15 C
Čakovec
Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Osjećaj sreće je važniji od količine novca

Iako statistike pokazuju da se neke brojke i postoci poboljšavaju, građani to isto ne osjećaju na vlastitoj koži. Dosta nam je učmalosti, zaostalosti i društva bez napretka, pa nas uopće više ne očaravaju podaci da je nezaposlenost niža nego ikada, prosječna plaća veća, te da je, na primjer, smanjen PDV na neke prehrambene artikle, budući da to sve mi još uvijek ne osjećamo na svojoj koži. Dosegli smo granicu izdržljivosti te činjenice da nam je materijalno postalo manje važno od osjećaja vrijednosti i poštenja. Društvo smo koje vapi za transformacijom, za pozitivom, za dobrim djelima, za osmijehom i radošću.

Dokaz tome je i iščekivanje prve novorođene bebe u novoj 2019. godini u našoj županiji. Čini se da smo je ove godine čekali nešto dulje nego prošlih godina, a za nju saznali tek u večernjim satima, te nas je tada vijest razveselila više nego obično. Novi život i sva ona ljubav i veselje koje dolazi s njime, upravo je ono što bi nas sve najviše podiglo iz apatije i mentalne učmalosti u koju smo zapali kao društvo.

Novouvedena mjera s kojom poslodavac ženi koja rodi može neoporezivo isplatiti nagradu za novorođenče do 10.000 kuna, samo je puhanje u napuknuti balon. Demografske financijske mjere trebale bi biti od strane lokalnih zajednica i sredina, a ne od strane poslodavaca, koji realno, s odlaskom žene na porodiljni, ostaju bez djelatnice na određeno vrijeme.

Možemo pričati i lagati sami sebe, kao u nekoj bajci, ali ova mjera je pomalo smiješna. Više bi imalo smisla da je zakonodavac donio mjeru neoporezive isplate deset, pa i više tisuća kuna za novorođeno dijete za majku koja se odluči nakon 6 mjeseci porodiljnog dopusta vratiti na posao, umjesto da ostane punih godinu dana kod kuće s djetetom. Za poslovanje svakog privatnika, takva mjera bi imala više smisla, posebno ako se radi o izuzetno sposobnoj ženi i zaposlenici, potrebnoj poslodavcu za poslovanje i to posebno u današnjim uvjetima nedostatka dobrih i kvalitetnih radnika. Ovako, govoriti o 10.000 kuna kao naknadi za novorođenče je velik iznos kojeg će opet vjerojatno vidjeti samo one žene i nove majke zaposlene u javnim strukturama gdje će se to moguće lijepo i izdašno isplaćivati.

Da bi se potaknuo natalitet, a posebno ostanak mladih obitelji, potrebno je mnogo toga, i to ne samo stabilan posao i određena infrastruktura, nego i principijelnost osoba koje smo birali da nas vode. Stoga, s novom godinom je došlo i vrijeme za sve nas da konačno pritisnemo vlast da počne razmišljati razvojno u više smjerova, a ne samo analitički i lihvarski prema građanima zaposlenima u realnom sektoru. Djecu odgajamo u uvjetima u kojima i sami živimo, ali u sredinama gdje se izgubio etični kompas i nema napretka, ni mladi ne žele ostati. A kada netko nema novaca za život, tada nije rješenje dati mu novac ili izmisliti negdje radno mjesto za njega, nego omogućiti novo stvaranje, te razvojan i kreativan posao na kojem će osoba imati osjećaj vrijednosti budući da će raditi nešto korisno za druge.

To pak je moguće jedino kroz poticanje rasta privatnog sektora. Vrijednost posla kojeg radimo, u moralnom i duhovnom smislu, ne svodi se na novac i zaradu, već na činjenicu koliko ljudi smo pomogli ili učinili i njima nešto dobro, obavljajući i svoj vlastiti posao. Najveću vrijednost ovom društvu možemo dati samo kroz međusobne odnose i radeći za druge, a ne samo za sebe.

Godina u koju smo upravo ušli donijet će nam mnogo novina, ali i mnogo istih starih i neriješenih ali ne i nerješivih problema. Politička demagogija će dostizati svoj maksimum kako će se približavati jedni, a potom i drugi izbori koji nas čekaju u ovoj godini. Stoga je doista sada vrijeme da razmislimo kakvo društvo želimo, i ako ne zbog sebe, tada zbog svoje budućnosti, koju vidimo upravo u vlastitoj djeci, i da damo kritike i prijedloge za bolje društvo. Možda netko od “šefova” pri vrhu napravi nešto i korisno, boreći se za naše glasove i popularnost.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE