Tihomir Dujmović u Čakovcu predstavio knjigu “Tko je ubio Zvonka Bušića? “

Tihomir Dujmovic (1)_resize
Novinar i publicist Tihomir Dujmović gostovao je u Ogranku Matice hrvatske u Čakovcu

Vrlo brzo nakon predstavljanja knjige “Tko je ubio Zvonka Bušića? ” autor Tihomir Dujmović, novinar i publicist djelo je predstavio čakovečkoj publici. U dvorani i organizaciji Matice hrvatske u Čakovcu Dujmović je okupljenoj publici predstavio i djelo “Hrvatske novinarske tragedije 1945. -1995.” koja donosi podatke o stradanju hrvatske novinarske scene. Uvodničar programa bio je Ivan Pranjić, predsjednik Matice hrvatske u Čakovcu.

Tihomir Dujmović i Ivan Pranjić
Tihomir Dujmović i Ivan Pranjić

Dujmović je tom prigodom naglasio podatke i činjenici o kojima se malo zna i govori:

– “Hrvatske novinarske tragedije 1945. -1995.” raritetna je i jedina knjiga koja u Hrvatskoj postoji na temu ono što se hrvatskoj novinarskoj profesiji dogodilo 1945., što joj se dogodilo 1971. godine i kakav ceh je platila u Domovinskom ratu. Ovo je prva i jedina knjiga koja detaljno obrađuje sudbinu svih novinara koji su pisali u vrijeme Nezavisne države Hrvatske, kako su prošli, koliko ih je stradalo, koliko ih je pobjeglo. Donosi se i detaljna analiza tiska za vrijeme NDH, tko je gdje i kako pisao. Uistinu je to akribična studija o tim vremenima koje je napravio novinar Josip Grbelja. Ja u knjizi donosim pretisak tih njihovih istraživanja. Knjiga donosi podatke o kojima se gotovo ništa ne zna. Trideset i osam novinara je ubijeno je nakon 8. svibnja 1945. godine. To je broj koji premašuje broj svih ubijenih novinara u svim zemljama koje su krenule na krivu stranu u II. Svjetskom ratu, koje su dakle krenule za Hitlerom. Nijedna nacija nije prošla takvu muku ni takvu kalvariju kao što je prošla hrvatska novinarska scena. Osim što je 38 novinara ubijeno, stotinu novinara je dobilo doživotnu zabranu pisanja, 131 je pobjegao u inozemstvo, 45 je promijenilo profesiju, od 352 novinara samo njih 27 je dobilo pravo pisanja, što je manje od deset posto. Devedeset posto novinarske scene bilo potpisno obrisano.

“Tko je ubio Zvonka Bušića?" O situaciji 1971. godine isto se tako malo zna. Pedeset novinara je završilo u zatvoru. 175 je završilo na crnim listama. I kada se zbroje ovi stradali 1945. sa stradalima 1971. dolazi se do brojke od preko petsto novinara koji su za prvih dvadeset i pet godina komunizma bili zabranjeni, likvidirani, protjerani ili izbačeni i onemogućeni u svom poslu. Zahvaljujući ustrajnosti kolege novinara Josipa Grbelja i mojoj malenkosti ova je knjiga ugledala svjetlo dana, nije zaboravljena i sada je vrijeme da se o njoj progovori.”

“Tko je ubio Zvonka Bušića?"

Nakon razgovora i predstavljanja knjige o stradanju hrvatske novinarske scene Dujmović je predstavio i novu knjigu “Tko je ubio Zvonka Bušića?” s kojom je paralelno nastala i istoimena kazališna predstava:

– “Tko je ubio Zvonka Bušića?” je knjiga koja je imala prošli tjedan promociju u Zagrebu. Okupilo se preko tisuću ljudi, bila je i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović. To je knjiga koja je podloga za kazališnu predstavu koja igra ovih dana u Zagrebu vrlo uspješno. Četiri predstave su već unaprijed rasprodane. To je priča o Zvonku Bušiću o kojemu se ne zna gotovo ništa ili vrlo malo. Knjiga je cjelokupna istina o Zvonku Bušiću.

foto: rr

Tihomir Dujmovic (5)_resize

Ostavi komentar