INTERVJU PETRANA SABOLEK: Domaći autori online knjigom brže i lakše dolaze do čitatelja

Petrana Sabolek

Spisateljica Petrana Sabolek po struci je diplomirana pravnica i oduvijek je voljela knjigu. Kad je nakon završetka studija došla u Čakovec iz Beograda gdje je živjela, zaposlila se i postavila temelje obiteljskog i profesionalnog života, počeo je Domovinski rat. Njezin “razgovor s papirom” upravo se u to vrijeme još više intenzivirao pisanjem za najmlađe.

Prvi roman Petrane Sabolek: Tarzan pod smokvom
Prvi roman Petrane Sabolek: Tarzan pod smokvom

Prva joj je zbirka za djecu “Mjesec u krevetu” objavljena 1990. godine u dvije tisuće primjeraka. anas je Petrana članica Društva hrvatskih književnika, Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade. Uvrštena je u Hrvatsku književnu enciklopediju i Međimurski bibliografski leksikon.

Zastupljena je u školskoj literaturi, zbornicima i dječjim časopisima. S ponosom kao autorica potpisuje čak dvadeset naslova. Od toga devet u knjižnom obliku, deset novih na online mediju te jedan vlastiti nosač zvuka. Piše na standardu i nešto manje na kajkavštini, većinom za djecu, ali i za odrasle. U njezinim djelima ima i igrokaza, priča, uglazbljenih stihova i roman “Tarzan pod smokvom”.

Aktivna je članica pjevačkog zbora Josip Štolcer Slavenski Čakovec. Mnogo je razloga za “šalicu razgovora” s Petranom. Međutim, ovog puta želimo naglasiti njezinu odluku objavljivanja novih djela na njezinoj internetskoj adresi www.petrana-sabolek.net

Budućnost knjige je u online objavama

* Što Vas je potaknulo koristiti suvremene tehnologije za Vašu pisanu riječ?

– Ovladala sam radom s računalom i danas sam u stanju predstaviti svoje naslove u online izdanju. Uvidjela sam da bi mi prema dosadašnjoj dinamici objavljivanja knjiga, dakle prosječno po jedna svake četiri godine, za deset novih izdanja trebalo u idealnim uvjetima još četrdeset godina. Osim toga današnja djeca rastu uz računala, internet i mobitele. Nove generacije žive online, pa će i knjiga morati ići u tom smjeru. Procijenila sam da je online put do čitatelja brži i širi nego što to pruža izdavaštvo u klasičnom smislu. Takvom objavom knjige su dostupne i našoj dijaspori te sve većem broju mladih koji iseljavaju iz domovine.

* Što sve online čitatelji mogu naći na Vašoj novoj redizajniranoj internetskoj stranici?

– Na njoj se nalazi svih mojih 20 naslova, 9 knjiga i 10 online naslova pohranjenih kod Hrvatskog arhiva weba, CD-i s četrdesetak mojih uglazbljenih pjesama za djecu, njihovi notni zapisi te ostali književni i drugi materijali. S više od 700 linkova stranica otvara preko 1900 stranica teksta. I stari i novi naslovi pohranjeni su kod Hrvatskog arhiva weba u izvornom obliku, dakle namjerno bez lekture i korekture, i sve s pristupom putem portala digitalna.nsk.hr.

Petrana Sabolek
Petrana je pripremila i uredila i dvije monografije: Pjevačkog zbora “Josip Štolcer Slavenski” Čakovec i Umjetničke škole “Miroslav Magdalenić” Čakovec

Svjedočanstvo vremena

* Vaša je stranica na neki način i svjedočanstvo našeg vremena?

– Upravo tako. Primjerice u dijelu faktografija izdvajam prikaz ratnog informativnog glasila Medicinskog centra Čakovec iz 1991./92. pod nazivom “Herkul” u čijem sam ostvarenju uvelike imala čast sudjelovati. Predstavila sam svih osam brojeva tog časopisa. Osobita su to svjedočanstva ratnog vremena jer se o zbrinjavanju naših boraca i stradalnika Domovinskog rata ni u čakovečkom okruženju izvan bolnice nije znalo puno. Zatim sam predstavila i Književni krug “Reči rieč” kojem sam bila predsjednica, potom predstavljam Unicefovu inicijativu “Rodilišta – prijatelj djece” te Pjevački zbor Josip Štolcer Slavenski čija sam aktivna članica još od 1985. godine. Realizirala sam i monografiju zbora uz njegovu 25. obljetnicu, a također potpisujem i monografiju 15. obljetnice Umjetničke škole Miroslav Magdalenić.

* Prati Vas glas spisateljice za djecu. Ali pišete i za odrasle, na standardu i kajkavštini?

– Svojom kajkavskom lirikom predstavljam Međimurje, njegov mentalitet i dušu. Putem međimurskih balada govorim o vremenu moje bake kako ne bi ostalo zaboravljeno. Baka mi je u 36. godini ostala invalid. Još pamtim njezine riječi: “No, kaj buš si sve zapamtila kaj si čula, kaj ne buš pozabila.” Pa sam počela već odmalena sve pamtiti i zapisivati jer – baka mi je tako rekla. Poštovala sam je još više zbog njezine invalidnosti. Kao da je njezina karizma nekako prešla na mene. U svojim djelima za djecu i odrasle nastojim dati edukativnu notu. Ne volim pisati o negativnim osobinama. Uvijek idem na pozitivu i uvijek mora pobijediti dobro nad zlim.

Revidiranje postojeće internetske stranice, Petrana smatra novim poticajem. Svojim darom za pisanje svekoliko obogaćuje hrvatsku književnost pa je već u tijeku i rad na drugom romanu, ovog puta za odrasle, “Život s gumicom za brisanje”, a nadograđivat će i svoju internetsku stranicu novim online naslovima.

foto: Zlatko Vrzan

Autoričine knjige i ostale objave potražite na njezinoj stranici www.petrana-sabolek.net

Ostavi komentar