13.3 C
Čakovec
Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Demografija, natalitet i žene

[layerslider id=”7″]

O demografiji se ovih dana puno govori. Problem opstanka hrvatskog naroda u budućnosti i pitanje tko će jednog dana, nakon nas, živjeti na ovim područjima, postalo je važnije od visine trenutnog ekonomskog standarda. Jer, ako nema nas, neće uopće biti bitno da li imamo malo ili puno.

No do sada su, u cijelom tom debatiranju i diskutiranju o demografskim problemima, neprestano raspravljali isključivo muškarci.

Gdje smo nestale mi, žene? Zašto nijedna od nas ne progovara o istome, nego dozvoljavamo muškarcima da počesto dosadnjikavim izjavama ili nekim znanstvenim stavovima zagušuju prostor rezerviran za tu temu? Budući da smo mi te koje nose i donose djecu na svijet, upravo smo i najreferentnije za govoriti o tome, posebno one koje u svom životnom opredjeljenju, između svega onoga što jesu ili žele postati, planiraju biti ili već jesu majke.

Dakle, zbog čega mi žene ne rađamo više djece? Zbog čega mnoge „šalju“ svoje muževe na rad u inozemstvo da bi mogli pristojno prehraniti obitelj? Zbog čega spakiramo cijelu obitelj i preselimo i muža i djecu u drugu državu i tada tamo dalje gradimo obitelj?Odgovor je: zbog društva u kakvom živimo. Zbog društvenog stanja pasivnosti i negativnosti, zbog zatvorenosti u okvire, zbog nedostajanja onog nečeg što bi doprinijelo da žene doista žele imati velike obitelji i sretno odgajati djecu. Jer kod nas svi znaju sve, a na kraju nitko ne napravi ništa. Godinama se govori o boljitku i napretku, o potrebi za reformama koje će donijeti veće plaće građanima, ali ništa od toga ne dostižemo. Naime, svaka žena, bez obzira koliko jako željela djecu, mora znati u kakve uvjete stavlja to isto dijete i koje mogućnosti mu daje kada ga rodi, osim samog života. I zbog toga, i one žene koje i žele mnogo djece, počesto se ne odlučuju se za to.

Društvo kod kojeg je glavno pitanje u obrazovanju hoće li dijete pohađati vjeronauk ili neće, dok se istovremeno manje brige vodi o tome što će to isto dijete jesti za užinu u školi zbog neimaštine roditelja, nije ono u kojemu je, u najmanju ruku, idealna pozicija za odgajanje djece. I dok se koruptivnim aferama kroz razne razine vlasti okreću i manipulira milijunima kuna, za liječenje oboljele djece je redovito problem iznaći financijska sredstva, već se u tim situacijama organiziraju javne humanitarne akcije različitih udruga građana putem kojih se sakuplja novac za liječenje.

Slično prethodnome, situacija u kojoj ostanak zaposlene majke kod kuće na porodiljnom dopustu nosi sa sobom i brigu zbog smanjenja kućnog budžeta, predstavlja za svaku zaposlenu ženu svojevrsnu “kaznu“ zato što je odlučila ostati s djetetom kod kuće, umjesto da se vratila poslu. S druge strane, velike socijalne naknade određenim skupinama društva koje često niti ne žele ući u svijet rada, omalovažavaju ionako težak položaj upravo onih žena i majki koje se doista trude i žele razvijati sebe i kao osobe uspješne u svojem poslu i kao majke.

Emancipacija i borba za ženska prava proteklih desetljeća donijela nam je pravo na jednako školovanje, pravo glasa, rada i javnog djelovanja. Tom borbom za ravnopravnost, žene su tražile priliku da „dišu“ punim plućima, da osjete slobodu i život i izvan svojih kuća i ognjišta. No, ta borba za ravnopravnost donijela je, ponovno, neke druge oblike neravnopravnosti, pa su u takvim situacijama žene ponovno prisiljene na svojevrsnu borbu. S druge strane, kućanske obaveze ostale su mnogim ženama gotovo iste kao i generacijama prije više desetaka godina. O postojanju i zlostavljanja unutar obitelji, također bi se dalo pisati. Sve zajedno, žene se nalaze u situaciji u kojoj njihovoj djeci nije zajamčena egzistencija, niti postoji prava sustavna podrška u rađanju i brizi za veći broj djece.

Budući da muškarci imaju više pozicija moći od žena, ako želimo riješiti demografske probleme, tada upravo oni moraju početi mijenjati društvo, ali na način koji odgovara ženama.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE