15 C
Čakovec
Četvrtak, 28 ožujka, 2024

BORIS POGORELEC iz Kotoribe među zadnjim je košarašima u Međimurju, ali tradiciju nastavlja obiteljskim obrtom

Kotoriba je kraj donjeg Međimurja poznat po košaraštvu koje sad već svjedoči laganom odumiranju ovog zanata. Kako se to ne bi dogodilo, Boris Pogorelec marljivo izrađuje i prodaje košare te predmete od vrbine šibe.

Obiteljski obrt Pogorelec iz Kotoribe djeluje kao takav već 42 godine, a zanat se nasljeđuje s koljena na koljeno kroz treću generaciju.

– Djeca su još mala, ali ih posao košaraštva zanima. Kasnije ćemo vidjeti hoće li se i oni baviti našim obiteljskim obrtom – poručio je košaraš Boris.

U radu obrta obuhvaćena je cijela proizvodnja, od sadnje vrbine šibe, do prerade i izrade finalnog proizvoda. Posao od uzgoja do gotovog proizvoda je dugotrajan jer se najprije šiba sadi pomoću sadnica, ili po domaćem “ključec”. Nakon što šiba naraste, slijedi njezina košnja. U današnje doba to se radi traktorskom kosilicom  što je puno brži način od nekadašnje ručne košnje pomoću posebnog noža koji se još naziva i “kosijerić”. Kad se šiba pokosi i dopremi s polja, prvo se mora klasirati po visini u nekoliko kategorija i povezati u snopove.

Tako pripremljena šiba spremna je za kuhanje. Kuha se u velikim kotlovima u koje stane i po nekoliko tona šibe. Ta se šiba tada kuha oko 8 sati. Za kuhanje jednog kotla šibe od početka loženja vatre potrebno je oko 12 sati.

Košaraštvo Pogorelec posjeduje svoj kotao za kuhanje šibe dimenzija u koji stane 2 tona šibe. Kuhana šiba ide dalje u preradu, tj. na guljenje. Guljenje se nekad obavljalo ručno na spravi zvanoj “ščukalka”. To je bio težak posao. U današnje vrijeme postoje strojevi za guljenje šibe i to se sve radi mnogo brže. Oguljena šiba suši se prirodnim putem na vjetru i suncu. Prije početka pletenja šiba se namače u vodi 3-5 sati da bi postala savitljiva. Tek onda se može koristiti za pletenje.

Tradicija izrade predmeta od vrbove šibe u Međimurskoj županiji starija je više od 100 godina. Majstori-košarači najčešće pletu na različitim drvenim kalupima i za svaki proizvod postoji drugi kalup. U izradi predmeta koriste se kalupi i dizajn koji su također stari već stotinu godina, tako da su se ti predmeti duboko ukorijenili u našu tradiciju i kulturu kao uporabni, ali i kao ukrasni predmeti.

Boris Pogorelec nudi široki spektar šibinih proizvoda od najpoznatijih “korpica za dućan”, koševa za rublje, stolova, stolica, raznih košara za pse i mačke, voće, povrće, u poljoprivredne i dekorativne svrhe, kao i daskice, kuhače, košare, cekere, metle, igračke drvene, kolica, leptirići i razne tradicijske igračke.

– Posjetitelje još uvijek zanima košaraštvo, pogotovo one starije generacije koje su i same izrasle u tome. Mlađa populacija štand zaobilazi, ali to i ne čudi s obzirom na sve rjeđu upotrebu košara u svakodnevnom životu – istaknuo je Boris Pogorelec za kraj.

FOTO: Zlatko Vrzan

 

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE