14.5 C
Čakovec
Četvrtak, 28 ožujka, 2024

11 međimurskih mljekara udružilo se u proizvođačku organizaciju

Navikli smo na redovne godišnje skupštine pojedinih naših poljoprivrednih proizvođačkih udruga koje se u velikoj mjeri svode na isticanje nevolja i poteškoća u poslovanju. Drugim riječima, ili je teška proizvodna godina ili ne mogu plasirati robu, odnosno naplatiti je.

No Skupština Udruge proizvođača mlijeka bila je sve samo ne jadikovka.

Istina – objasnio je predsjednik udruge Igor Rešetarnemamo se ni kome požaliti. Pozvali smo čak 17 organizacija i institucija na našu Skupštinu i nitko se nije odazvao, osim predstavnika HPA. Niti su došli predstavnici Savjetodavne službe, ni Agencije za plaćanje, ni Županije… A kako se svi dobro poznajemo i znamo kakve je situacija u mljekarstvu, nema smisla da se žalimo sami sebi.

Otkupna cijena mlijeka relativno korektna

No u izvješću predsjednika o radu udruge ipak se nije mogla izbjeći činjenica kako je proizvođača  sve manje i nastavi li se tako, u narednih desetak godina Međimurje bi ih moglo izbrojiti na prste jedne ruke. Vezano uz to, čula se informacija kako se gase male farme koje broje uglavnom do 10 krava. Uzgajivači krava i goveda pritom ne zatvaraju svoje staje, već ih pune kozama te stoga kozarstvo i konjogojstvo jedino bilježi uzlaznu putanju. I ne samo to. Ti kozari uspijevaju isporučivati mlijeko vrhunske kvalitete.

Farmeri su usput dobili i informaciju o novoj vrsti potpora čije se raspisivanje natječaja očekuje u skorije vrijeme. Radi se o novom programu iz Mjera ruralnog pod nazivom Dobrobit životinja. Naime, svi stočari i peradari koji unaprijede uvjete držanja životinja tako će se moći kandidirati za godišnju novčanu potporu od ukupno 150 milijuna kuna. Kolika će biti pojedinačna potpora, za sada još nema točne informacije, no kalkulira se za popriličnim iznosima. Jedini zadatak poljoprivrednika je poboljšati uvjete držanja životinja, obavljati češće analize hrane, povećati stelju te količinu suhe tvari u ishrani.   

Proizvođačka organizacija

Nije zadruga ni udruga, već je proizvođačka organizacija. Međimurski su mljekari, uz pomoć Županije, lani u svibnju krenuli u postupak formiranja proizvođačke organizacije.

Relativno brzo riješili smo svu potrebnu dokumentaciju i 3. siječnja ove godine naša je organizacija upisana u Registar proizvođačkih organizacija u sektoru mlijeka i mliječnih proizvoda. Na ovo nas je na neki način natjerala EK jer tako udruženi možemo 5 godina, uz dodatna 3 boda, aplicirati svoje projekte na razne natječaje – objasnio je predsjednik razloge osnivanja organizacije. Ovako organizirani zajednički nastupamo na tržištu, a tko zna, možda jednog dana, pomoću fondova, izgradimo i zajedničku mljekaru.

Dodatna tri boda na ime proizvođačke organizacije itekako im dobro dođe jer prilikom apliciranja projekata i oni imaju problema s bodovima jer su otišli previše naprijed u odnosu na svoje ostale kolege u Hrvatskoj.

Većina naših mljekara prihvatilo inicijativu

Od 14 međimurskih OPG-ova, koliko ih je učlanjeno u Udrugu mljekara, 11 ih je prihvatilo inicijativu za osnivanje organizacije. Proizvođačke organizacije osnivaju se u cilju osnaživanja pregovaračke moći primarnih poljoprivrednih proizvođača koji članstvom u proizvođačkoj organizaciji dobivaju određenu dozu stabilnosti i sigurnosti plasmana svojih proizvoda. Tako se poljoprivrednik može posvetiti primarnoj proizvodnji, a marketing i plasman proizvoda prepušta proizvođačkoj organizaciji. U današnjim uvjetima poslovanja to je velika prednost jer nitko ne može biti podjednako dobar i proizvođač i trgovac. Najuspješnije zemlje imaju mali broj velikih sektorskih proizvođačkih organizacija jer samo tako mogu postići konkurentnost na zajedničkom tržištu zadržavajući kvalitetu i obujam proizvodnje.

(Autor: Vlasta Vugrinec)

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE