4 C
Čakovec
Petak, 19 travnja, 2024

Znate li koliko gotovine smijete unijeti iz inozemstva na prostor Europske unije?

Otkada je prije pet godina, točnije 1. srpnja 2013. godine Republika Hrvatska postala 28. punopravna članica Europske unije, Uredba Europske unije kojom se definira kontrola unošenja i iznošenja gotovine iz Europske unije primjenjuje se i na Hrvatsku. Ipak, naši detaljni propisi o istome sadržani su i u Zakonu o deviznom poslovanju i Zakonu o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma.

Kako se Hrvatska nalazi na tranzitnom području te svojom poduljom granicom čini svojevrsnu razdiobu zemalja koje pripadaju razvijenijoj Europi, tj. Europskoj uniji, i onih koje to nisu, time postaje prva brana od ilegalnih ulazaka u EU i isto takvih transfera gotovine. Pri tome provjeru rade carinske službe koji su u provođenju nadzora unosa gotovine na područje EU-a, odnosno iznosa gotovine, ovlaštene pregledati dokumentaciju te provjeriti vjerodostojnost i istinitost isprava, provjeriti istovjetnost osoba, pregledati osobe i robu, pretražiti prometno sredstvo i privremeno oduzeti robu, odnosno gotovinu i isprave. Zakonom o deviznom poslovanju propisana je i ovlast carinskih službenika za privremeno oduzimanje gotovine, druge dokumentacije i predmeta kojima je izvršen prekršaj.

Zbog propisa koje štite cjelokupni pravni poredak ne samo u Hrvatskoj već i u Europskoj uniji, fizičke osobe koje ulaze u EU ili izlaze iz EU preko Hrvatske, a prenose gotovinu u vrijednosti od 10.000 eura ili većoj, dužne su Ministarstvu financija – Carinskoj upravi, u skladu s Uredbom EU, u pisanom obliku i na obrascu za prijavu koji je dostupan u carinskim uredima na graničnim prijelazima i objavljen na internetskim stranicama Ministarstva financija – Carinske uprave i Financijskog inspektorata, prijaviti navedeni prijenos.

Dakle, prekršaj istoga nastaje ako se gotovina u vrijednosti većoj od 10.000 eura ili više, unosi ili iznosi iz Europske unije (primjerice, unosi iz Bosne i Hercegovine u Hrvatsku), te se isto ne prijavi nadležnim službama Republike Hrvatske (odnosno u protuvrijednosti tog iznosa u drugim valutama ili drugim sredstvima plaćanja). Za taj je prekršaj zapriječena novčana kazna u iznosu od 5.000 do 50.000 kuna. U slučaju počinjenja prekršaja, ovlašteni carinski službenik u obvezi je odmah privremeno oduzetu gotovinu uplatiti na posebni račun Financijskog inspektorata, te o počinjenju prekršaja obavijestiti Ured za sprječavanje pranja novca. Prilikom toga, fizičkoj osobi koja je propustila prijaviti gotovinu ostavlja se samo simboličan iznos novca dovoljan za potrebe puta, te joj se uz potvrdu o privremenom oduzimanju gotovine, uručuje i obavijest o pravima u prekršajnom postupku.

Za očekivati je ipak da većina hrvatskih građana ne radi u velikoj mjeri slične prekršaje jer nemaju potrebu gotovinskog unošenja novca iz trećih zemalja u Hrvatsku (tj. Europsku uniju). Stoga, imate li sreću da u zemljama koje nisu dio EU dobijete na lutriji, poker aparatima ili jednostavno dobijete nekom srećom iznos veći od 10.000 eura, pripazite da isti iznos prijavite nadležnoj carinskoj upravi u skladu sa svim važećim propisima.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE