladenkom koja će ti priuštiti slom živaca (nekoliko puta tjedno).

U svakom slučaju ovo je popis najčešćih dužnosti:

  • organizacija djevojačke večeri
  • logistička i emocionalna potpora u organizaciji vjenčanja.

Dužnosti kume na dan vjenčanja:

  • pomoć mladenki pri oblačenju
  • moralna podrška mladenki.

Dužnosti tijekom čina vjenčanja:

  • preuzeti brigu o buketu
  • potpis i fotka.

Kolegica

Ženska osoba koja je prijateljski najbliža mladenki, obično najbolja prijateljica. Pomaže mladenki i kumi oko potrage vjenčanice, oko organizacije djevojačke večeri, oko kitica/revera i svih sitnica vezanih uz svadbenu svečanost i vjenčanje. Na samoj svadbenoj svečanosti kolegica je ta koja je desna ruka mladenki oko oblačenja vjenčanice, tj. spremanja za vjenčanje, pomoć u svakom trenutku tijekom dana. Kada mladoženja odluči da neće dočekati mladu s buketom, tada ga donosi kolegica i održava govor mladenki.

11 uloga vjenčane kume i kolegice na vjenčanju:

  1. Vi ste dobre prijateljice bez obzira koliko je puta njezina mladenka u predvjenčanom i postvjenčanom razdoblju dovede do ruba živčanog sloma.
  2. Vi ste pažljivi slušači čak i kada po sto i prvi put sluša o izboru pjesme za prvi ples.
  3. Vi ste mladenkina desna ruka kada mladoženja jednako tvrdoglavo odbija sudjelovanje u organizaciji vjenčanja kao što odbija pranje suđa.
  4. Kuma/kolegica je rame za plakanje u svim stresnim trenucima prije, za vrijeme i nakon potencijalno neuspješne dijete uoči vjenčanja.
  5. Vi ste pametni savjetnici u svim predvjenčanim i postvjenčanim dilemama mladenke; od toga kako mladoženju istrenirati da dobrovoljno sudjeluje u kućanskim poslovima do toga kako eliminirati ili svesti na minimum utjecaj svekrve u organizaciji vjenčanja.
  6. Vi ste je glavni nabavljači stripera, alkohola ili nekog drugog prikladnog poklona koji će djevojačku večer podići na sasvim novu razinu.
  7. Kuma je glavni oslonac mladenke u slučaju kad ima pet centimetara više pete od onih u kojima može normalno hodati.
  8. Kuma i kolegica su prva pomoć na dan vjenčanja i imate spremne maramice ako mladenki poteku suze; bilo kao posljedica nenadanog bijega mladoženje s mjesta događaja, bilo kao posljedica radosti zbog čina vjenčanja koji se u tom trenu odvija.
  9. Kuma je vjerni čuvar buketa za vrijeme dok mladenci razmjenjuju zavjete.
  10. Kolegica je hrabri suborac u mladenkinoj neizvjesnoj borbi s vjenčanicom na dan vjenčanja i spremna je na višeminutne izlete do veselog centra (WC) i natrag.
  11. Vi ste glavni plesni partneri mladenke ako mladoženja bježi od plesnog podija kao političar od istine. Vi uskačete na podij i plešete dok ju cipele ne nažuljaju, dok bend ne prestane svirati ili dok mladoženja svojim prisustvom ponovo ne počasti plesni podij.

Zašto se baca buket?

Jedan od neizostavnih trenutaka na mnogim vjenčanjima onaj je kada mladenka baci svoj buket preko ramena, a djevojci koja ga uhvati, vjeruje se, donijet će ljubavnu sreću i ona će se iduća udati. Korijeni ovog običaja potječu iz davne prošlosti kada se vjerovalo da mladenka donosi sreću, što zapravo vrijedi i danas, ali ne u tolikim razmjerima.

Prije stotina godina smatralo se srećom dotaknuti mladenku, a još većom srećom ako bi gosti uspjeli s nje strgnuti komadić vjenčanice ili vela. Kako bi izbjegle da ih drugi ljudi diraju i trgaju im haljinu i veo, mladenke su počele bacati svoje bukete kako bi odvratile pozornost sa sebe i potaknule goste da grabe cvijeće umjesto nje.

Srećom po mladenke, gosti su s oduševljenjem prihvatili hvatanje buketa za koji se također vjerovalo da donosi sreću u ljubavi, odnosno očekivalo se da će osoba koja dograbi buket iduća ući u brak. Zahvaljujući ovom lukavom trikom, običaj diranja mladenke i njene vjenčanice izumro je jer su gosti shvatili da mogu mirno čekati kada će mladenka baciti buket te je bacanje buketa ubrzo postalo neizostavni dio vjenčanog slavlja.

 

 

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE