INTERVJU Božica Mezga: S čitanjem se počinje u obitelji

Božica Mezga, ravnateljica Knjižnice i čitaonice Šenkovec
Božica Mezga, ravnateljica Knjižnice i čitaonice Šenkovec

Povodom Mjeseca hrvatske knjige 2017. donosimo “šalicu čitanja” s ravnateljicom Knjižnice i čitaonice Šenkovec Božicom Mezga.

– Knjižnica i čitaonica Šenkovec osnovana je 1999. godine. Izgradnja novog prostora počela je 2009. godine, a uselili smo 2011. godine. To je bila velika promjena u odnosu na onaj stari prostor koji je bio premalen i skučen. Novi prostor zadovoljava standarde prema broju stanovnika Šenkovca, što znači oko dvije tisuće osamsto stanovnika, o počecima rada šenkovečke knjižnice govori Božica Mezga. Ravnateljica je Knjižnice od 2001. godine. Božicu većina njezinih školskih prijatelja zna kao osobu koja je oduvijek voljela knjige. Danas u njezinoj profesiji knjiga i promicanje kulture čitanja također su joj na prvom mjestu.

Tamara Belović i Božica Mezga
Uz ravnateljicu Božicu u Knjižnici radi i Tamara Belović koja je tamo na stručnom osposobljavanju

* Kakav je knjižni fond šenkovečke knjižnice?

– Imamo oko 13 i pol tisuća knjiga, a knjižne građe oko 400 uključivo slikovne, jezične i zvučne dokumente. Broj članova varira. U listopadu se uvijek poveća jer povodom Mjeseca knjige imamo akciju besplatnog učlanjenja. Godišnje imamo oko 350 članova. Znači oko 11 posto stanovništva Šenkovca jesu članovi Knjižnice. Većinom je mlađa generacija, ali zapravo čita cijela obitelj. Tako da čekamo povrat knjige dok ona prođe krug u obitelji. Godišnje članarine su simbolične. Trideset kuna za školarce, dvadeset za umirovljenike, pedeset za zaposlene, a nezaposleni imaju besplatnu članarinu. Oni koji ne čitaju njima je i to previše.

Tamara Belović* Koliko čitaju mladi, kakva su Vaša opažanja?

– Pojam čitanja danas poprima različite oblike. Najčešće se pojam čitanja veže uz čitanje knjiga. U današnje vrijeme mnogo se čita preko računala i čitanje poprima širi pojam. Mladi danas možda manje čitaju knjige. Posebice muški dio populacije koji više vole sportske članke, pa više čitaju časopise. Ne bih rekla da mladi ne čitaju, nego da čitaju ono što ih interesira. To sigurno nije lektira, to su uglavnom fantasy romani ili neki popularni serijali. S čitanjem se počinje u obitelji i sve je to vezano za obiteljsku čitalačku kulturu. Ako ti nisi izložen knjigama i sličnim materijala od djetinjstava, onda je problem to kasnije izgraditi u sebi.

* Knjižnica pruža i mogućnost korištenja računala?

– Internet je besplatan. Imamo jedanaest računala i tri laptopa i u toj domeni smo jedna od najbolje opremljenih knjižnica u Međimurju. U posljednje vrijeme smo primijetili da su školarci otkrili prostor knjižnice u smislu pisanja svojih domaćih zadaća. Danas je, nažalost, još uvijek neuređeno područje e-knjige. Premalo je izdanja na hrvatskom jeziku, a ni sama legislativa, dakle sam zakonski okvir tog područja, nisu jasno određeni. Postavlja se pitanje kako da knjižnica koja kupi primjerak e-knjige, kako da ga ona dalje posuđuje? To nije do kraja zakonski definirano.

Knjižnica i čitaonica Šenkovec
Šenkovečka knjižnica opremljena je s jedanaest računala i tri laptopa

* Kakva je situacija s nabavkom novih naslova i građe?

– Općina Šenkovec nas podupire i zahvaljujući njoj sve skupa funkcionara. Naravno ako ima više novaca, više se može obnoviti knjižni fond. Godišnje na raspolaganju imamo oko pedeset tisuća kuna. Mi smo mala knjižnica, i to je zasad u redu. U vlastitoj nakladi Knjižnica je izdala naslove Ladislav Radek “Okus vremena”, Vlado Mihaljević Kantor “Kipci (svete sličice)” i Lidija Bajuk “Sandale na vodi”. U pripremi je i izdanje jedne slikovnice.

Književne večeri, programi za školarce i vrtićarce

Knjižnica i čitaonica Šenkovec je narodna knjižnica i organizira sadržaje za sve generacije. Provode se besplatni programi za stariju populaciju u smislu učenja engleskog i španjolskog jezika i informatičkog opismenjavanja. Predškolci su uključili u program “Čitaj mi”, a u suradnji s OŠ Šenkovec organiziran je program “Pitalice, mozgalice, zagonetke…”. Ravnateljica šenkovečke Knjižnice Božica Mezga podsjetila je i na program kojim se potiče informatička pismenost djece.

Radionica Storyboard
Radionica Storyboard

– Ove godine smo imali Storyboard što je bio oblik programa da privučemo djecu u knjižnicu te ih potaknemo na čitanje. Storyboard je alat koji služi za izradu slikovnice. Prošle godine smo radili scratch što zapravo potiče umijeće programiranja. Djeca su kroz igru napravili zajedničku igricu. Inzistiramo dosta na informatičkoj kulturi. Za vrtićarce smo osmislili i program tjelesne aktivnost u suradnji s Udrugom “Sport za sve” i voditeljicom Danicom Korunić.

Programi šenkovečke Knjižnice ostvaruju se uz potporu Općine Šenkovec te odličnom suradnjom vrtića i škole. Ravnateljica Mezga posebice zahvaljuje suradnji vanjskih suradnica Nataliji Cecelja i Jeleni Fus te nastavlja:

– Zahvaljujem svim kolegama i ravnateljima iz škola te vrtićima. Surađujemo sa svim međimurskim knjižnicima koje su zainteresirane, posebno Čakovec i Prelog, uključujući i školske knjižnice. U tom području bi mi knjižničari trebali još više razvijati suradnju. Na području Međimurja je svega šest narodnih knjižnica. Trebalo bi ih u budućnosti biti više. Naravno sve je pitanje financija. Država je brigu o čitanju prebacila na same knjižnice, pa sada sve ovisi o osobnom entuzijazmu knjižničara i potpori lokalne sredine. To nije dobro i zato imamo ovako loše rezultate na nivou države o čitanju. Prema jednom istraživanju pokazalo da 60 posto petnaestogodišnjaka ne voli knjižnicu, 40 posto čita ono što mora zbog škole, a tek 20 do 30 posto čita iz zadovoljstva. To bi se moralo promijeniti.

Popularnost čitateljskog kluba

Tamara Belović iz Pribislavca na stručnom je osposobljavanju u Knjižnici. Pokrenula je čitateljski klub. Iako je bilo u planu provoditi ga jednom mjesečno, djeca su se toliko oduševila njime da dolaze svaki tjedan, kazala nam je Tamara te nastavila:

Čitataljski klub na otvorenom
Čitataljski klub na otvorenom

– Vodila sam već jedan Knjižni klub u Zagrebu, pa sam se s ravnateljicom dogovorila da isto napravimo i ovdje. Započeli smo tijekom zimskim praznika. Dogodilo se velik interes, pa imamo taj čitateljski klub svaki utorak u 18 sati. Na čitateljskom klubu uzmemo neku priču koja nam je podloga za razne pitalice, igre, glumu ili crtanje i kreativno izražavanje. Učenice koje dolaze jako vole glumiti, tako da su i same osmislile predstavu.Organiziramo i Noćenje u knjižnici za osnovnoškolce i tom se progamu svi uvijek vesele.

Niz programa koje je Knjižnica i čitaonica Šenkovec organizirala ove godine uz Mjesec hrvatske knjige slijedi još i književna večer s pjesnikinjom Ljilanom Bedeniković “Probudi me u proljeće” koja će se održati u srijedu 8. studenoga s početkom u 18 sati. Dobro došli su svi ljubitelji poezije i pisane riječi.

Foto: Zlatko Vrzan, arhiva Knjižnica i čitaonica Čakovec

Mini tečaj španjolskog jezika
Mini tečaj španjolskog jezika
Kreativna radionica sa udrugom Optimizam iz Šenkovca
Kreativna radionica sa udrugom Optimizam iz Šenkovca
Lakše se razmišlja u ležećem položaju
Lakše se razmišlja u ležećem položaju
Izrada Junk Puppeta za koje je Knjižnica osvojila i nagradu ULUPUHA
Izrada Junk Puppeta za koje je Knjižnica osvojila i nagradu ULUPUH-a
Tigiji Nikoline Bošnjak - DV Vrapćić u posjetu Knjižnici
Tigiji Nikoline Bošnjak – DV Vrapćić u posjetu Knjižnici
Radionica za najmlađe povodom Noći knjige
Radionica za najmlađe povodom Noći knjige
Radionica stripa
Radionica stripa
Isprobavanje helikoptera nakon Pitalica, mozgalica, zagonetki, odgonetki
Isprobavanje helikoptera nakon Pitalica, mozgalica, zagonetki, odgonetki
Igrokaz od izrađenih lutaka
Igrokaz od izrađenih lutaka
Djeca su izradila i Monopoly Šenkovca
Djeca su izradila i Monopoly Šenkovca
Tijekom ljetnih praznika Knjižnica je organizirala i sportske aktivnosti
Tijekom ljetnih praznika Knjižnica je organizirala i sportske aktivnosti
Plakat Mjesec hrvatske knjige Knjižnica i čitaonica Šenkovec
Održani i nadolazeći programi povodom Mjeseca hrvatske knjige 2017.

 

Ostavi komentar