13.3 C
Čakovec
Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Zaštita poslovnih tajni u gospodarstvu

Poslovnu tajnu predstavljaju podaci koji su određenim propisom ili aktom neke pravne osobe označeni kao tajni. Radi se najčešće o proizvodnim tajnama, rezultatima istraživačkog ili konstrukcijskog rada ili nekim drugim podacima zbog čijeg bi otkrivanja mogle nastupiti štetne posljedice za gospodarske interese vlasnika. U slučaju da je čuvanje poslovne tajne dio ugovora o radu, njezina povreda može biti i opravdan razlog za izvanredni otkaz ugovora o radu jer se isto smatra izuzetnom povredom obveza iz radnog odnosa.

Ovih dana, točnije, 7. travnja 2018. godine, na snagu je stupio Zakon o zaštiti neobjavljenih informacija s tržišnom vrijednosti. Tim se zakonom utvrđuju i uređuju pretpostavke zaštite i pravila postupka za zaštitu od nezakonitog pribavljanja, korištenja i otkrivanja poslovnih tajni koje se odnose na neobjavljene informacije koje imaju tržišnu (komercijalnu) vrijednost, a osnova zakona su direktive Europske unije. Tim zakonom definira se da je nositelj poslovne tajne svaka fizička ili pravna osoba pod čijim je zakonitim nadzorom poslovna tajna, a počiniteljem povrede toga smatra se svaka fizička ili pravna osoba koja je nezakonito pribavila, koristila ili otkrila poslovnu tajnu. Budući da poslovne informacije predstavljaju velik udio u tržišnoj vrijednosti mnogih tvrtki, njihovo narušavanje može dovesti do poremećaja u poslovanju tih tvrtki.

Poslovnom tajnom se u smislu tog zakona smatraju informacije – znanje, iskustvo, poslovne informacije i tehnološke informacije koje su tajne jer u svojoj ukupnosti ili strukturi i sklopu svojih sastavnih dijelova, nisu općenito poznate ili lako dostupne; one koje imaju tržišnu (komercijalnu) vrijednost zbog toga što su tajne, a osoba koja ih kontrolira poduzela je razumne korake kako bi sačuvala njihovu tajnost.

Pribavljanje, korištenje ili otkrivanje poslovne tajne smatra se nezakonitim kada se poslovna tajna pribavi neovlaštenim pristupom ili umnožavanjem dokumenata, predmeta ili elektroničkih spisa, kršenjem sporazuma o povjerljivosti ili kršenjem ugovorne obveze kojom se ograničava korištenje poslovne tajne. Nositelji poslovne tajne imaju pravo zahtijevati i poduzimati korake prema mjerama i pravnim sredstvima za zaštitu svoje poslovne tajne. No pravna zaštita poslovne tajne neće se provoditi ako je njezino otkrivanje bilo učinjeno radi ostvarivanja prava na slobodu izražavanja misli te prava na pristup informacijama, radi otkrivanja nezakonite aktivnosti u svrhu zaštite javnog interesa i slično.

Protiv počinitelja povrede može se tužbom zahtijevati naknadu štete ili vraćanje ili naknađivanje tih koristi. Smisao ovog zakona je uspostavljanje pouzdanijeg i ujednačenijeg pravnog okvira za zaštitu poslovnih informacija od istaknutog značaja – posebno za subjekte koji se bave inovacijskim djelatnostima.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE