7.1 C
Čakovec
Petak, 19 travnja, 2024

Izazvan ljudskom radnjom: Šteta od požara u Sivičkoj šumi je oko pola milijuna kuna

Jučer, 12. travnja u 14:47 sati Operativno-komunikacijski centar PU međimurske zaprimio dojavu Javne vatrogasne postrojbe Čakovec da je između Podturena i Sivice u tzv. „Sivičkoj šumi“, izbio požar.

Na lokaciju požara upućeni su vatrogasci dovoljnih društava iz Sivice, Miklavca, Podturna, Domašinca i javne postrojbe iz Čakovca, koji su požar ugasili nešto prije 17 sati.

Provedenim kriminalističkim istraživanjima utvrđeno je kako je požar izbio oko 14 sati, dok je u njemu izgorjelo pedesetak tisuća mladih sadnica hrasta lužnjaka, starosti između 3 i 5 godina, posađenih na površini od oko 7 hektara u vlasništvu lokalne Šumarije. Prema prvim procjenama materijalna šteta procjenjuje se na oko pola milijuna kuna.

Očevidom na mjestu događaja inspektorica zaštite od požara PU međimurske utvrdila je kako je požar prouzrokovan poduzetom ljudskom radnjom.
Kriminalistička istraživanja se nastavljaju kako bi se rasvijetlile sve okolnosti ovog požara.

S obzirom na ovaj nemili događaj u kojem je prouzrokovana velika materijalna šteta, a najvjerojatnije izazvan je neodgovornim ponašanjem pojedinca, kao i na predstojeća paljenja uskrsnih vatri – tradicionalnih „Vuzmenki“, policija podsjeća naše građane na neka pravila kojih se pritom moraju pridržavati i poštivati:

– loženje i lokacija uskrsne vatre, određena je odredbama Odluke o posebnim mjerama zaštite od požara na području Međimurske županije (“Službeni glasnik Međimurske županije” broj 2/2002.), člancima 11. i 18.;
– najbolje i najsigurnije spaljivanje je na organiziran način uz nadzor članova vatrogasnog dežurstva. Neorganizirano loženje uskrsne vatre i za vrijeme vjetrovitog vremena, nije  dozvoljeno;
– lokacija manje uskrsne vatre mora biti minimalno 30 metara, a veće minimalno 70 metara, udaljena od gospodarskih i drugih objekata, stogova slame i sijena, te drugih predmeta i nasada, koji bi se pod utjecajem topline mogli oštetiti;
– kod samog loženja, a zbog povećanih opasnosti za ljudsku sigurnost, dozvoljeno je spaljivanje samo poljoprivrednog, šumskog ili biljnog otpada bez dodataka zapaljivih tekućina ili drugih tvari radi boljeg gorenja;
– nije dozvoljeno spaljivanje otpada koji nije biljnog porijekla;
– građani su dužni prilikom loženja uskrsne vatre primjenjivati odgovarajuće mjere zaštite od požara;
– posebnu pažnju treba posvetiti djeci koja trebaju biti pod nadzorom roditelja.

– Molimo sve građane Međimurske županije koji će paliti uskrsne vatre, kao i one koji imaju namjeru spaljivati poljoprivredni, šumski ili drugi biljni otpad, da pritom ne ugrožavaju vlastitu i sigurnost drugih građana, odnosno da poštuju i primjenjuju protupožarne mjere – kažu iz PU međimurske.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE