Biovrtlarica Silvija Kolor – Fodor savjetuje kako do zdravih plodova prirode bez štihanja i špricanja

Silvija Kolar - Fodor
Biovrtlarica Silvija Kolar - Fodor nedavno je objavila svoju prvu knjigu “Vrtlarenje u skladu s prirodom"

– Nemojte priviknuti biljke na redovito zalijevanje, malčirajte tlo, imajte na umu da korov štiti tlo od vrućina, popunite gredice mješovitim kulturama, naizmjenično sadite visoko i nisko povrće. savjetuje naša kolumnistica biovrtlariac Silvija Kolar – Fodor iz Novog Sela Rok o načinu njegovanja vrta u doba suša i ljetnih vrućina.

Kad se vrtlari u skladu s prirodom sve je puno lakše, osnovni je postulat vrtlarenja Silvije Kolar – Fodor. U svijet biovrtlarenja krenula je 2006. godine ugledajući se na svog uzora Masanobu Fukuoka japanskog poljodjelca i filozofa. Bio je zagovornik zelene filozofije koja naglašava kako poljodjelstvo može biti uspješno bez oranja, gnojenja, plijevljenja i pesticida. Te ideje Silvija je ugradila u svoj prvi, drugi i svaki novi vrtu koji obrađuje u Novom Selu Rok. Svoja je desetogodišnja iskustva i istraživački rad objedinila u luksuzno opremljeno tiskano djelo “Vrtlarenje u skladu s prirodom”:

–  Sve te godine sam učila, fotografirala i bilježila. Knjiga je rezultat želje da s ljudima podijelim svoje znanje i iskustvo koje sam stekla o mogućim tehnikama vrtlarenja gdje se postavlja takav sustav u vrtu da priroda radi umjesto vas. Podsjećam na izreku Fukuoke koji je kazao: “Raditi apsolutno ništa, to je ultimativni cilj vrtlarenja”. Knjiga osim obilja informacija o osnovama vrtlarenja, obiteljima biljaka koje uzgajamo, nametnicima, bolestima, o tome kako isplanirati vrt i slično, pokušava usmjeriti čitatelja na biovrtlarsko razmišljanje, u smislu da ne treba paničariti na pojavu nametnika i bolesti već da treba promatrati i pustiti prirodu da odradi svoje. U konačnici takav vrt odgaja i vas same. Mene je biovrtlarenje učinilo strpljivijom i poniznijom osobom.

Silvija Kolar - Fodor
Revolucija počinje na našem tanjuru, a ne u nekom ministarstvu. ističe biovrtlarica Silvija

Iz zdravog tla – zdrave biljke

* Što preporučujete raditi u vrtu u prvim proljetnim danima?

– Treba biti strpljiv, što je poruka i moje bake. Ne treba žuriti s radovima na otvorenom. Svi mi smo kao trkači u niskom startu i jedva čekamo prve zrake sunce da bismo izašli u vrt, ali zapravo treba čekati, biti strpljiv da se zemlja zagrije. Sjeme posijano u toplu zemlju daje bolje rezultate, nego da ga prerano posijemo pa nam onda istruli. Radije se pozabavimo sa sjetvom u zatvorenom, da imamo svoje presadnice, a na otvorenom krećemo dok se sve zagrije i osuši.

* Odakle i kako početi vrtlariti u skladu s prirodom?

– Prije svega treba spoznati da sve počinje u tlu i da je tlo živi organizam a ne beživotna materija. U njemu su vrijedni podzemni radnici (gliste i kukci). I samo kad imamo zdravo tlo ono će nam podariti zdrave biljke.

 * Što biovrtlar mora imati na umu kad ide u svoju zelenu oazu?

– Treba koristiti dobre organske tehnike i pri tome znati da oranje i štihanje nije potrebno, da malčiranje štiti tlo i smanjuje rad u vrtu, smanjuje utrošak vode i potrebu zalijevanja. Malčiranje  također umanjuje pregrijavanje biljka i tla od sunca, umanjuje nabijanje zemlje i rast korova te doprinosi izgradnji plodnosti tla i stvaranje humusa.

Nametnici? Bez panike, molim!

* U vašem vrtu nema ni mjesta za paniku?

– Vrtlari često paničare kad uoče nametnike, bolesti, korov. Dobro je znati da ima poželjnih korova u vrtu kao što su loboda, maslačak, rusomača, mišjakinja, crvena mrtva kopriva, kopriva…I za nametnike postoji rješenje. Izazov svakog vrtlara bi trebao biti kako da napravi ravnotežu u vrtu kojom se umanjuje bolest biljaka. Najbolji način protiv bolesti je zdravi rast biljaka što znači da se prava biljka treba posaditi na pravo mjesto, da ne treba pretjerivati s gnojenjem i zalijevanjem, da treba paziti na udaljenost među biljkama i malčirati. Ne postoji “instant rješenje”. Gradnja ravnoteže i izgradnja plodnosti tla dugotrajan je proces, ali rezultira s odličnim rezultatima i sa sve manje posla u vrtu.

Vrijeme je za vlastiti vrt

* Na svojim predavanjima ističete nedostatke konvencionalne poljoprivrede?

– Kad bi ljudi znali istinu o industrijskoj hrani, većinu ne bi kupovali. Konvencionalna poljoprivreda je recept za katastrofu. Prema izvještaju ETC group industrijski lanac hrane koristi najmanje 75% poljoprivrednog zemljišta širom svijeta i većinu poljoprivrednih fosilnih goriva i resursa slatkovodne vode, i danas hrani jedva 30% svjetske populacije. Nasuprot tome, više od 500 milijuna seoskih farmi širom svijeta koristi manje od 25% zemlje i gotovo da nema fosilnih goriva ili kemikalija i oni hrane 70% čovječanstva. Nije teško zaključiti kako je vrijeme za vlastiti vrt. Trebamo stvoriti našu zdraviju sadašnjost i bolju budućnost za nas i našu djecu.

Silvija Kolar - Fodor (35)_resize
Savjete i iskustva biovrtlarenja potražite u Silvijinoj knjizi Vrtlarenje u skladu s prirodom

Silvija Kolar-Fodor  je predsjednica udruge “Biovrt – u skladu s prirodom”. Udruga organizira predavanja i razmjene sjemenja, radionice, škole vrtlarenja, brine za očuvanje biološke raznolikosti, organizira dane otvorenih vrata. Silvija je predavačica i edukatorica o biovrtlarenju, autorica stranice i tekstova na www.biovrt.com, kolumnistica u našem tjedniku i dosad je surađivala s nekoliko dnevnika. Pogađate, najbolje se osjeća kad su ona i njezin vrt u skladu s prirodom. Nesebično dijeli svoje znanje i iskustvo, kako bi i drugi vrtlari našli svoju radost u biovrtlarskom druženju s prirodom.

 

 

 

 

Ostavi komentar