16.7 C
Čakovec
Petak, 29 ožujka, 2024

UPALA SINUSA dolazi u zimskom razdoblju: Način kako ublažiti ovu neugodnu pojavu!

S nižim vanjskim temperaturama drastično se mijenja i temperatura zagrijanih prostorija u kojima boravimo, kao i razina vlažnosti zraka u njima. Sve to može nepogodno djelovati na naše zdravlje, a posebno na sinuse koji se mogu upaliti, piše zadovoljna.hr

Upravo je zato zima razdoblje u kojem je pacijentima dijagnosticiran znatno veći broj upala sinusa nego tijekom ostatka godine. O tome što su uopće sinusi, zašto i kako dolazi do njihove upale te kako najučinkovitije liječiti ovu neugodnu pojavu razgovarali smo s prof. dr. sc. Mirkom Ivkićem, spec. otorinolaringologije i kirurgije glave i vrata iz UniMedic centra za bolesti glave i vrata.

Zbog čega dolazi do upale sinusa? 
U prostorijama u kojima je zrak vrlo suh lako se razvijaju bakterije, najčešće zbog neodržavanih i neredovito čišćenih uređaja za grijanje, koji tako postaju leglo za bakterije, što je pogodno za razvoj sinusitisa, sinuitisa ili upale sinusa. Osim toga, kako napominje dr. Ivkić, upalu sinusa mogu izazvati i virusi koji su prisutni u našem organizmu tijekom prehlade, a u rijetkim slučajevima i gljivice mogu biti uzročnik.

Kod upale sluznica sinusa otekne, a istovremeno dolazi i do pojačanog stvaranja guste sluzi. To može dovesti do blokade prirodnih otvori sinusa, a u njima se gomila sluz u kojoj se dalje razvijaju virusi i bakterije. Ako curenje, začepljenost nosa, bol ili pritisak u licu nastupe naglo, radi se o akutnoj upali.

Bolest često prati kašalj i smetnje, odnosno nedostatak osjeta mirisa. Kod akutnih upala može se javiti i vrućica, slabost i otežano disanje. Ponekad se upale javljaju više puta na godinu, a ako traju više od 12 tjedana, riječ je o kroničnom sinuitisu, govori nam prof. dr. sc. Ivkić.

Što možemo napraviti kako bismo si olakšali upalu sinusa? 
Srećom, postoje načini na koje možemo smanjiti mogućnost pojave sinuitisa. Kako napominje prof. dr. sc. Ivkić, virusi i bakterije iz gornjih dišnih puteva najčešće se šire kapljično odnosno kašljem i kihanjem, zbog čega treba izbjegavati kontakte s potencijalno oboljelima tijekom sezona gripe i drugih viroza.

Također treba pripaziti i na vlažnost i temperaturu prostorija u kojima boravimo te, ako je moguće, nagle promjene temperature ulaskom iz hladnih u vruće prostore i obrnuto svesti na najmanju moguću mjeru. Pomoć se može naći i u električnim ovlaživačima zraka koji vodu pretvaraju u paru i istiskuju je u prostoriju, te tako povećavaju razinu vlage u njoj.

Izloženost duhanskom dimu također može znatno utjecati na pojavu sinuitisa pa je takve prostore potrebno izbjegavati, napose u ovom periodu. Ako pak ipak dođe do sinuitisa, iako je bolest neugodna, može se relativno brzo izliječiti.

Prvo se obično preporučuje korištenje kapi za nos koje smanjuju otok i sekreciju. Zbog mogućeg štetnog djelovanja takve se kapi smiju koristiti kratkotrajno, svega tri do pet dana. Korisnim se pokazalo ispiranje nosa fiziološkom otopinom, a nakon toplih inhalacija vlažnog zraka većina se bolesnika bolje osjeća.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE