4 C
Čakovec
Subota, 20 travnja, 2024

Neoporeziva “božićnica”: Pokušaj ušutkavanja poduzetnika i građana?

Ovih dana poduzetnici, a potencijalno i zaposleni građani dobili su “dar od Vlade” u vidu najave povećanja godišnjeg neoporezivog iznosa prigodnih nagrada koje poslodavci mogu isplatiti radnicima, koji će već od 1. prosinca ove godine biti povećan s dosadašnjih 2.500 kuna na 7.500 kuna.

Dosadašnji iznos od neoporezivih 2.500 kuna poslodavci su svojim radnicima najčešće isplaćivali kao uskrsnicu, regres za godišnji odmor i božićnicu. Sada se ovaj iznos trostruko povećava i prigodno se nudi kao mogućnost da kroz njega poslodavci upravo u nadolazeće blagdansko vrijeme neoporezivo isplate radnicima znatno povećan iznos od dosadašnjeg koji bi za mnoge bio toliko velik kao da se radi o neoporezivoj isplati 13. plaće.

Mjera koju vlada uvodi je za pohvalu, no ipak, ona u sebi sadrži i problematičnu stranu odnosa vladajućih prema poslodavcima, ali i svim građanima koji su zaposleni  u privatnom sektoru. Naime, povećati neoporezivi iznos božićnica samo mjesec dana prije mjeseca u kojemu se ta isplata vrši (dakle, mjesec dana prije samog Božića), dokazuje arogantan odnos vlasti prema svemu što je privatno. Svaki poslodavac mora svoje poslovanje, prihode, pa tako i troškove, pravovremeno planirati na početku i redovito tijekom godine. No, ovu, inače odličnu mjeru, Vlada donosi u posljednji tren, stavljajući ponovno mnoge poslodavce u nezgodnu poziciju prema radnicima koji će sada očekivati znatno povećan iznos božićnice. Nakon niza javnih pritisaka i istupa poslodavaca da je potrebno u našoj ekonomiji staviti naglasak na razvijanje privatnog sektora tako da će posljedica toga biti upravo povećanje neto plaća radnika, ovo je pomalo podli potez vlasti, budući da bi za sve radnike bilo mnogo bolje da je ta ista mjera donesena na samom početku 2018. godine kako bi poslodavci mogli planirati isplate prema radnicima. U ovoj situaciji kratkih rukava će zasigurno ostati dio radnika čiji poslodavci ne mogu isplatiti povećan iznos ili zbog slabijih prihoda ili čisto zbog nemogućnosti reorganizacije planiranih troškova. Zbog toga, nažalost, znatno povećanu božićnicu mnogi niti ne trebaju očekivati.

Poslodavci bi mogli ovu mjeru kvalitetno iskoristiti od iduće godine te svoje troškove, a tako i povećanje plaća radnicima, početi koristiti već od siječnja iduće godine, te ukupni neoporeziv iznos raspodijeliti na 12 mjeseci, a određeni preostali iznos im isplatiti upravo u božićno vrijeme iduće godine. Na ovaj način svaki od radnika dobio bi znatno povećanje plaće na koje se ne plaća niti porez niti bilo kakvi doprinosi.

No, bitno je ne zaboraviti da povećanje božićnica zapravo nije niti božićni poklon poslodavcima, niti božićni poklon radnicima. To je samo jedna od mjera koja nam može dati trenutni dašak olakšanja od nameta i porezne presije, no jasno je da ćemo se brzo otrijezniti od toga, ako se ne počinju provoditi konkretne mjere za razvoj poduzetništva. Djelatnosti u kojima plaće ionako nisu visoke, zasigurno ne mogu niti dati, niti njihovi radnici mogu očekivati da će i u idućoj godini dana doista primiti ovakvu izdašnu “božićnicu”, što dokazuje da postoje i mnogi drugi problemi koji se ne mogu riješiti jednom mjerom.

Da bi plaće doista počele rasti svima, Vlada bi trebala donijeti mjere kojima bi se uvelo još barem desetak različitih mogućnosti isplate neoporezivih primitaka prema radnicima, poput neoporezivih isplata za: prehranu radnicima, troškove koje roditelji imaju oko školovanja djece (poput plaćanja vrtića i boravka u školi) i slično. Što više neoporezivih primitaka bilo bi bolje ne samo za radnike već i za razvoj cijelog privatnog sektora i stvaranja novih i boljih radnih mjesta. No, toga na vidiku nema. Nije li onda zapravo ova mjera samo pokušaj ušutkavanja građana i poduzetnika i primirivanje njihovog nezadovoljstva u svrhu sakupljanja trenutnih političkih bodova?

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE