7.2 C
Čakovec
Utorak, 23 travnja, 2024

Berba kukuruza: Urod ruši sve rekorde!

– Kukuruz je rodio kao nikada. Ali, svi otkupljivači su puni i gotovo nitko ga ne otkupljuje. Neki tek prave popise po kojima će ga uzimati, no još se ne zna kad – požalili su nam se ovih dana poljoprivrednici, između ostaloga i Josip Kranjčec iz Štefanca, kojeg smo zatekli u polju nedaleko od Male Subotice u tek zahuktaloj ovogodišnjoj berbi kukuruza.

– Ne znam kaj se to dešava ove godine s kukuruzom, kažu da su svi skladišni kapaciteti puni kao šipak – ispričao pak nam je Stjepan Jurinec iz Ivanovca. A berba je tek na pola i po cijele je dane na kombajnu.

Rekordni prinosi i kvaliteta kukuruza, a otkup problematičan

Kako je dalje dodao, bilježi se rekordan urod. Naime, do sada se u optimalnim uvjetima, odnosno uz primjenu propisane agrotehnike bralo 7 11 tona po hektaru. A sada, i na onim lošijim tlima i bez prevelike brige, bere se i po 13 tona. Nekakav prosjek je 14 16 tona.

– Tek idem brati one prave parcele gdje očekujem i 19 tona po hektaru – dodaje Jurinec.

I ne samo da je urod rekordan već mu je takva i kvaliteta. Naime, vlaga se kreće 15 19%, dok se prijašnjih godina znala penjati i do 30% pa i više. Standard je 14% pa ga ne treba ni dugo i puno sušiti.

Doznajmo da su gotovo svi otkupljivači kukuruza u Međimurju koji ga trebaju za svoje potrebe i preradu, odnosno prodaju ga već popunili svoje kapacitete. PZ Čakovec jedan je od rijetkih koji je ovaj tjedna otkupljivao kukuruz, ali i oni su rekli da je takva situacija trenutačno da nisu sigurni do kada će to činiti. Drugi otkupljivači uzimaju kukuruz uglavnom od onih s kojima su ugovorili proizvodnju.

A kukuruz samo pristiže. Zbog toga se traži svaka rupa, veze i poznanstva samo da se maknu klipovi s polja i uguraju u neko skladište pa makar i cijena bila nepoznata. Do neki dan još je 95 lipa, sada je pala na 90, a u našem okruženju, primjerice u Bjelovaru već mu je 65 lipa.

Pričaju se inače svakakve priče o nestašici u zemljama našeg okruženja do toga da otkupljivači kalkuliraju i čekaju pad otkupne cijene kako bi onda mogli skuplje izvoziti. Po običaju, istina je negdje u sredini. No, sadašnja situacija otkriva i ponovno pokazuje nesređenost hrvatskog tržišta i hrvatske poljoprivrede. Ne valja ako je urod podbacio niti pak ako ga ima previše. Pa se onda nameće pitanje što je kod nas idealno.

Toni Marodi: Situacija je ozbiljna, kod svih je hiperprodukcija kukuruza

– Situacija je ozbiljna – naglasio je Antun Marodi, direktor poduzeća Toni iz Donjeg Kraljevca, jedan od pet najvećih otkupljivača žitarica u Hrvatskoj i dodaje: – Do sada sam otkupio 2.000 šlepera ili 50.000 tona kukuruza i time amortizirao onu glavnu špicu. Plaćam odmah pa ni ja ne mogu više podnijeti. Jednostavno je nastala hiperprodukcija kukuruza. S druge strane, stočna proizvodnja nam je uništena i nema tu proizvodnju tko “progutati”.

A hiperprodukciju ima cijela Hrvatska s oko 2 milijuna tona kukuruza. Ništa nije bolje ni u Sloveniji koja je zabranila uvoz, dok ne otkupe sav svoj. Mađarska se također sa svojih 8 milijuna tona “guši” u urodu, kao i Srbija sa 6 milijuna tona ovogodišnjeg uroda.

– Nažalost, mi koji smo u lancu, prepušteni smo tržištu. Hrvatska sa svojim kukuruzom gravitira prema Italiji, no nismo joj konkurentni s cijenom od 95 lipa. Naime, tamo kukuruz ide po 92 lipe i svjesno bi išli u poslovni gubitak. Pored toga, muku mučimo i sa šleperima i vozačima koji su mahom otišli raditi van, pa ima problema i s transportom.

Dalje ističe i manjak skladišnog prostora kako kod nas tako i u cijeloj Europi. On i dalje otkupljuje kukuruz, ali za sada samo od onih poljoprivrednika koji su uzeli sjeme i repromaterijal kod njega.

I tu priči nije kraj. Prema njegovim riječima, ni Njemačka nije željna kukuruza jer je suša o kojoj se govori bila u onim područjima gdje nema kukuruza.

Zašto se u poljoprivrednoj proizvodnji vrtimo u krug?

Najviše muku muče naši poljoprivrednici koji nemaju zagarantirani otkup i ne znaju kud s urodom. I opet će se govoriti o isplativosti proizvodnje kukuruza i neorganiziranom tržištu. A kukuruz je tek jedna od kultura s kojom se trenutno tržište lopta.

Stoga neće biti čudno ako ga iduće godine bude upola manje. Tada pak će se svi tužiti na visoke cijene i tako se godinama vrtimo u krug od manjka do viška i natrag. Država će opet pričati priče kojima će se teško pohvatati glavna nit, nit vodilja za koju bi se poljoprivrednici konačno mogli uhvatiti. (Vlasta Vugrinec)

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE