7.1 C
Čakovec
Petak, 19 travnja, 2024

Zabrinjavajuća pojava legalica među djecom i romskom populacijom

Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog prometa drogama  bit će obilježen i u Međimurju i to u ponedjeljak 26. lipnja s početkom u 11 sati u romskom naselju Orehovica.

Zajedničkom terenskom akcijom Povjerenstva za suzbijanje zlouporabe droga Međimurske županije, Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, Policijske uprave međimurske i školskih preventivnih programa pokušat će se educirati i preventivno djelovati te omogućiti pripadnicima romske manjine izravan kontakt sa stručnjacima koji se bave prevencijom i tretmanom problema ovisnosti.

U međimurskom Zavodu za javno zdravstvo prevenciju i tretman ovisničkih ponašanja obavlja Djelatnost za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti.

Tim čine liječnica školske medicine, psihologinja i medicinska sestra, kao vanjski suradnici rade i psihijatar, dvije socijalne pedagoginje i socijalna radnica. Oni surađuju s ostalim zdravstvenim ustanovama i ordinacijama opće medicine, pravosudnim sustavom, PUM, CZSS, školama te udrugama koje se bave ovisnicima.

  • Uz rad s ovisnicima i njihovo liječenje, neizostavni dio borbe protiv zlouporabe droga je edukativni preventivni rad s mladima, njihovim roditeljima i cjelokupnom javnošću na usvajanju znanja o štetnosti sredstava ovisnosti i usvajanja zdravih stilova života te se nadamo da će i ova akcija u romskom naselju, tome značajno pridonijeti, ističe predsjednica Povjerenstva za suzbijanje zlouporabe droga Međimurske županije Međimurske županije Sandra Herman

Zlouporaba droga sve je veći i rastući javnozdravstveni problem. Vodeći je uzrok obolijevanja i smrtnosti kod mladih u razvijenim zemljama, povezan s brojnim nesrećama, duševnim poremećajima i bolestima te drugim zdravstvenim i socijalnim problemima te rizičnim ponašanjima.

Epidemiološki podaci govore, a prema World Drug Report,  da je 1 od 20 odraslih osoba u dobi od 15-64 godina u protekloj godini barem jednom uzela neku drogu. Također se procjenjuje da oko 29,5 milijuna ljudi u svijetu pati od bolesti ili poremećaja uzrokovanih uzimanjem droga. Oko 1.6 milijuna intravenskih korisnika droga zaraženo je HIV infekcijom.

droga 1

Visoka je uporaba droga i u europskom okružennju. Gotovo četvrtina odrasle populacije u Europskoj uniji barem jednom u životu uzela neku nezakonitu psihoaktivnu tvar.

Smanjuje se broj novih heroinskih ovisnika, ali i dalje je veoma visoka uporaba kanabisa. Posebno zabrinjava pojava i korištenje novih sintetičkih droga.

 

U Hrvatskoj manje liječenih ovisnika

 

Lani se u Hrvatskoj zbog ovisnosti o drogama liječilo 7.199 osoba, što predstavlja simboličan pad u odnosu na broj liječenih godinu ranije (7.533).

Djelovanje sustava za prevenciju ovisnosti i izvanbolničko liječenje ovisnika uspijeva ovisnike zadržati sve duže u tretmanu, što doprinosi smanjenju „regrutiranja“ novih ovisnika, posebno o opijatima.

Protekle godine evidentirano je 190 novopridošlih ovisnika o opijatima što ukazuje da je liječenje djelotvorno i da heroinski ovisnici nisu prepušteni ulici i kriminalnom miljeu te ne „proizvode“ nove heroinske ovisnike.

Većinu liječenih osoba čine muškarci, a omjer liječenih muškaraca i žena iznosi  4,8 : 1. Među njima najveći udio čine nezaposlene osobe.

Prosječna dob liječenih osoba iznosi 36,9 godina, a prosječna dob umrlih zbog uzimanja droge je 41,4 godine.

 

Lani se od ovisnosti o drogama liječilo  99 Međimuraca

 

Prosječna dob prvog uzimanja bilo kojeg sredstva iznosi 16 godina, a prosječna dob prvog uzimanja heroina je 20 godina. Od početka uzimanja nekog psihoaktivnog sredstva do dolaska na liječenje obično prođe 10 godina.

uvodic

  • Međimurska županija je sa stopom ukupno liječenih od 162,7 i liječenih zbog ovisnosti o opijatima 122,3 ispod hrvatskog prosjeka. Ukupan broj liječenih ovisnika u našoj Djelatnosti za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti u prošloj godini bio je 99 (muških 81, ženskih 18), a od tog broja je 75 ovisnika o opijatima – ističe Diana Uvodić-Đurić, dr. med., voditeljica Djelatnosti za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti.

Posebno zabrinjava sve veća dostupnost i sve češće korištenje tzv. novih psihoaktivnih tvari koje svojim učinkom oponašaju učinak tradicionalnih droga, a nisu kontrolirane međunarodnim ugovorima za suzbijanje zlouporabe droga.

Tzv. legalice, tj. „legal highs“ najčešće se proizvode izvan Europe, a nabavljaju se preko online trgovina, specijaliziranih trgovina, „smart shopova“, ali i na ilegalnom tržištu. Iznimno su opasne, a veoma popularne među mladima.

  • Interes za korištenjem tzv. legalica primjetan je i u našoj županiji, a posebno je to zabrinjavajuća pojava među školskom djecom i mladima. Na pitanje da li su ikada u životu koristili neku od novih droga i koju, među ispitanim učenicima 7. i 8. razreda osnovne škole pozitivno je odgovorilo 2 posto dječaka i 1 posto djevojčica. Među ispitanim srednjoškolcima gotovo su svaki treći mladić i svaka deseta djevojka probali neku od novih droga. Najčešće korišteno sredstvo je Galaxy . Od ispitanih učenika 2.r. srednje škole Galaxy je probao svaki peti mladić. Najčešće korištena sredstva su sintetski kanabinoidi- mješavina bilja koja se prodaje kao „osvježivači prostora“, soli za kupanje, gnojivo za biljke, itd. uz čestu napomenu na ambalaži kako nisu za ljudsku konzumaciju. Sadrže sintetske kanabinoide pa se pušenjem postižu učinci slični učinku tetrahidrokanabinola (THC), vežući se (kao i THC) na kanabinoidne receptore u središnjem živčanom sustavu. Mogu se pojaviti i kao smola, bijeli prah ili kristali, Na tržištu su poznati kao Galaxy, Rainbow, Spice, Solar, Atomix, Sharp, itd. upozorava Diana Uvodić-Đurić.

 

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE