8 C
Čakovec
Petak, 29 ožujka, 2024

Doktorica Štefica K. Bartolić: Kontrolirajte svoje madeže jer svaki može postati opasan!

Ove godine veljača je donijela pravo zimsko vrijeme, ali ne bismo se začudili s obzirom na prevrtljivost klime kada bismo izravno “uletjeli” u proljeće s puno sunca i sunčanog vremena, pa su stoga ovi dani idealna prilika da porazgovaramo s čakovečkom dermatologinjom Šteficom Kedmenec Bartolić o tome kako pripremiti kožu za nadolazeće toplije dane i na što sve trebamo obratiti pozornost kad su u pitanju kožne bolesti i ljepota kože, naš najveći ljudski organ koji često zaboravljamo pravilno njegovati.  

Doktorica Štefica Kedmenec Bartolić rodom dolazi iz Svete Marije. Svoju privatnu liječničku ordinaciju otvorila je 1997. godine. Tada je to bila prva ordinacija za kožne i spolne bolesti u našem kraju. Njezinu predanost radu i stručnost prepoznali su brojni Međimurci koji k njoj dolaze na preglede, bilo da je riječ zloćudnim tumorima na koži, problemima s alergijama, madežima i bradavicama ili pak na tretmane pomlađivanja kože.

Štefica Kedmenec Bartolić
Štefica Kedmenec Bartolić, dr. med. specijalista dermatovenerolog

*Kako prepoznati promjene na madežima koje imamo na koži?

– Madeži se mogu praktički dobivati tijekom čitavog života. Od momenta kad je još dijete u majčinoj utrobi pa sve do starosne dobi. Nikad se ne zna koji madež može postati opasan. Jedan je profesor to nama slikovito opisao: „Madeže si zamislite kao male bebe u rodilištu. Svi su divni, krasni i slatki i  nikad ne možete pogoditi kad ih takve vidite koji će od njih postati terorist.“ Iako u praksi vidimo, madeži koji se nanovo jave mogu se u većem postotku pretvoriti u zloćudne tumore. Problem je što sumnjivi madeži nikad ne bole pa se zato i teže prepoznaju.

madeži
Opasni su madeži nepravilnih rubava i nepravilne distribicije pigmenta

Vrlo je važno da se na vrijeme reagira. Bilo bi dobro da osobe koje imaju madeže dođu barem jednom godišnje na pregled i da se vidi spadaju li madeži u skupinu potencijalno opasnih madeža koji su nepravilnih rubova i nepravilne distribucije pigmenta.

Imamo i više vrsta bradavica. Virusne bradavice se najčešće pojavljuju kod djece, po rukama, šakama i stopalima ili na licu, i njih liječimo i pripremamo pripravke na bazi kiselina. Postoje bradavice koje se pojave kao izrasline na vratu, pazusima i licu, međutim najčešće nisu opasne.

*Kako pripremiti kožu za izlaganje suncu?

– Najvažnije je da se postepeno počinjemo izlagati suncu. To ne smiju biti nagla blic izlaganja jer koža tada najviše strada. Jako je bitno i u kojem dijelu dana se izlaže suncu. Naravno, ako su djeca u pitanju, savjetujemo da do treće godine života, u periodu od 11 do 16 sati nikako ne izlažemo djecu suncu. Odnosno ako su primorani biti na suncu, da se koriste zaštitne kreme i zaštitna odjeća. Za djecu su to specijalne kreme koje ne sadrže nikakve kemijske faktore, nego prirodne mineralne zaštitne faktore. Za odrasle, pogotovo one osobe koje već imaju problema s kožom, bitno je nanositi zaštitne kreme ili losione s većim zaštitnim faktorom, od 30 na više. Pogotovo to vrijedi  za one ljude kojima je posao vezan uz svakodnevno izlaganje suncu.

*Bliži nam se proljeće, a s time i alergije s kojima u posljednje vrijeme ima problema jako velik broj ljudi. Što je za njih najvažnije znati?

– Dolaze nam alergije. Po zimi smo imali malo više problema s kožnim alergijama jer je koža sklonija isušivanju. Ako se redovito ne njeguje i ne prakticiraju uljne ljekovite kupke, tada imamo problema sa svrbežom, crvenilom i ranicama po koži. Međutim, tijekom proljeća češće su upale sluznica nosa koje se manifestiraju kao rinitis, bronhitis ili kao prava astma. Puno njih već zna na što je alergično pa uzimaju antihistamine koji zaista pomažu u takvim situacijama da se ti simptomi ublaže. Najvažnije je izbjegavati alergene. Boraviti u zatvorenim prostorima, pogotovo kad je razina peludi jako visoka.  

*Čega se Međimurci najčešće srame kada dolaze u Vašu ordinaciju?

– Najčešći je problem kad se radi o intimnim područjima tijela. Tu je ljudima najteže jer nekako odmah dođe asocijacija da se radi o nečemu zaraznome, da su se možda negdje od nekoga zarazili i to je možda najveća barijera kod ljudi, a zapravo se vrlo rijetko radi o zarazama. Najviše ih je sram kad moraju pokazati te intimne dijelove tijela. Neugodno je podjednako i muškarcima i ženama.

*Koje tretmane pomlađivanja kože nudite u svojoj ordinaciji?

– Najčešće radimo kemijske pilinge s kojima se koža može dosta osvježiti, prakticiraju se nekoliko puta godišnje. S njima postižemo ujednačenost tena, smanjuju se bore i smeđe pjege te održavamo kožu svježom. Često radimo i mezoterapiju. Kod nje se putem igle u kožu nanosi kompleks vitamina, hijalurona, aminokiselina i minerala, ono što je koži neophodno za svježinu i da bude lijepa. Radim tretmane i s hijaluronskom kiselinom. To su fileri koji se stavljaju na mjesta gdje su izražene bore. Pomoću ovog tretmana uspijeva se zaustaviti stvaranje bora.

Za gornji dio lica najčešće se radi botox jer se s njime neutralizira rad mišića i tako se sprječava produbljivanje bora. Spomenula bih i tehniku “Microneedling”. To je procedura kod koje se s finim, tankim sterilnim iglicama naprave pukotinice koje su prostim okom nevidljive i tada se u njih stavljaju razni anti-aging serumi koji daju jako lijepe rezultate.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE