Intervju sa Željkom Slaviček koja je zaslužna za prvi privatni logopedski kabinet Sonus

U Čakovcu je otvoren prvi privatni logopedski kabinet Sonus čija je voditeljica magistra logopedije Željka Slaviček. Osnovne usluge koje kabinet pruža su logopedska procjena, terapija te savjetovanje roditelja. Sve je namijenjeno djeci s rizikom za nastanak komunikacijskih i jezično-govornih poremećaja, djeci i odraslima s komunikacijskim poremećajima.

U nastavku donosimo razgovor Željke Slaviček koja je zaslužna za prvi privatni logopedski kabinet!

Čime se sve bavi logoped?

Logoped je stručnjak koji se bavi savjetovanjem, dijagnostikom i terapijom poremećaja komunikacije, jezično-govornih poremećaja te poremećaja glasa i gutanja kod djece i odraslih.

Zašto je logopedija deficitarna struka u današnje vrijeme?

Logopedi se školuju na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Zagrebu na smjeru Logopedija. S obzirom da je to jedini studij logopedije na području Hrvatske, a upisna kvota je 50 studenata, dolazi do manjka logopeda na tržištu. Posljedično se u svim zdravstvenim, odgojno-obrazovnim i ostalim ustanovama gdje rade logopedi stvaraju duge liste čekanja.

Koliko djece ima govornih poteškoća? Kad se one najčešće javljaju?

Prema nekim podacima 30% djece predškolske dobi ima neki oblik artikulacijskih ili fonološko-artikulacijskih teškoća. Međutim, logopedi se ne bave samo poremećajima artikulacije. Postotak djece koja treba logopedsku pomoć znatno se povećava, ako se uzme u obzir da se logopedi bave i komunikacijskim poremećajima, ostalim jezično-govornim ma (nerazvijen govor; teškoće u proizvodnji i/ili razumijevanju jezika; mucanjem i brzopletošću; poremećajima glasa) te poremećajima čitanja, pisanja i računanja (disleksija, disgrafija, diskalkulija).

Koje je idealno doba da djeca krenu na vježbe?

Idealno vrijeme za logopedsku terapiju ovisi o vrsti teškoće koje dijete ima. Ukoliko je riječ samo o artikulacijskom poremećaju idealno vrijeme je oko pete godine života, ali ukoliko dijete ima i jezičnih teškoća preporučuje se dijete uključiti u terapiju i ranije.

Ako dijete ne komunicira, roditelju se doima da ga dijete ne razumije, dijete ne govori ili je jezično-govorni razvoj usporen ne preporučuje se čekati, već bi roditelji trebali potražiti savjet i pomoć stručnjaka, čak i prije treće godine života.

Kako roditelji pristupaju tim vježbama?

Roditelji bi trebali biti partneri logopedu u terapiji. Kako bi oni to mogli biti jako im je važno objasniti prirodu i uzroke teškoća te važnost ublažavanja i/ili otklanjanja istih. O bilo kojoj teškoći da se radi, roditelji trebaju vježbati kod kuće sa djetetom i poticati ga.

Postoje li vježbe za ljude u odrasloj dobi?

Logopedi rade i sa odraslim osobama koje imaju netečan govor ili jezično – govorne teškoće kao posljedicu oštećenja središnjeg živčanog sustava, a to su najčešće traume i moždani udar.

Foto: Privatna fotogalerija

 

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE